11 اکتبر 2021 - 04:06

جای خالی تورهای ماه عسل در بسته های سفر

15 سپتامبر 2015 - 10:00 dsfr.ir/nk5ie

با وجود آنکه سفر یکی از جذاب ترین بخش های آغاز زندگی مشترک است اما جای خالی تورهای ماه عسل در بسته های سفر به چشم می خورد. "دنیای سفر" در روزی که به نام روز ازدواج نامگذاری شده است به بررسی این مهم پرداخته است.

امروز را به واسطه سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) روز ازدواج نام گذاری کرده اند و به تبع آن شاهد شکل گیری و آغاز زندگی های مشترک بسیاری خواهیم بود.

آغاز زندگی مشترک معمولا با سفری که از آن به عنوان ماه عسل نام برده می شود همراه است. سفر به مناسبت آغاز یک زندگی مشترک دو قرن پیش در اروپا و انگلستان شکل گرفت و از این کشور به سایر مناطق تسری و از جمله ایران تسری یافت؛ پیش تر زوج ها با ماشین شخصی و یا خرید بلیت، سفر ماه عسل را آغاز می کردند و خودشان برنامه ریزی سفرشان را به عهده داشتند. اما این روزها برخی از آژانس ها برای جلب نظر زوج های جوان بسته هایی را تحت عنوان ماه عسل تدارک دیده اند.

این سفرها بسته به سلیقه مشتریان و میزان پولی که قصد هزینه کردن برای آن را دارند مناطق گوناگون از داخلی یا خارجی را پوشش می دهند. از این جهت مشهد، قشم، کیش و برخی شهرهای تاریخی به عنوان گزینه های داخلی با هدف گردشگری فرهنگی قرار می گیرند و در کنار آنها تورهای طبیعت گردی و حتی ماجراجویانه نظیر ترکمن صحرا و آبشار شیرآباد، دیلمان، گردنه حیران، تالش و... به علاقه مندان طبیعت گردی توصیه می شود.

در گزینه خارجی تورها نیز همان مقاصد همیشگی نظیر ارمنستان و ترکیه در لیست اصلی قرار دارند با این تفاوت که کشورهایی نظیر فرانسه، ایتالیا و اسپانیا نیز به عنوان یک گزینه جذاب برای زوج های جوان علاقه مند به گردشگری فرهنگی؛ نپال، آفریقا و گرجستان برای گردشگران علاقه مند به ماجراجویی و تایلند، سیشل، باندوس و... برای گردشگران ساحلی در نظر گرفته شده اند.

آژانس ها برای جلب نظر زوج ها از انواع تبلیغات بهره می گیرند و گاه از نام شخصیت های جهانی برای تبلیغ بیشتر تور خود بهره می جویند. به عنوان مثال در یک آگهی تبلیغاتی از یک جزیره به عنوان مکانی که شاهزاده ویلیام و کیت میدلتون از آن بازدید کرده اند به عنوان جزیره عشق نام برده و از زوج های جوان خواسته شده است این جزیره را به عنوان گزینه اول خود در سفر ماه عسل در نظر داشته باشند.

با وجود این تبلیغات مروری کوتاه بر گردشگری ماه عسل نشان می دهد برخلاف مراسم های پر زرق و برق عروسی در ایران، تورهای ماه عسل از رونق چندانی برخوردار نیستند؛ بسیاری از آژانس ها عنوان تور ماه عسل را در صفحه اصلی و حتی بسته های سفر خود نگنجانده اند و آن ها هم که این بسته ها را تدارک دیده اند، نسبت به سایر اقسام تور، گزینه های محدودی را پیش پای مشتریان می گذارند. یکی از دلایل استقبال کمی که از این تورها می شود را شاید بتوان به هزینه های بالای آن نسبت داد، در همین رابطه رحیمی یکی از مدیران آژانس طبیعت گردی و گردشگری فعال در این زمینه به «دنیای سفر» گفت: تورهای ماه عسل چنانچه باید و شاید در ایران جا نیفتاده است.

وی یکی از دلایل در حاشیه بودن تور ماه عسل در بسته های هزینه ای زوج ها را به فقدان تسهیلاتی که به زوج ها ارائه می شود نسبت داد و اضافه کرد: در سایر کشورها، تسهیلات ویژه ای به زوج ها برای سفرشان تعلق می گیرد که یکی از آن ها در بحث واحدهای اقامتی و هتل هاست اما ما در ایران برای زوج های جوان شاهد ارائه خدمات خاصی در دستگاه های متولی گردشگری نیستیم که بتوانیم آن ها را به انتخاب تور ماه عسل به جای سفرهای انفرادی ترغیب کنیم.

این فعال عرصه تورهای ماه عسل درباره طبقه بندی مخاطبان این سفرها تصریح کرد: به واسطه شکل ویژه ای که تورهای ماه عسل برگزار می شوند. عمده مشتریان ما که تعدادشان هم زیاد نیست متعلق به قشر مرفه هستند و در سایر اقشار به صورت موردی گردشگر داریم.

گفته های این فعال عرصه گردشگری نشان دهنده فروغ اندک تورهای ماه عسل در بسته های گردشگری زوج هایی است که علیرغم هزینه های سنگین مراسم عروسی حاضر به هزینه کرد در این بخش نیستند و یکی از دلایل آن به گفته رحیمی به عدم تفاوت این تورها با سفرهایی که زوج ها به تنهایی تصمیم به انجام آن دارند بر می گردد.

زمانی که دستگاه های مختلف برای رونق این شیوه هیچگونه تسهیلاتی به گردانندگان تورها برای ارائه به مشتریان شان ارائه ندهند طبیعی است که گردشگران نیز ترجیح دهند به جای هزینه بالا، سفر خود را در قالب یک بسته طبیعت گردی یا گردشگری معمولی تدارک دیده و یا به تنهایی عازم سفر شوند. از این روست که باید مسئولان برای ترویج این شیوه از گردشگری که به واسطه شرایط خاص خود به واسطه قرار گرفتن در بهترین ایام زندگی افراد، قابلیت بالایی برای رونق دارد، برنامه ویژه ای را در نظر بگیرند تا گردشگری ماه عسل را به عنوان یک گزینه اصلی در بسته سفر تورها بگنجانند.

1