21 فوریه 2024 - 16:27
به دنبال سفر ارزیاب یونسکو به کرمان؛

پرونده ثبت جهانی قنوات جوپار و بم در حال تکمیل است

13 سپتامبر 2015 - 12:30 dsfr.ir/eh6ms

پرونده ثبت جهانی قنوات جوپار و بم در حال تکمیل است
قنات‌های تاریخی كرمان گزينه های بعدی برای ثبت در فهرست جهانی است

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان گفت: پرونده ثبت جهانی قنوات جوپار و بم در حال تکمیل و مستند سازی است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی کرمان؛ محمود وفایی مدیرکل میراث فرهنگی این اداره کل با اشاره به سفر اخیر ارزیاب یونسکو و معاون میراث فرهنگی کشور به استان کرمان افزود: این سفر در راستای ارزیابی قنوات شهرهای جوپار و بم صورت گرفت.

وی با اشاره به اینکه در سفر سه روزه "یامائوچی کازویا" به استان کرمان قنوات گوهرریز (جوپار) و اکبرآباد و قاسم آباد (بم) مورد بازدید و بررسی قرار گرفت، اظهار داشت: خوشبختانه در این سفر ارزیاب یونسکو از وضعیت قنوات شهرهای جوپار و بم ابراز رضایت و خرسندی کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان در ادامه بیان داشت: قنات گوهرریز یکی از فعال ترین قنوات جوپار است که در دوره صفویه حفر شده و جمعا با 3 هزار و 556 متر طول با 129 حلقه چاه و در 6 رشته با دبی آب 60 لیتر در ثانیه حدود 330 هکتار اراضی آن منطقه را آبیاری می کند. عمیق ترین مادرچاه در رشته تله سفید جوپار در عمق 24/50 متر قرار دارد و آب خروجی از مظهر قنات از طریق 6 مقسم به نسبت مالکیت در بین مالکین تقسیم می شود از این رو به قنات 6 مقسم مشهور است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان در خصوص قنوات اکبرآباد و قاسم آباد بم نیز خاطرنشان کرد: این قنوات جزو قدیمی ترین و منحصر به فرد ترین قنوات شهر بم هستند که آب بسیاری از نخلستان های این شهر را تامین می کنند.

1