15 اکتبر 2019 - 08:48

تدوین تفاهم نامه باستان شناسی میان ایران و افغانستان

16 سپتامبر 2015 - 10:40 dsfr.ir/rt3x8

هم زمان با تدوین تفاهم نامه باستان شناسی ایران و افغانستان میان پژوهشکده باستان شناسی و همچنین هیات باستان شناسی افغانستان، منشور مطالعات باستان شناسی ایران و افغانستان نیز تهیه می شود.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، «حمیده چوبک» رییس پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در دیدار با هیات فرهنگی-علمی افغانستانی از تبادل اطلاعات پژوهشی و علمی ایران و افغانستان با توجه به ظرفیت های فرهنگی دو همسایه استقبال کرد.

او گفت: ما دیدار امروز میان باستان شناسان ایران و افغانستان را مدیون مرحوم دکتر شهریار عدل هستیم، زیرا دکتر عدل بود که به همکاری های گسترده باستان شناسی میان ایران و افغانستان اصرار داشت. از همین رو خود را مسئول می دانم که اهداف و خواسته دکتر عدل را جامه عمل بپوشانم چراکه وی مطالعات زیادی روی آثار دوره اسلامی افغانستان انجام داده بود.

رییس پژوهشکده باستان شناسی همچنین از برگزاری سمینار ایران و همسایگان فرهنگی اش خبر داد و افزود: طبق برنامه ریزی های انجام شده در صدد هستیم سمیناری درباره ایران و همسایگان فرهنگی داشته باشیم که امیدوارم این اقدام را با مشارکت باستان شناسان افغانستان انجام دهیم. با اینکه مرزهای میان ایران و افغانستان از یکدیگر جداست اما مرز فرهنگی این دو کشور یکی است.

وی ابراز امیدواری کرد که باستان شناسان هر دو کشور و تمام جهان با مطالعاتی که انجام می دهند، مرزهای سیاسی را در هم شکسته و با ارتقای ارتباطات علمی و فرهنگی وحدت و همدلی را آن جایگزین کنند. چوبک گفت: جدای از چارچوب پژوهش ها و فعالیت های باستان شناسی در داخل ایران نگاه ویژه پژوهشکده باستان شناسی به خارج از مرزهای سیاسی ایران و روابطی است که می تواند با کشورهای همجوار و سراسر دنیا داشته باشد. بر همین اساس، پژوهشکده باستان شناسی همکاری و تفاهم نامه های مختلفی با کشورها، موسسات و افرادی که دارای ارزش علمی بالایی هستند منعقد می کند و به مشارکت فعالیت خود با آنها ادامه می دهد.

او همچنین با محکوم کردن عملیات تروریستی در کشورهای خاورمیانه گفت: برخی از گروه های تروریستی در کنار نسل کشی ها دست به غارت اشیاء و اموال تاریخی می زنند تا ریشه های فرهنگی و تاریخی کشورها را از بین ببرند. اشیاء تاریخی ایران که در کاوش های غیرمجاز کشف می شود توسطه قاچاقچیان از مرز افغانستان خارج می شود. بر همین اساس باید با تفاهم نامه و پیگیری های قضایی و حقوقی از این غارت ها جلوگیری کرد.

رییس پژوهشکده باستان شناسی همچنین تصریح کرد: باید این نکته را در نظر داشت که تنها با جلوگیری از خروج اشیاء از کشور نمی توان از آثار تاریخی حفاظت کرد بلکه با پژوهش های علمی و هدفمند، معرفی و مستندنگاری می توان آثاری که به غارت رفته اند را هویت بخشید و آن ها را به سرزمین اصلی شان بازگرداند. از همین رو، ایران درصدد است که با انعقاد تفاهم نامه میان کشورهای اسلامی برای حفاظت از مواریث فرهنگی گام های جدی بردارد.

عبدالقدیر تیموری، رییس باستان شناسی وزارت فرهنگ افغانستان نیز در سخنانی خاطرنشان ساخت که افغانستان به گفته مورخین مرکز تبادل تمدن ها بوده است. او گفت: تا کنون افعانستان با دولت ایران به طور رسمی فعالیت علمی و باستان شناسی انجام نداده است و ما خواهان آن هستیم که با کشورهای همسایه به خصوص ایران ارتباطات علمی بیشتری داشته باشیم.

تیموری تاکید کرد: همکاری ایران و افغانستان سبب می شود که باستان شناسان افغانستان از تجارب ایران در زمینه کاوش های باستان شناسی و همچنین مرمت آثار تاریخی بهره بیشتری ببرند. در همین حال ما بسیار علاقه مند هستیم اطلاعاتی را از ایرانی ها بیاموزیم که خود نداشته ایم.

هیات فرهنگی-علمی افغانستان متشکل از باستان شناسان و استادان دانشگاه که به دعوت پژوهشگاه میراث فرهنگی، گردشگری به ایران سفر کرده است؛ در روز نخست حضورش در تهران با رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری دیدار و از پژوهشکده هنرهای ملی سنتی و کارگاه های آن و همچنین موزه ملی ایران بازدید کرد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1