مدیرکل میراث فرهنگی خراسان رضوی:

ثبت جهانی توس در حال پیگیری است

11 می 2015 - 13:00 dsfr.ir/i11i9

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با اعلام برنامه‌های روز بزرگداشت فردوسی گفت: ثبت جهانی توس در حال پیگیری است.

حسین زارع‌صفت که روز دوشنبه 21 اردیبهشت، در نشست تشریح برنامه‌های بزرگداشت فردوسی سخن می‌گفت، اظهار کرد: مراسم بزرگداشت فردوسی با حضور معاون رییس جمهور در توس برگزار می‌شود. در این برنامه که همزمان با 25 اردیبهشت‌ماه برگزار خواهد شد سه‌هزار نفر مدعو خواهیم داشت.

در این مراسم از 15 نفر از شاهنامه‌شناسان برجسته تقدیر خواهد شد. همچنین نمایشگاه‌های اسناد و صنایع دستی در حاشیه این برنامه برپا خواهد شد و فاز دو مجموعه کتابخانه و مرکز اسناد آرامگاه فردوسی افتتاح و گلباران ویژه مزار فردوسی نیز انجام خواهد شد.

زارع‌صفت گفت: اجرای برنامه نقالی از دیگر برنامه‌های این روز به شمار می‌رود. رسیدگی به وضعیت توس یکی از اقدامات اصلی ما در سازمان خواهد بود و امیدواریم بتوانیم حیات اجتماعی پیرامون توس و جایگاه توس را به عنوان یک فرصت در طرح تفصیلی مشهد بازتعریف کنیم.

او در پاسخ به سوالی درباره ثبت جهانی توس به ایسنا گفت: مقدمات این حرکت در حال پیگیری است، اما انجام آن منوط به، به وجود آوردن شرایطی است که سازمان آن ها را پیگیری می‌کند ولی به سایر دستگاه‌ها مربوط می‌شود؛ اما ما رسما اعلام می‌کنیم که این موضوع به صورت جدی در حال پیگیری است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1