معاون سازمان میراث فرهنگی:

بیمه هنرمندان صنایع دستی قطع نشده است

21 سپتامبر 2015 - 13:00 dsfr.ir/mi0ff

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: بیمه هنرمندان صنایع دستی در کشور قطع نشده و تنها افراد جدیدی تحت پوشش بیمه ای اضافه نشده است.

به گزارش ایرنا، «بهمن نامورمطلق» شامگاه یکشنبه در نشستی با خبرنگاران در شیراز بیان کرد: هم اکنون 350 هزار نفر از هنرمندان صنایع دستی کشور در سامانه این معاونت شناسایی و ثبت شده اند که 70 هزار نفر از این افراد بیمه هستند. این درحالی است که 35 هزار نفر از هنرمندان نیز در انتظار بیمه هستند که تلاش می کنیم هنرمندان این بخش را ساماندهی کنیم. برای پوشش بیمه ای، نیازمند اختصاص بیش از 800 میلیارد تومان اعتبار هستیم که با وجود شرایط مالی دولت امکان پذیر نیست لذاطرح جدیدی را برای بیمه هنرمندان به دولت ارائه کردیم.

وی با بیان اینکه اجرای طرح پیشنهادی نیازی به تخصیص اعتبار ویژه و خاصی ندارد اضافه کرد: هم اینک طرح های پیشنهادی ما به صورت راست آزمایی است که امیدواریم بتوانیم خدمات مناسبی را به جامعه هدفمان ارائه کنیم.

صنایع دستی بومی و منطقه ای احیا شود

او ادامه داد: متاسفانه در حوزه صنایع دستی شاهد کارهای شبیه و هم گرا هستیم و این در حالی است که باید فضایی فراهم شود تا صنایع دستی بومی، قومی و منطقه ای احیا و به بازار عرضه شود.

نامورمطلق با بیان اینکه تنوع در صنایع دستی آینده بهتری را برای ما به ارمغان می آورد عنوان داشت: ایران یکی از کشورهای برخوردار از تنوع صنایع دستی در جهان است که استان فارس نیز در این زمینه ویژگی های منحصر به فردی دارد که باید حفظ شود. امیدواریم شهرستان ها برای حفظ تنوع صنایع دستی خود اقدام کنند زیرا امروزه تنوع و تفاوت درصنایع دستی یک ارزش ویژه است و گردشگران به دنبال این تفاوت هستند. شهرستان های فارس و دیگر مناطق مختلف در کشور باید تلاش کنند صنایع دستی ویژه ای داشته باشند زیرا تولید صنایع دستی هم گرا و یک شکل برای گردشگر خسته کننده است.

بسته سوغات زیارتی شیراز ارائه می شود

نامورمطلق بیان کرد: تا یک سال آینده بسته های مرتبط با بازار سوغاتی زیارتی شیراز آماده و ارائه می شود. در قالب طرحی در کشور ستاد سوغات زیارتی در شهرهای مشهد و قم تشکیل شده است که با اجرای این طرح تلاش می کنیم با برنامه ریزی بازار از دست رفته سوغات کشور را با تولیدات داخلی احیا کنیم. هم اینک این ستاد در شهر مشهد تشکیل شده که در مرحله اول 500 بسته سوغات زیارتی و گردشگری برای این شهر تعریف و به بازار ارائه شده است. اجرای این طرح برای بازار سوغات شهر قم نیز در دستور کار است که امیدواریم هرچه زودتر در شهر شیراز نیز اجرا شود.

وی با بیان اینکه اجرای این طرح نیازمند کار کارشناسی دقیق و پروسه زمانی مناسب است عنوان داشت: ما دو نوع بازار سوغات زیارتی و گردشگری داریم که باید برای هر دو برنامه ریزی مناسب داشته باشیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: نمایشگاه ها زمینه مناسبی برای معرفی ظرفیت ها و توانمندی هاست که دو نقش مهم توسعه ای و ترویجی دارند که موجب جذب گردشگر داخلی و خارجی می شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 16 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1