به مناسبت روز جهانی جهانگردی

بازدید از کتابخانه و موزه ملی ملک رایگان اعلام شد

22 سپتامبر 2015 - 14:30 dsfr.ir/od3yx

کتابخانه و موزه ملی ملک با شادباش پنجم مهرماه، روز جهانی جهانگردی، از علاقه مندان و دوستداران آثار تاریخی دعوت می کند در روزهای یک شنبه 5 مهر 1394 خورشیدی به رایگان از تالارها و آثار موزه ای این موزه بازدید کنند.

به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، نخستین موزه وقفی-خصوصی ایران، در کنار کتابخانه ای از نسخه های نفیس خطی و چاپ سنگی و سربی و کتاب های چاپی، گنجینه ای از آثار و اشیای ارزشمند تاریخی را در تالارهای گوناگون خود جای داده است. مجموعه سکه های تاریخی، از دوران پیش از هخامنشی (از سده 6 پیش از میلاد) تا کنون را در برگرفته است. در کنار تالار سکه، تالار کمال الملک و خاندان غفاری قرار دارد که در آن جا مجموعه ای از تابلوهای نقاشی محمد غفاری مشهورترین نقاش تاریخ معاصر ایران و دیگر اعضای هنرمند خاندان غفاری گردآمده است.

تالار کتابت و نگارگری، دیگر بخش موزه ملی ملک است که مجموعه ای از آثار برجسته خوش نویسی و نگارگری، لاکی، اسناد و نسخه های نفیس خطی را در بر می گیرد. مجموعه هنر لاکی، شامل قلمدان ها، قاب آیینه ها و جلدهای لاکی، دیگر بخش موزه است که در کنار تالار کتابت و نگارگری جای گرفته است.

یکی از بخش های جذاب موزه ملی ملک، مجموعه اهدایی بانو عزت ملک ملک، دختر بزرگ حاج حسین آقا ملک واقف این گنجینه است که گنجینه ای از تابلوهای نقاشی قاجاری، نسخه های خطی، قلمدان، سرقلیان و آثار لاکی را در خود دارد.

سالن تک اثر، بخشی دیگر در موزه ملی ملک است که در هر فصل سال، یک اثر از مجموعه آثار نادیده موجود در مخازن آثار موزه، همراه با تابلوها، توضیحات و نماهنگ های جذاب، در آن عرضه می شود.

نمایشگاه دایمی حاج حسین آقا ملک، از بخش های متفاوت و جذاب موزه ملی ملک است به در قالب موزه ای، به معرفی بیش تر واقف می پردازد. در این سالن، آثار، دست نوشته ها، تصویرها و دیگر وسایل شخصی حاج حسین آقا ملک به نمایش درآمده است.

موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی جهانگردی، در روز یک شنبه 5 مهر 1394 خورشیدی از گردشگران به رایگان میزبانی می کند.

کتابخانه و موزه ملی ملک، یکی از 6 کتابخانه بزرگ کشور در حوزه نسخه های خطی است که در محوطه تاریخی باغ ملی تهران به نشانی «میدان امام خمینی، سردر میدان مشق، خیابان ملل متحد» جای گرفته است.

گردشگران برای بازدید از تالارهای موزه ای و نیز مخاطبان بخش کتابخانه برای بهره گیری از خدمات فرهنگی این موقوفه، می توانند هر روز از شنبه الی پنج شنبه به جز روزهای تعطیل از ساعت 8:15 تا 16:45 (پنج شنبه ها تا 15:45) به این گنجینه مراجعه کنند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1