به دنبال سفر ارزیاب یونسکو به کرمان؛

پرونده ثبت جهانی قنوات جوپار و بم در حال تکمیل است

13 سپتامبر 2015 - 12:30 dsfr.ir/eh6ms

پرونده ثبت جهانی قنوات جوپار و بم در حال تکمیل است
قنات‌های تاریخی كرمان گزينه های بعدی برای ثبت در فهرست جهانی است

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان گفت: پرونده ثبت جهانی قنوات جوپار و بم در حال تکمیل و مستند سازی است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی کرمان؛ محمود وفایی مدیرکل میراث فرهنگی این اداره کل با اشاره به سفر اخیر ارزیاب یونسکو و معاون میراث فرهنگی کشور به استان کرمان افزود: این سفر در راستای ارزیابی قنوات شهرهای جوپار و بم صورت گرفت.

وی با اشاره به اینکه در سفر سه روزه "یامائوچی کازویا" به استان کرمان قنوات گوهرریز (جوپار) و اکبرآباد و قاسم آباد (بم) مورد بازدید و بررسی قرار گرفت، اظهار داشت: خوشبختانه در این سفر ارزیاب یونسکو از وضعیت قنوات شهرهای جوپار و بم ابراز رضایت و خرسندی کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان در ادامه بیان داشت: قنات گوهرریز یکی از فعال ترین قنوات جوپار است که در دوره صفویه حفر شده و جمعا با 3 هزار و 556 متر طول با 129 حلقه چاه و در 6 رشته با دبی آب 60 لیتر در ثانیه حدود 330 هکتار اراضی آن منطقه را آبیاری می کند. عمیق ترین مادرچاه در رشته تله سفید جوپار در عمق 24/50 متر قرار دارد و آب خروجی از مظهر قنات از طریق 6 مقسم به نسبت مالکیت در بین مالکین تقسیم می شود از این رو به قنات 6 مقسم مشهور است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان در خصوص قنوات اکبرآباد و قاسم آباد بم نیز خاطرنشان کرد: این قنوات جزو قدیمی ترین و منحصر به فرد ترین قنوات شهر بم هستند که آب بسیاری از نخلستان های این شهر را تامین می کنند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
16 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1