12 آوریل 2024 - 23:17
سایه سنت بر توریسم

گردشگری بی راه و نقشه در مازندران

14 سپتامبر 2015 - 09:30 dsfr.ir/bz4r3

گردشگری بی راه و نقشه در مازندران
اسکان مسافر در استان مازندران

در حالی گردشگری مازندران به شرایط پساتحریم پا می گذارد که امکانات این استان پاسخگوی نیازهای گردشگری داخلی نیست و باید نسبت به افزایش اقامتگاه ها، هتل های مناسب و زیرساخت های گردشگری در استان توجه ویژه ای شود.

سالانه میلیون ها مسافر و گردشگر وارد مازندران می شوند و به دلیل نبود اقامتگاه های مناسب، نداشتن نقشه جامع، امکانات رفاهی کم و فراهم نبودن زیرساخت ها، صنعت گردشگری چندان توسعه نیافته است. در حالی که بررسی های کارشناسان نشان می دهد که ورود هر گردشگر در بخش های مختلف مانند، پذیرایی و رفاهی، سوخت، سوغاتی و صنایع دستی، مجوزها و ورودها تأثیر به سزایی دارد.

آژانس های مسافرتی و تور گردانان از بخش های توسعه ای و به عنوان پیشانی صنعتی گردشگری به شمار می روند و در حال حاضر 204 آژانس مسافرتی در مازندران فعالیت دارد، دفاتری که فراهم نبودن زیرساخت های گردشگری، فعالیت آنان را با مشکل مواجه کرده است.

هوشنگ مرادی فعال حوزه گردشگری و مدیر دفتر آژانس مسافرتی در شرق مازندران که 15 سال در این حوزه اشتغال دارد، می گوید: ما باید در شرایط پساتحریم برای رونق گردشگری برنامه و نقشه راه داشته باشیم. با توافق صورت گرفته هسته ای شاهد حضور گردشگران زیادی هستیم و بسیاری از هتل های کشور تا پایان سال رزرو شده اند.

این فعال گردشگری، ایران را به عنوان یک کشور ارزان قیمت و امن در حوزه سفر برای جهان شناخته شده می داند و تأکید می کند باید مازندران را نیز به گردشگران داخلی و خارجی بیشتر معرفی کنیم.

پراکندگی مازندران، نبود هتل های مناسب با امکانات لازم از جمله مشکلاتی است که این فعال گردشگری آن را مانع رونق گردشگری می داند و معتقد است: مازندران آداب و روسوم مختلفی دارد و تورهای گردشگری باید اطلاعات موردنیاز جاذبه ها و نیازهای استان را در قالب برپایی نمایشگاه های داخلی و خارجی به گردشگران معرفی کنند.

مرادی، کشورهای حاشیه خلیج فارس و خزر را فرصتی مناسب برای توسعه و رونق گردشگری مازندران می داند و می گوید باید محصولات گردشگری استان شامل هتل ها، صنایع دستی و جاذبه ها در این مناطق بیشتر معرفی شود.

این فعال صنعت گردشگری در مازندران از نبود ظرفیت های اقامتگاهی مناسب در استان گلایه می کند و می گوید: ظرفیت اقامتگاه های ما مناسب نیست و به عنوان نمونه هتل چهار و پنج ستاره خوب نداریم و در هتل پنج ستاره ما خدمات مورد نیاز ارائه نمی شود.

وی در عین حال، توزیع عادلانه سفر را یکی از آرزوها می داند که باید به سمت آن حرکت کنیم و با بیان اینکه دنیا به تورگردانی و توریست، نگاه حرفه ای دارد، می گوید: مازندران در حوزه گردشگری به دلیل نبود زیرساخت های مناسب سنتی عمل می کند در حالی که باید با اهدای تسهیلات مناسب بانکی برای تجهیز هتل ها و افزایش ظرفیت ها گام برداشت.

ناساگاری گردشگری با امکانات سنتی

بی شک رونق گردشگری پساتحریم در مازندران با امکانات سنتی و اولیه سازگار نیست و به تأکید دیگر فعال صنعت گردشگری، هنوز مسیرهای گردشگری مازندران تعریف نشده است و امکانات مناسبی در این بخش نداریم.

محمد حسین زاده مدیر یک آژانس مسافرتی که سال های زیادی از عمرش را در این حرفه صرف کرده است نیز، زیرساخت های حمل و نقل استان را برای گردشگری مناسب نمی داند و می گوید: اگر بخواهیم تور گردشگری را از شرق به غرب استان ببریم به دلیل آنکه مسیر گردشگری تعریف شده و اقتصادی نداریم باید ساعت ها در ترافیک، وقت تلف شود.

وی نبود سرویس های بهداشتی مناسب، معرفی نشدن جاذبه ها، امکانات اقامتی و رفاهی کم و ضعف آموزش در حوزه سفر را از جمله مسائل فراروی صنعت گردشگری بیان می کند و می گوید: تور گردانان استان نیز آموزش لازم را ندارند و سنتی عمل می کنند.

به گفته حسین زاده، از 200 دفتر خدمات مسافرتی استان حدود 100 دفتر مدیران فنی ندارند و در بیشتر آن نیز افراد متخصص حضور ندارند، در حالی که بحث آموزش این افراد بسیار مهم به شمار می رود.

همچنین محمد نوری از دیگر فعالان بخش گردشگری و مدیر آژانس مسافرتی در استان، از دفاتر خدمات مسافرتی به عنوان پیشانی سفر و گردشگری یاد می کند و می گوید: آن قدر که به چلوکبابی ها و رستوران ها در سال های قبل توجه شده، نسبت به آژانس های گردشگری توجه نشده است. اگر آمار تسهیلات تعلق یافته به صنوف مختلف گردشگری را بررسی کنیم می بنیم دفاتر آژانس های گردشگری جایگاهی در این زمینه ندارد و این در حالی است که توقع از آژانس های گردشگری بسیار زیاد ولی توجه بسیار کم است و بخشی از مشکلات به زیرساخت ها بر می گردد.

نوری با بیان اینکه در ناوگان حمل و نقل با مشکل مواجه هستیم، می پرسد چند دستگاه اتوبوس خوب و مناسب برای برگزاری تورهای گردشگری در استان وجود دارد؟ و چقدر به آژانس ها در این بخش تسهیلات داده شده است؟ این فعال گردشگری، راه اندازی پروازهای خارجی را آرزوی همه فعالان بخش گردشگری و بخش خصوصی را بازوان دستگاه های اجرایی برای توسعه صنعت گردشگری می داند.

گردشگری مازندران آرام آرام به دوران تازه ای می رود، دورانی که خواه ناخواه باید با آن رو در رو شود اما به تأکید سید محمد جعفری عضو هیئت نمایندگان و دبیر گروه تخصصی بازرگانی، حمل و نقل و ترانزیت اتاق بازرگانی مازندران، استراتژی گردشگری در استان باید تعریف شود و اگر توریست و گردشگری را به عنوان یک صنعت می شناسیم باید از فعالان این بخش حمایت کرد و یک درصد درآمد صنعت گردشگری جهان به ایران اختصاص دارد.

همچنین رئیس گروه تخصصی گردشگری، سرمایه گذاری و نمایشگاهی اتاق بازرگانی مازندران، معتقد است وقتی گردشگر به استان وارد می شود در بخش دیگر نیز تأثیر بسزایی دارد و سبب رونق سایر بخش می شود. علی تقی پور به نتایج یک پژوهش تأثیر گردشگری برای حوزه های مختلف مانند خوردنی و نوشیدنی، هزینه سوخت، سوغاتی و مجوز و ورودها در یکی از کشورهای خارجی اشاره می کند و می گوید: برای رونق گردشگری در استان باید اول برنامه ریزی کرد و نقشه راه داشت.

بر اساس آمار ستاد تسهیلات سفر مازندران این استان در مجموع دارای 740 هزار و 197 نفر شب ظرفیت اقامت رسمی و غیررسمی اعم از هتل، متل، هتل آپارتمان، مجتمع های تفریحی توریستی، کمپینگ، زائرسرا، مجتمع های اقامتی، ویلاها و تاسیسات ساحلی است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1