28 ژانویه 2023 - 20:28

شرکت های معدنی، مانع ثبت جهانی دماوند

14 می 2015 - 11:20 dsfr.ir/s45nr

ستاد یا کارگروهی در استان مازندران، توسط وزیر کشور و با محوریت استانداری برای رفع مشکلات منطقه دماوند نظیر زباله و ساخت ‌و سازها در حاشیه، تشکیل خواهد شد.

پورنگ پورحسینی، معاون کمیته طبیعت گردی سازمان میراث فرهنگی کشور، در نخستین جلسه کارگروه گردشگری در اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران با اعلام این خبر گفت: با توجه به مشکلات و چالش ها در قله دماوند، این اثر ثبت جهانی نخواهد شد و به همین دلیل همه مسوولان در مورد وضعیت فعلی این اثر طبیعی مسوول هستند و باید یک اقدام آنی صورت گیرد.

کویر لوت، جزیره قشم و کوه دماوند سه نامزد ایران برای ثبت در فهرست جهانی آثار طبیعی یونسکو بودند که به ‌دلیل بهره‌ برداری شرکت های معدنی، پرونده دماوند برای ثبت در فهرست یونسکو با مشکل مواجه شده است.

محمد محمدپور، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران، با تاکید بر اینکه راه ‌حل‌ هایی برای رفع مشکلات این معادن وجود دارد، یادآور شد: به‌ دلیل اهمیت این قله به‌ عنوان بام ایران، سازمان صنعت، معدن و تجارت آمادگی خود را برای کمک در ثبت جهانی شدن نام دماوند اعلام می‌کند.

در حال حاضر هفت واحد معدنی و تولیدی در دامنه های قله دماوند فعالیت می کنند که برخی از آنان در ارتفاع بیش از 2200 متر مشغول بهره‌ برداری هستند و کنده‌ کاری‌ های ناشی از فعالیت معادن و ساخت‌ و سازها، تن دیو سپید پای دربند را پاره پاره کرده است. از این‌ رو، سازمان میراث فرهنگی به دنبال این است که برای هر چه بهتر شدن منطقه دماوند، کدهای ارتفاعی را تغییر داده و محدودیت ها را به ارتفاع پایین تری برساند؛ همچنین سازمان صنعت، معدن و تجارت به هیچ وجه برای معادن در ارتفاع 2200 متر پروانه صادر نخواهد کرد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1