9 ژوئیه 2020 - 21:03

بازدید رییس کتابخانه ملی چین از گنجینه آثار کتابخانه و موزه ملی ملک

20 سپتامبر 2015 - 15:00 dsfr.ir/4g7qg

رییس کتابخانه ملی چین در بازدید از گنجینه آثار کتابخانه و موزه ملی ملک، پس از تماشای تالار خوش نویسی نخستین موزه وقفی-خصوصی ایران گفت: فکر می کنم در هیچ ملت و تمدنی، خوش نویسی مثل جهان اسلام، مخصوص، پیشرفته و منحصر به فرد نباشد.

به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، «هان یونگ جین» رییس کتابخانه ملی چین که به همراه «جانگ شیو مدی» مدیرکل بخش بین الملل کتابخانه، «لوهای ین» رییس بخش خدمات تصمیم گیری و قانون گذاری و «لی شیو مینگ» رییس بخش اسناد فشرده کتابخانه ملی چین به ایران سفر کرده اند، در بازدید از تالارهای کتابخانه و موزه ملی ملک افزود: خط زیبا و خوش در کشور چین همچون ایران اهمیتی فراوان دارد. چینی ها جمله مشهوری دارند که می گویند خط خوب نشان دهنده درونی صاف و آرام است. پس از بازدید از هنر ایرانیان مسلمان در خوش نویسی، اکنون دریافتم مردمان این سرزمین نیز در زمینه هنر خوش نویسی، برجسته و ممتاز به شمار می آیند.

وی خاطرنشان کرد: نزدیکی ها و مشابهت هایی فراوان به ویژه در عرصه های نقاشی، خوش نویسی و موسیقی میان ملت های ایران و چین وجود دارد و من این موضوع را پس از تماشای این آثار تاریخی و موزه ای به خوبی احساس کردم. در چین هم نقاشی های فی البداهه و بدون طرح از پیش تعیین شده، مانند تابلوهای موجود مربوط به دوره قاجار که در کتابخانه و موزه ملی ملک به چشم می خورد، وجود دارد.

به گفته رییس کتابخانه ملی چین، از دیگر نشانه های شباهت و نزدیکی فرهنگی میان ایران و چین، همین پدیده وقف است که کتابخانه و موزه ملی ملک بر آن اساس اداره می شود. وقف، یک پدیده شگفت انگیز است که در کشور چین نیز با تفاوت هایی وجود دارد. کالا یا شی ای که در چین وقف می شود، در اختیار دولت قرار می گیرد تا خودش با هزینه های دولتی آن را حفظ و اداره کند؛ در صورتی که بنیان کتابخانه و موزه ملی ملک به گونه ای گذاشته شده که هزینه های اداره و نگه داری آن از دیگر موقوفات درآمدزای ملک تامین می شود. از این رو است که این موقوفه از نمونه های منحصر به فرد و ویژه در دنیا به شمار می رود.

«هان یونگ جین» با ابراز علاقه مندی به گسترش روابط فرهنگی و احیای جاده ابریشم از منظر فرهنگ و کتاب، میان ایران و چین، یادآور شد: بسیار علاقه مندیم در این زمینه ها با کتابخانه و موزه ملی ملک و نیز آستان قدس رضوی و کتابخانه ها و موزه های آن همکاری نزدیک داشته باشیم؛ به ویژه آن که اکنون با تماشای گنجینه و وضعیت کیفیت خدمات در کتابخانه و موزه ملی ملک دریافتم آستان قدس رضوی به عنوان متولی آن، اندیشه هایی نیک در پیشرفت این کتابخانه و موزه داشته است.

رییس کتابخانه ملی چین در ادامه این مراسم بازدید، پس از تماشای سالن سکه های تاریخی کتابخانه و موزه ملی ملک که نخستین سکه های ضرب شده در دنیای باستان را نیز در بر می گیرد، گفت: با وجود آن که چینی ها از گذشته های دور از روش هایی گوناگون برای مبادله بهره می بردند، با این حال بیش تر سکه های تاریخی ما به 4 و 5 سده اخیر باز می گردد، در حالی که در گنجینه سکه کتابخانه و موزه ملی ملک، سکه هایی به چشم می خورد که به حدود 3 هزار سال پیش متعلق اند. به گفته وی، نقوش روی سکه های چینی اما به دقت، زیبایی و کمال سکه های ایرانی نیست.

در بازدید «هان یونگ جین» رییس کتابخانه ملی چین، «مجتبی حسینی» مدیرعامل موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک با اشاره به جایگاه این موقوفه فرهنگی در منظومه موسسات فرهنگی، کتابخانه ها و موزه های آستان قدس رضوی و نیز توجه ویژه این نهاد مذهبی به رشد و توسعه موقوفه حاج حسین آقا ملک، خاطرنشان کرد: کتابخانه و موزه ملی ملک می کوشد معرفی فرهنگ و هنر ایرانی-اسلامی را به عنوان رویکرد اصلی فعالیت خود قرار دهد.

وی افزود: خوش نویسی ایران و اسلام با فرهنگ، عرفان و اخلاق پیوند دارد و گوشه ای از هنر چند هزار ساله ایران و اسلام را به نمایش می گذارد.

مدیرعامل موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک در گفت و گو با رییس کتابخانه ملی چین یادآور شد: نخستین موزه وقفی-خصوصی ایران به همراه کتابخانه ها و موزه های آستان قدس رضوی این آمادگی را دارند که در گسترش روابط کلان فرهنگی و علمی میان ایران و چین حضور داشته و تاثیرگذار باشند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 10 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1