18 آوریل 2024 - 21:58

موزه عمارت مفخم پس از ۶ سال بازگشایی شد

22 مارس 2024 - 19:30 dsfr.ir/4a3m8

موزه عمارت مفخم پس از ۶ سال بازگشایی شد
«آیینه خانه مفخم بجنورد» فاخرترین آثار به جا مانده از دوران قاجار
«آیینه خانه مفخم بجنورد» فاخرترین آثار به جا مانده از دوران قاجار

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی گفت: موزه باستان شناسی عمارت مفخم بجنورد پس از شش سال مرمت و سامان دهی، نوروز ۱۴۰۳ بازگشایی شد.

به گزارش «دنیای سفر»، علی مستوفیان در گفت و گو با خبرنگار ایسنا بیان کرد: موزه باستان شناسی این استان، در پی وقوع زلزله اردیبهشت ۱۳۹۶ در بجنورد به دلیل بروز آسیب هایی به ساختمانش تعطیل شد. اکنون پس از گذشت شش سال دوباره سازماندهی و نوروز امسال بازگشایی شده است.

وی اظهار کرد: «آیینه خانه مفخم بجنورد» با داشتن حدود هفت هزار قلم اموال منقول تاریخی، فرهنگی و هنری، یکی از بهترین مراکز علمی، فرهنگی و آموزشی برای معرفی فرهنگ و پیشینه غنی استان خراسان شمالی است. موزه باستان شناسی نیز با برخورداری از مجموعه کم نظیری از اشیای باستانی از حدود هشت هزار سال پیش تا دوره قاجار، یکی از دیدنی ترین اماکن فرهنگی استان است.

آینه خانه مفخم یا دارالحکومه سردار مفخم از بناهای دوره قاجار در شمال شهر بجنورد است که به شماره ۱۱۶۷ ثبت شده است

وی ادامه داد: حاصل حدود دو دهه فعالیت میدانی باستان شناسان که در قالب بررسی ها و کاوش های باستان شناسی توسط کارشناسان و متخصصان داخلی و گروه های مشترک بین المللی در اماکن مختلف تاریخی استان انجام شده، در موزه باستان شناسی استان به نمایش درآمده است. این اشیای تاریخی - فرهنگی، گزیده ای از یافته های باستان شناسی مربوط به مقاطع مختلف تاریخ استان از دوره نوسنگی تا دوره اسلامی است.

عمارت سردار مفخم بجنورد

مستوفیان گفت: موزه باستان شناسی خراسان شمالی بخش های مختلف از جمله گالری دوره سنگ، دوران مس و سنگ، عصر مفرغ، عصر آهن، دوره تاریخی و اسلامی دارد که گاه شمار تاریخ استان از هشت هزار سال پیش تا دوره قاجار محسوب می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی تأکید کرد: این اشیا اغلب حاصل کاوش های باستان شناسی در محوطه های باستانی استان از دوره نوسنگی تا دوران اسلامی است که اطلاعات موثق و جذابی از سیر تکامل جوامع در شمال خراسان را در معرض دید گردشگران و علاقه مندان به تاریخ ایران قرار می دهد.

1