احیای دریاچه ارومیه با واردات آب / بررسی موقعیت گرجستان و ترکیه

20 سپتامبر 2015 - 17:00 dsfr.ir/a78p7

پایگاه اینترنتی حریت ترکیه از طرح ایران برای انتقال آب از دریاچه وان به دریاچه ارومیه برای نجات این دریاچه خبر داد.

به گزارش ایرنا، حریت نوشت در حالی که بیش از 90 درصد آب دریاچه ارومیه خشک شده است، ایران با یک طرح 6 میلیارد دلاری قصد دارد که جانی تازه به دریاچه ارومیه ببخشد.

به نوشته این پایگاه خبری، عیسی کلانتری رییس کمیسیون نجات دریاچه ارومیه گفت: تحقیقاتی 3 الی 4 ماهه در زمینه این که آیا آب دریاچه های ارومیه و وان با یکدیگر همخوانی دارد یا خیر اجرا می شود و سپس مذاکرات فنی و کارشناسی بین دو کشور انجام خواهد شد. انتقال آب از گرجستان به دریاچه ارومیه نیز در بین طرح های ایران است ولی احتمال اجرای این طرح اندک است.

حریت با اشاره به این که دریاچه ارومیه دومین دریاچه بزرگ نمک جهان است افزود: این دریاچه 147 کیلومتر تا دریاچه وان فاصله دارد و عمیق ترین نقطه آن 16 متر است و دولت ایران یک طرح 10 ساله با هزینه 6 میلیارد دلار برای جان بخشیدن به این دریاچه را در دست اجرا دارد که این طرح بزرگ ترین طرح محیط زیست ایران است.

در همین رابطه؛ عضو کمیسیون صنایع و نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی در خصوص جزئیات این طرح گفت: اساتید دانشگاهی مطالعات لازم را برای انتقال آب از کشورهای گرجستان و ارمنستان به دریاچه ارومیه انجام داده اند.

علی علیلو با بیان اینکه قرار است 60 متر مکعب آب در هر ثانیه وارد کشورمان شده و به دریاچه ارومیه منتقل شود، افزود: در عوض کشور ما نیز به گرجستان نفت و گاز نه به صورت خام بلکه با ارزش افزوده می دهد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
9 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1