17 آوریل 2024 - 01:22
مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان:

پنهان کردن آثار تاریخی از دید مردم اشتباه است

16 سپتامبر 2015 - 16:50 dsfr.ir/ji6np

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان گفت: یکی از اشتباهاتی که طی سال های گذشته در زمینه محافظت از آثار تاریخی صورت گرفت، پنهان کردن این آثار از دید مردم بود.

به گزارش خبرگزاری مهر، افشین حیدری پیش از ظهر امروز در جلسه انجمن های میراث فرهنگی خوزستان عنوان کرد: انجمن های میراث فرهنگی حلقه ارتباط بین افراد جامعه و اصالت های فرهنگی هستند. نباید میراث فرهنگی استان مان را تنها یک نهاد بدانیم بلکه باید آن را نوعی نگاه برشمریم. فضای فرهنگی جامعه باید به سمتی برود که با حفظ خرده فرهنگ ها در مبحث حفاظت از آثار تاریخی نیز بسیار دقیق و منسجم عمل کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان با اشاره به کم ترین توجه به 1000 محوطه تاریخی در خوزستان تصریح کرد: خوشبختانه در 2 سال گذشته فعالیت های مثمرثمری در این زمینه صورت گرفت که بسیار بی سابقه است.

وی با اشاره به اهمیت ایجاد رابطه بین افراد جامعه و فرهنگ عنوان کرد: سازمان میراث فرهنگی باید نقش خود در این زمینه را مانند یک پل ارتباطی به خوبی انجام دهد.

حیدری تصریح کرد: آشنا کردن افراد جامعه با قوانین حفاظت از آثار تاریخی، شناسایی پتانسیل های تاریخی هر منطقه و همچنین تشویق و ترغیب شهروندان نسبت به حفاظت و صیانت از آثار تاریخی از وظایف مهم هر انجمن میراث فرهنگی است.

وی افزود: یکی از اشتباهاتی که در سال های گذشته در زمینه محافظت از آثار تاریخی صورت گرفته، پنهان کردن این آثار از دید مردم بود که خوشبختانه این روش غلط در حال تصحیح است. در همین راستا تعدادی از بناهای تاریخی برای احداث باغ موزه، چایخانه و یا رستوران به بخش خصوصی واگذار می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان تصریح کرد: در زمینه حفاظت از آثار تاریخی ناملموس استان نیز فعالیت های بسیاری صورت گرفته و در همین راستا 250 پرونده آماده برای ثبت در استان داریم که این تعداد بی سابقه است.

وی در پایان بررسی طرح های حفاظت از آثار تاریخی ملموس و ناملموس استان، نقش مدیریت شهری، اجرایی کردن نقش میراث تاریخی در مدیریت شهری و تدوین نظام نامه تأسیس موزه ها را از جمله موضوعات مهمی برشمرد که در جلسات آینده انجمن های میراث فرهنگی موردبحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

دیدگاه ها

1