21 فوریه 2024 - 14:40

جلسه کمیته راهبردی ثبت جهانی کویر لوت برگزار شد

13 سپتامبر 2015 - 10:00 dsfr.ir/ct4te

با حضور مدیركل میراث فرهنگی استان، فرماندار و مسئولین شهرستان نهبندان جلسه ای به منظور هماهنگی نهادهای ذیربط برای ارزیابی نهایی ثبت کویر لوت، در راستای تكمیل پرونده ثبت جهانی آن در محل فرمانداری شهرستان نهبندان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی؛ حسن رمضانی مدیرکل میراث فرهنگی این اداره کل با اشاره به اینکه ثبت جهانی یک اثر می تواند ثمرات مثبت زیادی را در کارنامه فرهنگی کشور داشته باشد تاکید کرد: با ثبت جهانی کویر لوت، شهرستان نهبندان به زبان های مختلف دنیا معرفی می شود که ثمرات آن را بعدها می بینیم.

وی ادامه داد: گردشگرانی هستند که فقط از آثار ثبت جهانی بازدید می کنند و ثبت این اثر توان مضاعفی به استان در حوزه گردشگری می دهد.

وی تاکید کرد: با توجه به امکانات محدود سازمان میراث فرهنگی همه دستگاه های اجرایی شهرستان با تمام توان باید تلاش کنند تا زمینه آماده سازی هر چه بیشتر کویر لوت برای ثبت فراهم شود.

اصغر نظافت فرماندار شهرستان نهبندان نیز بر نقش میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی تاکید کرد و افزود: امروزه هزینه ایجاد اشتغال در بنگاه های بزرگ صنعتی بسیار بالاست و باید به فکر ایجاد اشتغال و رونق در حوزه های دیگر از جمله میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بود و باید رویکرد برداشت از منابع زیرزمینی و خام فروشی به منابع روی زمینی و اقتصاد دانش بیان تغییر کند.

وی از کلیه دستگاه های زیربط خواست تا با میراث فرهنگی برای ارائه خدمات بهتر به گروه ارزیاب یونسکو به منظور تسریع در روند ثبت جهانی بیابان لوت همکاری لازم را داشته باشند.

1