28 فوریه 2020 - 08:40

قنات قصبه گناباد به ثبت جهانی نزدیک تر شد

14 سپتامبر 2015 - 12:30 dsfr.ir/ee4fi

معاون میراث فرهنگی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی از سفر ارزیابان یونسکو به همراه معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و جمعی از کارشناسان میراث فرهنگی به شهرستان گناباد و بازدید این گروه از قنات قصبه خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، محمد رکنی با اعلام این خبر گفت: ارزیابان یونسکو به هدف بررسی آخرین وضعیت حفاظت و مدیریت شاخصه های پرونده پیشنهادی قنات های ایران برای ثبت در فهرست جهانی یونسکو به شهرستان گناباد سفر می کنند.

وی افزود: این گروه که بازدید های خود را از قنات های مختلف شروع کرده اند پایان هفته جاری با هدف بررسی آخرین وضعیت حفاظت، مدیریت و شاخصه های پرونده پیشنهادی قنات های ایران جهت ثبت در فهرست جهانی یونسکو در سفر به استان خراسان رضوی به شهرستان گناباد سفر و از نزدیک آخرین وضعیت قنات قصبه گناباد به عنوان یک اثر تاریخی ارزشمند را بررسی خواهند کرد.

وی با بیان اینکه پرونده قنات های ایران به صورت رشته ای به یونسکو ارسال شده است گفت: پرونده قنات های ایران شامل 11 رشته قنات می باشد که این پرونده با محوریت قنات قصبه گناباد جهت ثبت در فهرست جهانی به یونسکو ارسال خواهد شد.

گفتنی است تا کنون 19 مکان فرهنگی-تاریخی از ایران در فهرست جهانی یونسکو ثبت شده که امسال نیز پرونده قنات های ایران با محوریت قنات قصبه گناباد به همراه پرونده کویرهای ایران به یونسکو ارسال خواهد شد.

هم چنین با توجه به ظرفیت های بی نظیر استان خراسان رضوی در حوزه فرهنگی و تاریخی مکان های دیگری نیز از جمله شهر تاریخی توس، محوطه تاریخی بندیان درگز، آسبادهای نشتیفان خواف، محوطه تاریخی ارسلان جاذب فریمان، محوطه تاریخی شادیاخ، مسجد مدرسه غیاثیه خواف، مسجد ملک زوزن و ... به عنوان اماکن فرهنگی و تاریخی دارای ظرفیت برای ثبت جهانی در یونسکو مورد توجه کارشناسان و مدیران اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1