1 مارس 2024 - 21:09
ایران در 360 درجه!

دوربین عکاس آلمانی خلاء دوربین گوگل در ایران را پر كرد

22 سپتامبر 2015 - 15:00 dsfr.ir/t85yu

هر چند دوربین های Google Maps یا «گوگل نقشه ها» اجازه ورود به ایران و ثبت نماهای 360 درجه ای از خیابان ها و جاذبه های گردشگری ایران را ندارد اما یک عكاس آلمانی در اقدامی خلاقانه از اكثر جاذبه های تاریخی ایران تصاویر 360 درجه ای تهیه كرده است.

 امروزه تهیه تصاویر یا نماهای 360 درجه ای از جاذبه های تاریخی برای كشورهای گردشگرپذیر دنیا دیگر تبدیل به یكی از ترفندهای تبلیغاتی برای جذب گردشگر شده است؛ بسیاری از گردشگران دنیا پیش از سفر، مقصد مورد علاقه خود را از طریق این تصاویر و نماها بررسی می كنند و سپس تصمیم قطعی خود را برای سفر می گیرند؛ در ایران تا به حال اقدام منسجمی برای تهیه تصاویر و نماهای 360 درجه ای از جاذبه های گردشگری كشور انجام نشده است اما «ویلی كامنا»، عكاس خلاق اهل برمن آلمان در سفرش به ایران تصاویر پانورامایی 360 درجه ای از جاذبه های مختلف ایران را ثبت كرد.

روزنامه «‌تلگراف» انگلیس، درباره این اقدام عكاس آلمانی نوشته است: «‌به لطف تصاویر یک عكاس از ایران، حالا دیگر گردشگران نشسته بر صندلی و از خانه خود  می توانند از تماشای نماهای 360 درجه ای تخت جمشید و سایر جاذبه های ایران لذت ببرند.»

ویلی كامنا، عكاس اهل برمن آلمان این تصاویر 360 درجه ای را ثبت كرده است؛ كامنا این عكس های پانورامایی را در سفر چند ماه پیش خود به ایران ثبت كرد؛ تصاویر او شامل جاذبه های مختلف شهرهای شیراز، اصفهان، تهران،‌ كاشان، نطنز و یزد می شود؛ او این تصاویر 360 درجه ای را در سایت منستب به خود در معرض تماشای عموم گذشته است. مهم ترین این تصاویر، تصاویر 360 درجه ای مربوط به اولین پایتخت امپراتوری ایران است؛ آثار متعلق به داریوش بزرگ در سال 518 پیش از میلاد. كامنا حدود 35 سال پیش در ایران كار می كرد و این بار به قصد دیدار دوباره با ایران و مشاهده تغییرات گذر زمان در كشورمان بار دیگر راهی این سفر شد.

گردشگران سرتاسر دنیا با مرور تصاویر پانورامایی او می توانند از نزدیک با جزئیات آثار تاریخی ایران آشنا شده و غرق در این زیبایی ها برای سفر به ایران تهییج شوند.

به نوشته روزنامه ‌«تلگراف»، خانم كامنا برای ثبت تصاویر پانورامایی مربوط به تخت جمشید اجازه حمل سه پایه دوربین را در این محل نداشته و بنابراین از یک «مونوپاد» استفاده كرده است؛ او برای ثبت تصاویر پانورامایی آن را چرخانده تا به چهار تصویر مورد نیاز برای ثبت تصویر پانورامایی اصلی برسد.

او گفته است كه برای ثبت این تصاویر در ایران با هیچ مشكلی مواجه نشده و آزادانه از هر جا كه دلش خواسته عكس گرفته است.

روزنامه «تلگراف» ادعا كرده است كه تصاویر پانورامایی و 360 درجه ای كامنا از تصاویر «Google Street View»‌ (كه به كاربران اینترنتی اجازه می دهد در خیابان های آمریكایی شمالی و اروپا پرسه مجازی بزنند) جذاب تر است. این در حالی است که قابلیت «Street view» یا نماهای 360 درجه ای این شرکت هنوز برای ایران و جاذبه های آن فعال نیست. تصاویر 360 درجه ای گوگل از جاذبه ها و سطح خیابان ها در شهرهای مختلف دنیا از جمله كاربردی ترین امكانات حوزه گردشگری محسوب می شود كه كشورهای بسیاری در صدد بهره بردن از این امكان و تسهیل ورود دوربین كمپانی گوگل به خاک خود هستند از جمله این كشورها امارات متحده عربی است؛ با موافقت مقامات این كشور دروبین های Google Maps یا «گوگل نقشه ها» راهی امارات متحده عربی شدند و برای ارائه تجربه سفر به گردشگران از برج خلیفه، بلندترین ساختمان ساخته شده در جهان تصویربرداری کردند؛ سال گذشته گوگل از شترها برای حمل دوربینش در صحرای «لیوا» امارات و ثبت تصاویر از این واحه صعب العبور استفاده كرد چرا که نمی‌توانست با خودروی مخصوصش و دوربینی كه روی آن نصب است راهی صحرا شود.

كشور ناشناخته بوتان هم یک سال پیش درهایش را به روی گوگل و ثبت تصاویر پانورامایی این شركت باز كرد و سرویس «street view» این كمپانی برای اولین بار از كوه های با شكوه، صومعه ها و رودخانه ها و سایر مناظر دیدنی این كشور كمتر شناخته شده تصاویر پانورامایی را ثبت و منتشر كرد.

در حالی كه دوربین های Google Maps تنها قادر هستند تا فاصله 1000 متری از سطح خیابان های تهران بزرگ نمایی و زوم شوند می توان گفت كه تصاویر 360 درجه ای كامنا خلای دوربین های گوگل در ایران را پر كرده و جامع ترین تصاویر پانورامایی و 360 درجه ای از جاذبه های كشور را در اختیار گردشگران خارجی می گذارد؛ هر چند سایت او به اندازه گوگل چندان شناخته شده نیست!

1