مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس:

شهر ساسانی بیشاپور دارای سند مکتوب شهرسازی است

15 سپتامبر 2015 - 11:30 dsfr.ir/gx2sq

مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس در جلسه شورای اداری شهرستان کازرون گفت: شهر بیشاپور را یکی از پنج شهر مهم استان در فارس است و تقسیم بندی آن به دو دوره تاریخی و بعد از اسلام می رسد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس این شهر را جز معدود شهرهایی دانستند که دارای سند مکتوب شهرسازی است. به گفته امیری شهر بیشاپور جز معدود شهرهایی است که مطالعات گسترده فراوانی در آن صورت گرفته که کار کاوش و بررسی در سه مرحله و از سال 1314 تا 1319 هجری شمسی توسط باستان شناسان خارجی و از سال 1346 تا 1357 در مرحله دوم و از سال 1372 تاکنون ادامه دارد. در مجموعه 36 نقش برجسته ساسانی در کل کشور وجود دارد که 6 نقش آن در تنگ چوگان است و این دلالت بر اهمیت فراوان آن دارد. در حال حاضر بیش از 30000 هزار اثر تاریخی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده که بیشاپور به شماره 24 می باشد.

مدیرکل میراث فر هنگی فارس افزود: برنامه هایی که برای شهر بیشاپور در نظر گرفته شده، تهیه و ارسال پرونده ثبت این شهر در فهرست جهانی است. در مجموع 19 اثر در ایران در فهرست جهانی یونسکو قرار گرفته که خوشبختانه 4 اثر آن در استان فارس قرار دارد و امیدواریم با ثبت محور ساسانی سه شهر بیشاپور، سروستان و فیروزآباد شاهد پنجمین اثر ثبتی در این استان باشیم.

امیری با بیان اینکه منطقه کازرون دارای قابلیت گردشگری فراوانی است افزود: شهرستان کازرون به جهت جاذبه های طبیعی و وجود شهر منحصر بفرد بیشاپور و هم از لحاظ وجود بقاع متبرکه و همچنین امام زاده سیدحسین از جایگاه خاصی در جهت گسترش گردشگری مذهبی برخوردار است و قابلیت های فراوانی را دارا می باشد. این اداره کل با حمایت از سرمایه گزاران در بخش خصوصی امیدوار است بتواند در رونق و گسترش این صنعت رو به رشد کمک نماید.

مدیرکل میراث فرهنگی فارس گفت: در سال مالی 1393 بیش از 500 میلیون تومان در بخش های مرمت، طرح جامع ساماندهی و ایجاد زیرساخت های خدمات رفاهی هزینه شده که در زیرساخت های خدمات رفاهی کافی شاپ، نمازخانه و سرویس بهداشتی در نظر گرفته شده است. همچنین تابلوهای معرفی شهر به دو زبان فارسی و انگلیسی در حال تهیه می باشد که با توجه به فرصت های ایجاد شده امیدواریم مدت اقامت گردشگران را افزایش دهیم. اگر این اتفاق انجام گیرد طبعا در گسترش و رونق گردشگری کمک فراوانی خواهد نمود.

مدیر پایگاه پژوهشی بیشاپور وی افزود: اداره میراث فرهنگی شهرستان در خدمت مردم بوده و با مردم همکاری لازم را داشته است. اما در بعضی موارد با توجه به موانع و ضوابطی که وجود دارد اگر دستگاه های دیگر خود را ملزم به انجام قوانین نمایند مشکلات رفع خواهد شد. مثلا در بحث جاده ما مخالف راه دسترسی نیستیم و آن را به عنوان یک جاده دسترسی محلی می دانیم.

امیری گفت: از سال 1373 تفاهم نامه ای بین میراث فرهنگی و اداره کل راه و شهرسازی وجود داشت مبنی بر اینکه این مسیر از حالت آسفالت خارج و سنگ فرش گردد چرا که با گذر از این جاده اهمیت عبور از یک محل تاریخی را نشان می دهد.

وی در خصوص روستای تنگ چوگان نیز گفت: ما نهایت همکاری را انجام داده ایم اما با انفجار جهت دسترسی مخالف بوده و از طریق کارشناسان راه های دیگر را پیشنهاد داده یم. که انشاالله با همدلی و همراهی موانع رفع گردد.

بنا بر این گزارش سایت جامع بیشاپور نیز سومین سایت جامع اطلاع رسانی استان است که در حوزه های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، سرمایه گزاری و اخبار و اطلاع رسانی فعالیت دارد. سایت جدید بیشاپور با آدرس اینترنتی www.sasanianbishapour.com به انعکاس فعالیت های بیشاپور و حوزه پیرامونی آن خواهد پرداخت و برنامه های شهرستان کازرون را نیز انعکاس خواهد داد. نکته حائز اهمیت آن است که این سایت بسیار جامع و کامل تر از بقیه سایت های موجود استان است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
8 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1