2 اکتبر 2021 - 22:25

فهرست صرافی های دارای مجوز از بانک مرکزی

22 سپتامبر 2015 - 13:30 dsfr.ir/9w8rf

حاصل جدیدترین بروزرسانی فهرست صرافی های دارای مجوز از بانک مرکزی که در شهریورماه و بعد از پایان اولتیماتوم این بانک به صراف ها برای افزایش سرمایه انجام شده حکایت از آن دارد که در کشور 434 صرافی مجاز به فعالیت هستند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، بعد از پایان اولتیماتوم بانک مرکزی به صرافی ها برای تطبیق با دستورالعمل جدید این بانک، تعدادی از صراف های تهران و سایر شهرها نسبت به افزایش سرمایه اقدام کرده و برخی دیگر رقم در نظر گرفته شده برای افزایش سرمایه را غیرمنطقی دانسته و از این کار خودداری کردند.

صراف های تهرانی و سایر شهرها برای تطبیق با دستورالعمل جدید بانک مرکزی تا 28 مردادماه مهلت داشتند و برای اخذ مجوز از این بانک می بایست سرمایه اولیه خود را در شهرهای بزرگ و تهران از 200 میلیون به 4 میلیارد تومان می رساندند.

بر اساس این دستورالعمل حداقل سرمایه اولیه تاسیس صرافی های متعلق به مؤسسات اعتباری (بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی) و نیز صرافی های 7 شهر تهران، کرج، اصفهان، شیراز، مشهد، اهواز و تبریز 4 میلیارد تومان و در سایر شهرها 2 میلیارد تومان تعیین شده همچنین صرافی ها موظف به ارائه ضمانت نامه بانکی بدون قید و شرط حسن انجام تعهد به نفع بانک مرکزی به میزان 50 درصد آخرین سرمایه ثبتی شدند.

ریشه این تصمیم البته به بازنگری در تصمیم قبلی بانک مرکزی با واسطه گری اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور در مردادماه سال گذشته بر می گردد چراکه در آن زمان او در ابلاغیه ای به بانک مرکزی دستور ساماندهی صرافی ها را صادر کرد که بر اساس آن صرافی ها تا 28 مرداد ماه امسال برای دریافت مجوز از بانک مرکزی فرصت داشتند.

آن طور که رییس کل بانک مرکزی و معاون نظارتی این بانک بارها اعلام کرده اند، صرافی هایی که تا پایان اولتیماتوم این بانک سرمایه خود را به حد تعیین شده نرسانند غیرمجاز بوده و نباید فعالیت ارزی انجام دهند.

بانک مرکزی البته این هشدار را هم به صرافی ها داده که در صورت عدم افزایش سرمایه و تطبیق با دستورالعمل جدید تعطیل خواهند شد، هرچند صراف ها خواهان تجدید نظر در دستورالعمل بانک مرکزی هستند و در جلسه ای که با معاون نظارتی این بانک داشتند بر خواسته خود تاکید کرده اند. ضمن آنکه پیگیری های صرافی ها برای تجدید نظر در دستورالعمل بانک مرکزی به همین جا ختم نمی شود چراکه آن ها از طریق نمایندگان مجلس خواستار پادرمیانی وزیر اقتصاد هم شده اند.

با این وجود حاصل جدیدترین به روزرسانی بانک مرکزی از فهرست صرافی های دارای مجوز نشان می دهد که تا 17 شهریورماه سال 94 در کل کشور 434 صرافی مجاز مشغول فعالیت هستند.

برای مشاهده اسامی صرافی های مجاز در شهرهای مختلف ایران اینجا کلیک کنید.

1