شخم زدن تپه باستانی پارک جنگلی گچساران

19 سپتامبر 2015 - 13:00 dsfr.ir/sp3vi

یک تپه باستانی موسوم به تپه پارک جنگلی گچساران که مورد انواع تعرض از جمله شخم زدن توسط ماشین آلات کشاورزی قرار گرفته است تعیین عرصه و حریم شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، شهاب رستمی سرپرست گروه گمانه زنی و تعیین عرصه و حریم این تپه باستانی امروز "شنبه " این خبر را اعلام کرد.

وی گفت: این تپه دارای آثار معماری به صورت سنگ های خشک چین و سفال های پراکنده بود که بر اساس داده های سفالی، این تپه مربوط به دوران قرون میانه اسلامی است. سمت غرب تپه توسط ماشین آلات راه سازی دچار برشی عظیم شده که به راحتی می توان نوع سنگ های تشکیل دهنده تپه را مشاهده کرد. به گفته او و بر اساس بررسی های انجام شده بر روی این برش هیچ گونه لایه فرهنگی در آن مشاهده نشد.

رستمی با اشاره به انجام چند حفاری غیرمجاز بر روی تپه و در میان سنگ چین ها گفت: این حفاری ها و شخم زدن زمین توسط ماشین آلات کشاورزی شکل هندسی و چینش سنگ چین ها را تا حد زیادی دچار آشوب و نامنظم کرده است. تپه در بین زمین های کشاورزی واقع شده که امکان تعرض به عرصه آن روز به روز بیشتر می شود و هدف ما از انجام تعیین عرصه و حریم جلوگیری از تخریب بیشتر و حفظ این تپه فرهنگی بود.

تپه پارک جنگلی گچساران پوشیده از درختان اکالیپتوس در سمت شمال شرقی مسیر اتوبان گچساران به یاسوج و در فاصله تقریبی 2 کیلومتری شمال شرقی باند فرودگاه این شهرستان، در فاصله تقریبی 850 متری شرق تپه فرودگاه قرار دارد. تپه از دو سمت شمال و جنوب به زمین های کشاورزی که به صورت دیم کشت می شوند از سمت شرق به هسته اصلی پارک جنگلی و از غرب به جاده خاکی متصل به زمین های بالادست می رسد.

شایان ذکر است؛ تعیین عرصه و پیشنهاد حریم برای تپه پارک جنگلی گچساران با مجوز رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صورت گرفت.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1