2 مارس 2024 - 07:02

هتل های ایلام بی نصیب از اقامت زائران

15 سپتامبر 2015 - 15:30 dsfr.ir/1p9k6

با وجود آن که گفته می شود در اربعین امسال بیش از 2 میلیون نفر از مرز تردد خواهند کرد اما هتل های ایلام و مهران از اقامت این زائران بی نصیب هستند.

جانشین فرماندهی سپاه امیرالمؤمنین (ع) از برپایی اردوگاه 15 هزار نفری زائران حسینی در مرز مهران خبر داده است. چنان که قرار است اردوگاهی در زمینی به مساحت 25 هکتار در ضلع شرقی پایانه مهران فعال شود و حجم قابل ‌توجهی از زائران را در خود جای دهد.

این در حالی است که ایلام و مهران دارای هتل و مهمانپذیرهایی هستند که می توانند بخشی از نیاز اقامت زائران را تامین کنند.

مجید محمدزاده یکی از هتلداران ایلام با تاکید بر آنکه فعالیت اردوگاه ها، حسینیه ها و خانه های استیجاری در ایلام و مهران مانع رونق کسب و کار هتلداران این منطقه شده است به "دنیای سفر" گفت: «با توجه به خبرهایی که اخیرا توسط مسئولان منتشر شده است می توان به این نتیجه رسید که در اربعین سال جاری حداقل 2 میلیون نفر در مرز تردد داشته باشند. با این وجود هتل ها و مهمانپذیرهای منطقه از حضور این تعداد زائر بی نصیب می مانند چراکه  یا اقامتی صورت نمی گیرد یا اگر باشد در اردوگاه ها و خانه های استیجاری خواهد بود.»

به گفته او، در مهران 3 هتل و مهمانپذیر با ظرفیتی حدود 380 نفر و در ایلام حدود 12 هتل فعال هستند که می توانند میزبان زائران باشند اما زائران در این هتل ها اقامت داده نمی شوند. چرا که خانه های استیجاری شمسا و سازمان میراث و گردشگری در اولویت برنامه ریزان قرار دارد. در حال حاضر نیز هتل های این منطقه با ضریب اشغال کمتر از 5 درصد فعال هستند و عملا رو به ورشکستگی نهاده اند.

با این وجود گفته می شود، پارکینگ هایی خارج از شهر برای تسهیل در تردد زائران ایجاد شده است و وضعیت روشنایی مسیر نیز سامان داده شده است و قرار است تا اربعین، جاده ایلام تا مهران چهار بانده شود.

امکانات غذایی نیز با تدارک آشپزخانه به منظور ارائه غذای گرم به زائران فراهم شده است و البته تاکید می شود زائران بدون ویزا و گذرنامه به مرز مراجعت نکنند چراکه در مرز ویزا صادر نمی شود.

1