13 ژوئیه 2024 - 00:44
سفیر ایران در تونس:

لغو روادید، فرصت طلایی برای ایران و تونس است

18 ژوئن 2024 - 18:30 dsfr.ir/6u8xp

لغو روادید، فرصت طلایی برای ایران و تونس است
لغو روادید، فرصت طلایی برای ایران و تونس است
لغو روادید، فرصت طلایی برای ایران و تونس است

سفیر ایران در تونس اظهار امیدواری کرد که با لغو روادید ۲جانبه و افزایش تعداد گردشگران بین ۲ کشور، انگیزه های لازم برای شرکت های هواپیمایی جهت ایجاد خط هوایی مستقیم فراهم شود.

به گزارش «دنیای سفر»، قانون لغو ویزای ورود گردشگران ایرانی به کشور تونس از روز شنبه ۱۵ ژوئن (۲۶ خرداد) اجرایی شد و دارندگان گذرنامه عادی ایرانی از دریافت ویزای ورود به تونس معاف خواهند شد.

این معافیت، اجازه اقامت تا ۱۵ روز را در یک دوره ۱۸۰ روزه می دهد و مسافران برای برخوداری از این معافیت باید یک رزرو هتل معتبر و یک بلیت رفت و برگشت هواپیما ارائه دهند.

«میر مسعود حسینیان» سفیر جمهوری اسلامی ایران در تونس در گفت وگو با ایسنا در مورد اقدام این کشور در لغو روادید برای شهروندان ایرانی جهت انجام سفری ۱۵ روزه به این کشور اظهار کرد: لغو یکجانبه روادید ایران برای گردشگران تونسی از اوایل سال جاری میلادی یعنی حدود پنج ماه پیش اجرایی شد و عمل متقابل دولت تونس که با پیگیری های این سفارت تحقق یافت، بی شک فرصت بسیار مناسبی برای آشنایی و تعامل ۲ ملت بزرگ ایران و تونس است.

آمار فعلی گردشگران کمتر از ۵٠٠ نفر در سال

وی افزود: ایران و تونس به رغم بُعد مسافت جغرافیایی از لحاظ تاریخی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و هنر مشترکات فراوانی دارند که مع الاسف برای طرفین ناشناخته است و قطعا با برخوردهای نزدیکتر امکان تبادلات گوناگون بین ۲ ملت افزایش خواهد یافت.

این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران با بیان این که تصور مردم ۲ کشور از یکدیگر عمدتا از طریق رسانه های خارجی شکل گرفته که لزوما صحیح و بر اساس واقعیت نیست و سفرهای گردشگران ۲ کشور در بهبود و تصحیح نگرش های اشتباه بسیار مفید خواهد بود. تصریح کرد: این امری است که به تجربه ثابت شده و افرادی که به ایران سفر کرده اند اعلام می کنند که دید آن ها کاملا نسبت به ایران، مردم، امنیت، پیشرفت و تعامل مردم تفاوت کرده است، چنان که به گفته یکی از این عزیزان آن چه دیدیم، با آن چه شنیده بودیم ۱۸۰ درجه اختلاف داشت. 

سفیر ایران در تونس در پاسخ به سوالی در مورد آمار گردشگران ۲ کشور در سفر به ایران و تونس اظهار کرد: آمار کنونی تبادل گردشگر بین ۲ کشور بسیار محدود و در مجموع کمتر از ۵٠٠ نفر در سال است. البته دفاتر مسافرتی تونسی پس از لغو روادید ایران فعالیت خود را چند برابر کردند که اکنون این فعالیت می تواند به صورت ۲جانبه ادامه یابد و طبعا در صورت پرواز مستقیم این موضوع به شدت مورد توجه طرفین قرار خواهد گرفت.

لغو روادید فرصتی برای شناخت ایران و تونس

حسینیان در مورد برقراری پرواز مستقیم بین ایران و تونس اظهار کرد: سفارت جمهوری اسلامی ایران در تونس در راستای ارتقای روابط ۲ کشور و تسهیل سفر گردشگران و سایر علاقه مندان پیگیری و تلاش برای ایجاد خط هوایی مستقیم بین ۲ کشور را همواره در دستور کار داشته و دارد و امیدواریم با لغو روادید ۲جانبه و افزایش تعداد گردشگران بین ۲ کشور، انگیزه های لازم برای شرکت های هواپیمایی جهت ایجاد این خط فراهم شود.

وی در بخشی از این گفت وگو با بیان این که لازم است اصحاب رسانه به کمک دستگاه دیپلماسی کشور آمده و با به نمایش گذاشتن اطلاعات واقعی و دقیق این مقصد گردشگری را به ملت عزیز ایران معرفی کنند، خاطرنشان کرد: همچنین گردشگرانی که از سفر خود بازگشته اند نیز به نوبه خود می توانند با انتشار تجربیات خود راهنمای سایر گردشگران باشند، آن ها باید با معرفی ایران در تمامی ابعاد به شهروندان تونسی مراحل تشویق آن ها به سفر به ایران را فراهم کنند.

سفیر ایران در تونس در پایان گفت: سفارت در این زمینه اقداماتی صورت داده و از جمله در ماه مبارک رمضان برنامه ای تلویزیونی به مدت حدود یک و نیم ساعت در مورد سنن و تقالید ماه مبارک رمضان و برنامه های قرآنی و سنت های افطاری و ... با دعوت از یک کانال به محل اقامت و ترتیب سفره افطار تهیه و در کانال حنابل تونس پخش شد که خیلی مورد توجه قرار گرفت.

1