22 ژوئیه 2024 - 12:23

تخصیص بیش از 10 میلیارد ریال برای مرمت آثار تاریخی در قم

13 سپتامبر 2015 - 16:00 dsfr.ir/tj1zv

تخصیص بیش از 10 میلیارد ریال برای مرمت آثار تاریخی در قم
قلعه دولت آباد قم

سرپرست دفتر فنی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم از هزینه کرد 10 میلیارد و 540 میلیون ریال اعتبار جهت مرمت آثار تاریخی در این استان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم، کاظم فدائیان با اشاره به تخصیص اعتبارات برای مرمت و احیای آثار تاریخی در استان قم گفت: از این مبلغ 600 میلیون ریال برای مرمت تیمچه بازار و 3 میلیارد ریال برای مرمت بازار، سرای شین و صدراعظم، 350 میلیون ریال برای مرمت قلعه دولت آباد، 1 میلیارد و 200 میلیون برای مرمت کاروانسرای دیرگچین، 600 میلیون ریال برای مرمت قلعه سنگی کوه نمک، 1 میلیارد و 500 میلیون ریال برای مرمت مسجد اعظم و 310 میلیون ریال برای مرمت مقابر گنبد سبز اختصاص یافته است.

وی افزود: همچنین برای اجرای سازه فضایی تپه قلی درویش 1 میلیارد و 70 میلیون ریال و 450 میلیون ریال برای دیوارکشی این تپه تاریخی هزینه شده است.

سرپرست دفتر فنی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم با بیان اینکه برای مرمت خانه های تاریخی اعتبار تخصیص یافته است، گفت: 600 میلیون ریال برای مرمت اضطراری خانه تاریخی شاکری، 200 میلیون ریال برای مرمت و ساماندهی خانه تاریخی زند و 360 میلیون ریال برای خانه تاریخی ملاصدرا صورت گرفته است.

فدائیان افزود: مالکین خانه های تاریخی ثبتی در استان می توانند با مراجعه به اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم از بسته های حمایتی این اداره کل، که دولت به امر مرمت و احیا اختصاص داده است بهره مند شوند.

به گفته سرپرست دفتر فنی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم، 300 میلیون ریال اعتبار نیز برای مطالعات بافت تاریخی استان هزینه شد.

فدائیان با بیان اینکه در استان قم بیش از 350 اثر تاریخی ثبتی وجود دارد، گفت: برخی از این آثار در نوع خود بی نظیر هستند که باید در حفظ و مرمت این آثار تلاش کرد از این رو اعتبارات ملی و استانی برای مرمت این آثار هر ساله تخصیص می یابد.

وی افزود: مردم استان قم نیز باید حافظ آثار تاریخی باشند از این رو در صورت مشاهده هر گونه تخریبی سریعا به اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گزارش دهند.

1