31 می 2020 - 20:07

ایران به ارتقای علمی باستان شناسان افغانستان کمک می کند

15 سپتامبر 2015 - 16:00 dsfr.ir/s32zp

پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به منظور ارتقای علمی باستان شناسان افغانستان از حضور کارشناسان حوزه میراث فرهنگی این کشور در اجرای پژوهش های عملی مرتبط با فعالیت پژوهشکده های این پژوهشگاه استقبال می کند.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، سیدمحمد بهشتی رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی گردشگری این مطلب را امروز "سه شنبه" در دیدار با هیأتی متشکل از رییس پژوهشکده باستان شناسی افغانستان و اساتید دانشگاه کابل مطرح کرد.

او با بیان اینکه فعالیت هایی که در پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صورت می گیرد عملی و میدانی است تصریح کرد که پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری متشکل از پژوهشکده های باستان شناسی، حفاظت و مرمت آثار تاریخی-فرهنگی، ابنیه و بافت، مردم شناسی، زبان و گویش، هنرهای ملی "سنتی" و میراث طبیعی و گردشگری به فعالیت های پژوهشی در حوزه میراث فرهنگی می پردازد.

وی با اشاره به اینکه پژوهشگاه می تواند در انجام پژوهش های باستان شناسی از کارشناسان افغانستانی عضو بپذیرد تصریح کرد: حضور اساتید باستان شناس در کاوش ها می تواند در آموزش کارشناسان افغانستانی موثر باشد.

بهشتی شکل دیگر همکاری آموزشی را تعریف پروژه های مشترک بین فعالیت های پژوهشکده ها با دانشگاه کابل و موسسه باستان شناسی افغانستان و بهره گیری از حضور اساتید ایرانی در قالب برگزاری کارگاه ها اعلام کرد. او با بیان اینکه پژوهشکده های پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در طول سال اقدام به برگزاری همایش ها، کنفرانس ها، کارگاه های آموزشی و... می کنند تصریح کرد: می توانیم در برگزاری تمامی این برنامه ها از حضور کارشناسان افغانستانی در قالب ارایه مقاله، گزارش و... استفاده کنیم.

وی با اشاره به اینکه در تمامی این موارد ما به مفهوم استراتژیک می خواهیم سطح علمی کارشناسان افغانستانی ارتقا یابد خاطرنشان کرد: این در حالی است که کشورهای دیگر به واسطه پاسخ به پرسش های خود با این کشور همکاری می کنند. ایران و افغانستان حقیقتا دوست و برادر هستند و فارغ از بحث های سیاسی در تلخ ترین دوران نیز به همکاری های خود با این کشور ادامه می دهیم.

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با اشاره به اینکه ما تمامی مسئولیت های این برادری را می پذیریم خواستار انعقاد تفاهم نامه همکاری بین ایران و افغانستان به منظور برقراری ارتباطات فرهنگی شد.

در ادامه عبدالقدیر تیموری، رییس پژوهشکده باستان شناسی افغانستان با اشاره به اشتراکات فرهنگی میان ایران و افغانستان تصریح کرد: چند دهه جنگ باعث شد بیشتر آثار تاریخی و اموال فرهنگی افغانستان از بین برود ولی هم اکنون با مساعدتر شدن شرایط و توجه جامعه جهانی موسسه باستان شناسی فعالیت های خود را از سر گرفته است.

او با بیان اینکه در سال های اخیر توانسته ایم اموال منقول و غیرمنقول زیادی از کشور افغانستان را به ثبت برسانیم افزود: همکاری با ایران می تواند زمینه ساز فعالیت های آینده موسسه باستان شناسی افغانستان و ارتقای سطح علمی کارشناسان آن باشد.

سلیمان صمدی، استاد دپارتمان تاریخ عمومی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه کابل نیز در این جلسه گفت: دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه کابل از 4 دپارتمان تاریخ عمومی، فلسفه، انسان شناسی و باستان شناسی و تاریخ معاصر تشکیل شده است که آمادگی داریم در هر 4 دپارتمان با ایران همکاری کنیم. او مواردی همچون ایجاد تبادل علمی بین دانشگاه کابل و ایران، ایجاد مرکز تحقیق و پژوهش با ایران، برگزاری سمینار و کنفرانس ها، استفاده از تجارب اساتید ایرانی و ... را از مواردی دانست که می تواند منجر به ارتقای سطح علمی کارشناسان افغانستانی شود.

مجتبی عارفی استاد دپارتمان انسان شناسی و باستان شناسی دانشگاه کابل نیز، آموزش و مرمت آثار تاریخ، حفظ میراث فرهنگی سنتی، فعالیت در حوزه هنرهای اسلامی، چگونگی نگه داری آثار، موزه داری، معماری و بررسی کتیبه ها و مطالعات خطوط را از مواردی اعلام کرد که این دانشگاه می تواند در آن از تجارب اساتید ایرانی کمک گیرد.

هیات علمی فرهنگی افغانستانی که به دعوت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به ایران سفر کرده است در طول 2 روز اقامتش در تهران از پژوهشکده های مختلف پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و موزه ملی ایران بازدید و با مدیران آن ها راه های گسترش همکاری های دو جانبه را بررسی می کند. اعضای هیأت افغانستانی پیش از دیدار با رییس پژوهشگاه های میراث فرهنگی و گردشگری از پژوهشکده هنرهای ملی "سنتی" و کارگاه های مختلف آن بازدید کردند و در جریان روند احیای هنرهای سنتی ایران قرار گرفتند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 9 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1