جزئیات ساخت 100 پمپ بنزین تک تلمبه ای

15 سپتامبر 2015 - 16:50 dsfr.ir/rk2qr

همزمان با افزایش زمان سوخت گیری خودروها پس از آزادسازی قیمت بنزین و حذف سهمیه بندی، وزیر نفت و شهردار تهران برای احداث 100 پمپ بنزین تک تلمبه ای و یا به اصطلاح زیرپله ای به توافق نهایی دست یافتند.

پس از آزادسازی قیمت ها، حذف سهمیه بندی و عرضه تک نرخی بنزین، استفاده از کارت بنزین خودروهای شخصی به حداقل کاهش یافته و مردم بیشتر ترجیح می دهند تا از کارت جایگاه داران به جای کارت شخصی برای سوخت گیری استفاده کنند.

محدودیت تعداد کارت های بنزین جایگاه داران، کمبود تعداد پمپ بنزین ها و عدم تمایل سرمایه گذاران بخش خصوصی به منظور ساخت جایگاه های جدید به ویژه در مناطق شمالی تهران و افزایش تعداد خودروهای فعال روز به روز بر مشکلات کمبود جایگاه سوخت در پایتخت و حتی برخی از کلان شهرهای اصلی کشور دامن می زند.

بر این اساس با افزایش قیمت ها و ارزش افزوده بالای زمین در تهران، سرمایه گذاران بخش خصوصی در طول چند سال گذشته کمتر اقدام به پمپ بنزین سازی در تهران کرده اند و با توجه به کارمزد پائین فروش بنزین و عدم اجرای نظام حق العمل کاری، عملا انگیزه های اقتصادی هم به منظور سرمایه گذاری های دستکم چند میلیارد تومانی احداث پمپ بنزین در پایتخت با کاهش روبرو شده است.

در این بین افزایش زمان سوخت گیری و ایجاد صف های طولانی در پیش روی جایگاه های سوخت کشور روز به روز عرصه را بر آخرین حلقه توزیع و عرضه سوخت کشور تنگ می کند و تهران را با چالشی بزرگ به نام کمبود پمپ بنزین روبرو کرده است.

محمدرضا مظلومی مدیر بازرگانی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی با تائید کمبود تعداد جایگاه های سوخت در سطح تهران، گفت: در حال حاضر بیشترین مشکل کمبود تعداد جایگاه های سوخت مربوط به مناطق 1، 2، 3، 5، 21 و 22 تهران است. این مقام مسئول با اعلام اینکه هم اکنون در کلانشهر تهران 230 باب جایگاه سوخت مایع و CNG در مدار بهره برداری قرار دارد، اظهار داشت: با توجه به آمارهای موجود، میزان فروش از هر نازل در جایگاه های تهران از 2200 تا 8900 لیتر بوده، این در حالی است که میانگین کشوری 3000 لیتر فروش برای هر نازل است.

مظلومی افزود: این آمار بیانگر این بوده که در بخش هایی از تهران با کمبود جایگاه مواجه هستیم و به همین دلیل به دنبال ایجاد جایگاه های جدید با اولویت جایگاه های تک تلمبه از طریق همکاری با شرکت های خصوصی هستیم. ما در مقایسه با استانداردهای جهانی تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم، در بسیاری کشورها با حجم تعداد خودروی موجود در ایران، تعداد جایگاه ها 3 برابر جایگاه های کشور است. به گفته این مقام مسئول، به دنبال این هستیم که جایگاه ها را به گونه ای توسعه دهیم که منافع جایگاه های فعلی سوخت حفظ شود و آن ها دچار رکود کاری نکنیم.

همزمان با بحرانی شدن کمبود پمپ بنزین و شکل گیری بعضا صف های طولانی در ساعات پیک و ترافیکی پایتخت، بیژن زنگنه وزیر نفت و محمدباقر قالیباف شهردار تهران به منظور برطرف کردن این چالش بزرگ خدمات شهری به یک توافق بزرگ دست یافته اند. بر اساس این توافق دو جانبه، قرار است با سرمایه گذاری های 100 تا 150 میلیون تومانی، جایگاه های سوخت مقیاس کوچک و به اصطلاح زیر پله ای و یا تک تلمبه ای در نقاط مختلف تهران با مشارکت بخش خصوصی احداث شود.

بیژن زنگنه وزیر نفت در تشریح جزئیات بیشتر از احداث جایگاه های سوخت تک تلمبه ای در تهران، گفت: احداث و راه اندازی جایگاه های بنزین تک پمپی یکی از برنامه های کاری وزارت نفت است.

این عضو کابینه دولت تدبیر و امید با اعلام اینکه هم اکنون به دلیل گرانی زمین در شهرهای بزرگ به ویژه تهران شاهد توسعه کند جایگاه های عرضه بنزین و صف های طولانی در مجاری عرضه سوخت هستیم، تصریح کرد: از این رو قصد داریم با همکاری شهرداری تهران برای ایجاد 100 جایگاه تک پمپی بنزین در استان تهران تلاش کنیم.

وزیر نفت با اشاره به توافق انجام شده با محمدباقر قالیباف شهردار تهران به منظور احداث پمپ بنزین های تک تلمبه ای، اظهار داشت: بر اساس برآوردهای اولیه برای احداث هر جایگاه به 100 تا 150 میلیون تومان بودجه نیاز است، از این رو مردم و بخش خصوصی می توانند در این پروژه سرمایه گذاری و همکاری داشته باشند.

با این توافق انجام شده، قرار است چشم  پایتخت به پمپ بنزین های تک تلمبه ای روشن شود و همزمان با توافق شهرداری و وزارت نفت تا کنون 3 قرارداد ساخت جایگاه های بنزین تک تلمبه ای در تهران با سرمایه گذاران بخش خصوصی، صندوق های بازنشستگی صنعت نفت و شبه دولتی امضا شده است. علاوه بر این، به منظور افزایش انگیزه سرمایه گذاران در ساخت جایگاه های سوخت تک تلمبه ای در کنار ارائه تسهیلات، پرداخت کارمزد ویژه ای هم در دستور کار شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران قرار گرفته است.

سال گذشته برای جایگاه های جدید ساخت در تهران 100 ریال افزایش نرخ کارمزد پیش بینی شده بود که برای جایگاه های بنزین تک تلمبه ای کارمزد بالاتری در نظر گرفته شده بود.

پیش بینی می شود سال جاری و در مرحله اول امکان ساخت 30 تا 60 جایگاه بنزین تک تلمبه ای در تهران فراهم شود و با بهره برداری از این جایگاه ها مشکلات عرضه بنزین و زمان سوخت گیری خودروها به حداقل کاهش می یابد.

در این بین با اجرای مرحله دوم این طرح، تعداد جایگاه های بنزین تک تلمبه ای کشور از مرز 100 باب جایگاه عبور می کند که در این صورت شاهد آب رفتن تدریجی صف خرید بنزین در پایتخت خواهیم بود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 8 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1