30 مارس 2023 - 01:20

بازدید معاونان رئیس جمهور از بافت تاریخی یزد

13 می 2015 - 06:30 dsfr.ir/e34kl

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور از گسترده ترین بافت تاریخی کشور بازدید کردند.

در این بازدید که مسئولین استانی معاونین را همراهی می کردند از محور فرهنگی بافت تاریخی، مدرسه ضیائیه و برخی دیگر از بناهای تاریخی واقع در بافت بازدید به عمل آمد.

مسعود سلطانی فر، در مصاحبه با واحد خبر صدا و سیمای مرکز یزد اظهار داشت: پرونده ثبت جهانی یزد در اولویت اول سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور برای ارسال به یونسکو قرار دارد. امیدوار هستیم با تکمیل پرونده ثبت جهانی شهر تاریخی یزد بتوانیم هرچه سریعتر آن را به یونسکو ارسال کرده و کار را پیگیری نماییم. کارشناسان در تهران و یزد تا با هماهنگی و همکاری بتوانند این هدف را که رویکرد جهانی دارد محقق سازند.

گفتنی است بافت تاریخی یزد با مساحت هفتصد و چهل و سه هکتار و پنج هزار هکتار حریم در بهمن ماه یک هزار و سیصد و هشتاد و چهار به شماره پانزده هزار در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است که عمده ترین آثار آن مربوط به دوران سلجوقی تا پهلوی است.

تنها وجه تاریخی بافت شهر بادگیرها و آنچه ثبت جهانی این بافت تاریخی را بی‌نظیر و منحصر به فرد می‌کند، پویایی و زنده بودن، روحیه اجتماعی این بخش، وسعت و گستردگی آن است. فعالیت‌های اجتماعی، ‌فرهنگی، سیاسی و اقتصادی در بافت تاریخی شهر یزد بیانگر زنده بودن و حیات اجتماعی این محوطه تاریخی، پویایی و رو به رشد بودن آن است که اهالی آن با پایبندی به سنت‌‌ها و ارزش‌های گذشتگان روزگار می‌‌گذرانند.

1