21 آوریل 2024 - 12:34
وزیر راه و شهرسازی:

لطف آباد مهم ترین پایانه مبادلاتی کشور می شود

18 سپتامبر 2015 - 16:00 dsfr.ir/il114

وزیر راه و شهرسازی از لزوم تبدیل گمرک لطف آباد به یکی از مهم ترین پایانه های مبادلاتی کشور خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، عباس آخوندی در مراسم آغاز عملیات اجرایی حفر تونل های مسیرگذر از ارتفاعات الله اکبر محور قوچان-درگز عنوان کرد: کوه های الله اکبر یکی از مرتفع ترین نقاط ایران در شمال خراسان است. اکنون با اجرای این پروژه در صدد آن هستیم که از این کوه ها عبور کنیم و شرایط مبادلات فرهنگی و اقتصادی با کشورهای آسیای میانه را بهبود بخشیم.

آخوندی با اشاره به اینکه در دنیای جدید به حوزه های تمدنی توجه ویژه ای می شود، افزود: در خراسان کوه های الله اکبر را داریم که اگر از دل آن ها عبور کنیم به راحتی به آسیای میانه متصل می شویم و ایران به عنوان محور توسعه در منطقه خواهد بود. همچنین کویرکوه در منطقه جنوب کشور موجب اتصال ایران به حوزه کشورهای بین النهرین می شود.

آخوندی با بیان اینکه بیش از 4 هزار متر تونل در این پروژه احداث می شود، تاکید کرد: کارهای مهندسی این پروژه انجام شده و از پروژه های اولویت دار وزارت راه و شهرسازی محسوب می شود و باید ظرف 3 سال عملیاتی شود؛ علی رغم مسیر سختی که در پیش رو است.

وی با اشاره به آغاز ساخت آزادراه قوچان-مشهد در آینده نزدیک تصریح کرد: با توجه به ساخت آزادراه قوچان-مشهد و کاهش طول مسیر تردد، این مسیر در دو محور شرق-غرب و شمال-جنوب قرار می گیرد.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به مبادلات میان ایران و ترکمستان عنوان کرد: با توجه به مذاکراتی که مابین هیأت های ایرانی و ترکمنستانی انجام گرفت متوجه شدیم که دولت ترکمستان علاقه مند هستند تردد کمتری از مرز باجگیران داشته باشند و عمده دلیل آن ها به دلیل فاصله 30 کیلومتری باجگیران تا پایتخت ترکمنستان است. به همین دلیل باید پایانه لطف آباد را به عنوان یک پایانه حمل و نقل مهم ایران معرفی کنیم و این گمرک با وسعت 16 هکتار طی 2 سال گذشته شرایط مناسبی داشته است و ظرفیت تبدیل شدن به یکی از مهم ترین پایانه های کشور را داراست.

1