1 مارس 2024 - 11:35

مجسمه پنه لوپه هفته گردشگری به ایران می آید

13 سپتامبر 2015 - 13:30 dsfr.ir/ep8bj

مجسمه پنه لوپه که 6 ماه پیش برای نمایش به ایتالیا رفته بود به همراه سه خواهر دیگرش اواخر شهریورماه وارد ایران می شود و در نخستین روز هفته گردشگری در موزه ملی ایران به نمایش در می آید.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری؛ جبرئیل نوکنده رییس موزه ملی ایران با اعلام این خبر گفت: پس از جلسات هم اندیشی و هماهنگی درباره چگونگی نمایش مجسمه پنه لوپه، قرار شد این اثر تاریخی به همراه 3 خواهر دیگر در نخستین روز از هفته گردشگری در موزه ایران باستان به نمایش گذاشته شود.

وی افزود: نمایش مجسمه های پنه لوپه، یک اتفاق خاص است چراکه مجسمه های 3 خواهر، نخستین آثار تاریخی غیرایرانی است که به ایران امانت داده می شود تا در موزه ملی ایران به نمایش گذاشته شود.

رییس موزه ملی ایران ادامه داد: مجسمه های پنه لوپه قرار است از ایتالیا وارد ایران شوند و موزه ملی ایران با نظارت کارشناسان فنی ایتالیا تمامی تمهیدات لازم را برای نمایش این اثر تاریخی در نظر گرفته است.

گفتنی است، در حال حاضر 4 مجسمه پنه لوپه در موزه های ایتالیا و ایران وجود دارند. آن طور که در مستندات تاریخی آمده، یونان یکی از 4 مجسمه پنه لوپه را در دوره هخامنشیان به ایران اهداء کرده است. این شی تاریخی که تا به امروز در موزه ایران باستان نگهداری می شد، در حدود 6 ماه پیش برای نمایش در موزه به کشور ایتالیا امانت داده شد و اکنون قرار است به همراه 3 خواهر دیگر در نخستین روز از هفته گردشگری در ایران به نمایش گذاشته شود.

1