به دستور نخست وزیر هند صورت گرفت

اعطای یک هفته ای ویزا به تجار ایرانی برای سفر به هند

9 سپتامبر 2015 - 19:00 dsfr.ir/cv1o3

اعطای یک هفته ای ویزا به تجار ایرانی برای سفر به هند
قصر تاج محل واقع در هندوستان

نخست وزیر هند دستور داد به منظور تقویت همکاری های تجاری تهران و دهلی نو، روند اعطای ویزا به تجار و هیات های تجاری ایرانی بیش از یک هفته زمان نبرد.

به گزارش فارس به نقل از لایو مینت، نخست وزیر هند در راستای تقویت همکاری های اقتصادی با کشورهایی نظیر ایران و چین، تصمیم گرفته تا قبول یا رد درخواست ویزا برای تجار خارجی و هیأت های تجاری طی یک هفته انجام شود. وزارت تجارت هند از تأخیرهای وزارت کشور در مشخص کردن وضعیت درخواست های ویزا که گاهی بسیار طولانی می شود و مانعی در راستای تلاش ها برای بهبود روابط با شرکای تجاری مهم دهلی نو به شمار می رود، شکایت کرده است.

به دنبال توافق هسته ای، وزارت کشور هند قبلا ایران را از فهرست کشورهایی که از سوی آژانس های امنیتی برای تأیید ویزا به بررسی خاص نیاز داشتند، خارج کرده بود.

یک مقام ارشد دولتی در این باره گفت: «هم وزارت کشور و هم دفتر نخست وزیر هند در مورد عدم تأخیر مشخص شدن وضعیت درخواست ویزا به مدت بیش از یک هفته برای هیأت های تجاری ایرانی و چینی که به هند می آیند، هم نظر هستند. به محض اینکه درخواستی به وزارت کشور برای بررسی امنیتی ارائه شود، مراحل در یک هفته انجام خواهد شد.»

نخست وزیر هند در سفرهای دوره ای خود به کشورهای مختلف، تلاش کرده تا تجار را برای سرمایه گذاری در هند به عنوان بخشی از برنامه این کشور برای تبدیل به یک پایگاه تولیدی، متقاعد کند. یک مقام وزارت تجارت هند در این باره گفت: «قوانین سخت برای ارائه ویزا یکی از بزرگ ترین موانع افزایش صادرات ماست. تصمیم وزارت کشور یک اقدام بزرگ در تسهیل مبادلات تجاری با هند است.»

وی افزود: این اقدام همچنین به تقویت صادرات به ایران که زمانی دومین تأمین کننده نفت دهلی نو بود، کمک خواهد کرد. در ایران فرصت های بسیاری برای تجار هندی وجود خواهد داشت. تجار ایرانی اغلب در مورد تأخیرها در تأیید صلاحیت دریافت ویزا برای سفر به هند شکایت می کنند. وی خاطرنشان کرد: هند همچنین در حال بررسی احتمال ورود به یک توافق تجارت ترجیحی با ایران است.

1