17 آوریل 2024 - 00:22

افتتاح اولین نمایشگاه نسخ خطی و البسه قاجاردر موزه های ارومیه

9 سپتامبر 2015 - 11:00 dsfr.ir/8v3cp

اولین نمایشگاه نسخ خطی نفیس و منسوجات و البسه قاجار موزه های باستان شناسی و مردم شناسی در ارومیه افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی؛ محمد فتحی در مراسم افتتاح این نمایشگاه گفت: به منظور پویاسازی و تعالی فرهنگی موزه های ارومیه اقلام تاریخی که مطالعه نشده و در مخزن نگه داری می شدند به صورت نمایشگاه های موضوعی در معرض دید مردم قرار گرفته اند.

وی با اشاره به اینکه موضوع نمایشگاه کتب و نسخ خطی تاریخی و البسه و منسوجات قاجار است گفت: مرقعات و دست نویس های نفیس تاریخی و خوش نویس های عمادالکتاب، وصال شیرازی، استاد نیریزی و ... نیز در این نمایشگاه در معرض دید عموم قرار گرفته و نسخ خطی نیز که به هر سه زبان ترکی، فارسی و عربی وجود دارند برای اولین بار مورد مطالعه قرار گرفته و به نمایش گذاشته شده اند.

فتحی در ادامه گفت: کتب خطی از حیث مولف، نوع کاغذ، موضوع و ... مورد بررسی قرار گرفته اند و حدودا 70 نسخه خطی در موضوعات مختلفی چون فقه، طب، نجوم، دیوان اشعار و قرآن مجید است.

وی با اشاره به نسخ تاریخی و موضوعات مختلف این نمایشگاه اعلام کرد: قدیمی ترین نسخ نمایشگاه مربوط به دوره ایلخانی (فقه و اصول دین) و جدیدترین نسخ آن به اواخر قاجار مربوط است.

فتحی هم چنین در زمینه نمایشگاه البسه و منسوجات دوره قاجار اظهار کرد: این نمایشگاه شامل 25 قلم منسوجات دوره قاجار و معاصر و 12 دست البسه دوره قاجار اعم از زنانه و مردانه بوده که مهم ترین آن ها پوشاک معروف به سرداری است که گلابتون دوزی هستند.

وی با بیان اینکه در منسوجات موجود انواع هنرهای سنتی دیده می شود گفت: این منسوجات شامل انواع روسری، پرده، سفره و غیره می باشد که انواع هنرهای سنتی در منسوجات مشاهده می شود از قبیل قلاب دوزی، گلابتون، سرمه دوزی، قلم کار، ده یک دوزی و زربافت و... است.

گفتنی است نمایشگاه نسخ خطی در محل موزه باستان شناسی در ارومیه واقع در خیابان شهید بهشتی و نمایشگاه منسوجات و البسه قاجار در میدان انقلاب (ایالت) از 17 الی 27 شهریور ماه در ساعات 9 الی 20 آماده بازدید عموم مردم می باشد.

1