21 فوریه 2024 - 14:22
در خراسان جنوبی؛

جشن بزرگ صنایع دستی، تعاون و همدلی در روستای روم برگزار شد

13 سپتامبر 2015 - 12:00 dsfr.ir/d76k1

جشن بزرگ صنایع دستی، تعاون و همدلی در روستای روم برگزار شد
پالاس بافی شهرستان قائن

جشن بزرگ صنایع دستی، تعاون و همدلی به مناسبت هفته تعاون و دهمین سالگرد تاسیس شرکت تعاونی جاجیم بافی هزارگل قهستان، با مدیران و مسئولین استانی و شهرستانی در روستای روم برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی؛ عباسی رییس اداره میراث فرهنگی قاینات گفت: این جشن با حضور خوشآیند مدیرکل فنی و حرفه ای، محمودی معاون توسعه مدیریت اداره کل میراث فرهنگی، سروری مدیر تعاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اسماعیلی بخشدار سده، جوادی رییس شورای اسلامی بخش سده، زنگنه رییس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان و مسئولین استانی و شهرستانی برگزار شد.

مدیر تعاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این مراسم گفت: یکی از مهم ترین بخش های اقتصادی که می تواند مشارکت های مردمی را توسعه دهد بخش تعاون است. تعاون به عنوان یکی از بخش های مهم اقتصادی است و در سند چشم انداز سیاست های اقتصاد مقاومتی و سند توسعه بخش تعاون، ظرفیت های بسیار بالایی برای این بخش دیده شده است. در تقویت باور تعاون باید کار کنیم و اول هم باید مردم را به سمت و سوی تعاون هدایت کنیم و در این بین رسانه های جمعی نقش مهمی در تقویت باور تعاون دارند.

رئیس شورای بخش سده گفت: به جرات می توانم بگویم که روستای روم تنها روستا در شهرستان قاینات و بخش سده است که دغدغه ایجاد اشتغال برای جوانان را ندارد چرا که اشتغال و کار را پشت میز نشینی نمی دانیم و همدلی و همزبانی مردم روستا در سالی که به عنوان سال همدلی و همزبانی از سوی مقام معظم رهبری نامگذاری شده است به عینیت دیده شده است. جوادی ضمن تقدیر و تشکر از شرکت جاجیم بافی روستای روم که همکاری تنگاتنگی با مردم و شورای اسلامی روستای دارد گفت: این شرکت توانسته است در زمینه اشتغال و اقتصاد نقش مهمی در روستا ایفا کند و در زمینه های مختلف فرهنگی، عمرانی و اقتصادی روستا به خوبی ورود پیدا کرده است.

رضاپور مدیرعامل تعاونی جاجیم بافی هزارگل قهستان روستای روم گفت: شرکت تعاونی تولیدی جاجیم هزارگل قهستان در سال 1384 با مشارکت جمعی از زنان روستای روم و در قالب تعاونی فعالیت خود را شروع کرده است اگر چه جشن 10 سالگی این شرکت تعاونی برگزار می شود اما لازم است که بیان کنیم شرکت جاجیم بافی روم از سال 1378 در روستای روم دایر شد و به صورت غیرعلنی و آموزش به بانوان روستا مشغول به فعالیت بوده است و از سال 1384 با ثبت شرکت تعاونی رسما شروع به کار کرد.

وی افزود: این شرکت در حال حاضر با تولید بیش از 60 نمونه کالای متنوع که عمدتا کیف های زنانه بوده توانسته است برای نزدیک به 70 نفر اشتغال پایدار و بیش از 130 نفر به صورت غیرمستقیم اشتغال ایجاد کند. محصولات تولیدی این شرکت تاکنون در بیشتر فروشگاه های معتبر صنایع دستی کشور و بیش از 120 نمایشگاه صنایع دستی عرضه شده است و با استقبال بی نظیری از سوی هموطنان مواجه شده است.

رضاپور با اشاره به مهم ترین اهداف این شرکت گفت: تلاش ما این است که به سند چشم انداز شرکت که توسعه جمعیتی روستای روم مبتنی بر شغل جاجیم بافی و صنعت گردشگری تا سال 1400 است برسیم و بر اساس این سیاست ها اهداف مان را پایش می کنیم و به عنوان یک مجموعه اقتصادی در کارهای عمرانی، فرهنگی و اقتصادی روستا ورود پیدا کنیم.

وی با اشاره به برند این شرکت گفت: بر اساس سند چشم انداز شرکت، نام تجاری این شرکت رومیران بافت تعیین شده است، امیدواریم بتوانیم با ارائه خدمات جامع و فراگیر و حمایت مصرف کنندگان این نام را به برند جهانی تبدیل کنیم.

گفتنی است، در پایان از تعدادی از تعاونی های برتر شهرستان تجلیل به عمل آمد.

1