1 ژوئن 2020 - 23:36
سیدمحمد بهشتی:

ما عضو جهان محدود باستان شناسی نیستیم

14 سپتامبر 2015 - 16:00 dsfr.ir/qs9kt

سیدمحمد بهشتی رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با تأکید بر این نکته که باید با علم باستان شناسی دنیا داد و ستد داشته باشیم گفت: جهان باستان شناسی جهان محدودی است که ما در آن عضویتی نداریم و ارتباط مان با آن قطع بوده است.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، بهشتی در نشست بررسی مسایل هیأت های مشترک باستان شناسی افزود: همکاری های بین المللی فرصتی را پیش می آورد تا سهمی در منظومه جهانی حوزه باستان شناسی داشته باشیم.

او با اشاره به اینکه فعالیت های باستان شناسی و همکاری های بین الملل به منظور انجام فعالیت های باستان شناسی انواع گوناگون دارد گفت: برای نمونه یک فعالیت باستان شناسی را به سرپرستی یک ایرانی شایسته شروع می کنیم و او مصلحت می بیند که در فلان رشته از یک متخصص خارجی هم دعوت کند و در مورد دیگر یک هیأت باستان شناسی خارجی فعالیت باستان شناسی را شروع می کند و می خواهد تعداد اندکی ایرانی نیز در آن حضور داشته باشند.

بهشتی با بیان اینکه تعریف هیأت مشترک تنوع دارد گفت: ما زمانی می توانیم در کارمان موفق باشیم که بدانیم تکلیف مان با فعالیت های باستان شناسی و اقسام تعاریف هیأت های همکاری بین الملل چیست. در غیر اینصورت بلاتکلیف می شویم و علم باستان شناسی، پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، پژوهشکده باستان شناسی و مهم تر از همه اینکه نام کشورمان بی اعتبار می شود.

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با طرح این پرسش که چرا فکر می کنیم که باید همکاری های بین المللی داشته باشیم و ضرورت آن چیست گفت: جهان باستان شناسی جهان محدودی است، اما ما در آن عضویتی نداریم و ارتباط مان در دوران بعد از انقلاب با این جهان قطع بوده و این باعث شده سهمی در منظومه جهانی باستان شناسی نداشته باشیم.

او با تأکید بر این نکته که باید سهمی در منظومه جهانی باستان شناسی داشته باشیم به تشکیل ورک شاپی در بم همزمان با وقوع زلزله و بحث و حساسیت جهانی نسبت به آن اشاره کرد و افزود: زمانی که خواستیم این ورک شاپ را راه بیندازیم بسیاری از باستان شناسان پیشکسوت مخالفت می کردند و علت آن هم این بود که در تراز با آنچه استانداردهای باستان شناسی جهان بود فاصله داشتند. 35 نفر از بهترین های دنیا را دعوت کردیم و با همکاری چند مترجم خبره این ورک شاپ را راه اندازی کردیم و نکته جالب اینکه بیشتر باستان شناسان به دلیل اینکه زبان خارجی نمی دانستند مخالفت می کردند ولی زمانی که کار با حضور مترجمان دنبال شد همه راضی بودند و در طول 5 روز ارتباط خوبی با باستان شناسان خارجی پیدا کردند.

او با بیان اینکه باید با علم باستان شناسی دنیا داد و ستد داشته باشیم اظهار داشت: ممکن است خیلی چیزها را آن ها ندانند و ما به آن ها یاد بدهیم و یا اینکه برخی مسائل را ما ندانیم و آن ها از آن مطلع باشند و در اختیار ما قرار دهند.

بهشتی خاطرنشان ساخت که اگر چه این آثار متعلق به ما است ولی ما میراث دار میراث جهانی هم هستیم. او دلیل تعطیلی مراکز ایران شناسی در کشورهای خارجی را نبود امکان ارتباط شان با ایران دانست و افزود: در سایه توسعه و ارتقای همکاری های بین الملل دیگر این اتفاق نخواهد افتاد و استاد و دانشجوهای خارجی به مطالعات ایران علاقه نشان می دهند.

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با تأکید بر ضرورت گسترش همکاری های بین الملل پژوهشگاه با کشورهای خارجی افزود: باید این نکته را همواره در نظر داشته باشیم که این همکاری ها برای حفظ کیان باستان شناسی کشور، پژوهشگاه و نام ایران انجام می گیرد و اگر در مسیر خدشه ای به آن وارد شود به هدف مان نمی رسیم.

در این نشست هم چنین، منیر خلقی مدیر ارتباطات و همکاری های بین الملل پژوهشگاه با اشاره به مسائل و مشکلاتی که در کار با هیأت های خارجی در طول سال گذشته ایجاد شده است تصریح کرد که تفاهم نامه های به امضا رسیده صرفا به فعالیت های میدانی محدود شده است.

حمیده چوبک رییس پژوهشکده باستان شناسی نیز در این نشست بر ضرورت افزایش باستان شناسی کشور به سطح جهانی تأکید کرد. رییس پژوهشکده باستان شناسی خاطرنشان ساخت که هدف ما این است که افراد متخصص برای حضور و همکاری های باستان شناسی به ایران دعوت شوند و هر روز شاهد ارتقای این همکاری ها باشیم.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1