در نشست معاون صنایع دستی با سفرای دو کشور تاکید شد:

توسعه همکاری های ایران با تاجیکستان، آذربایجان و ترکیه در بخش صنایع دستی

8 سپتامبر 2015 - 16:00 dsfr.ir/r39fm

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی پیش از ظهر امروز و در نشست های جداگانه با سفرای کشورهای تاجیکستان، آذربایجان و ترکیه در زمینه اقدامات و همکاری های مشترک و همچنین برگزاری نمایشگاه های مشترک دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، بهمن نامورمطلق معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی در نشست مشترک با نعمت الله امامزاده سفیر تاجیکستان در ایران بر ایجاد همکاری های دو جانبه میان ایران و تاجیکستان تاکید کرد و خواستار ایجاد دو مرکز فروش صنایع دستی ایران در تاجیکستان شد.

وی افزود: قرابت های فرهنگی و تاریخی میان ایران و تاجیکستان زمینه ساز شکل بخشیدن به فعالیت های گسترده و تبادلات خوب در زمینه های مختلف صنایع دستی است.

نامورمطلق با بیان اینکه، ایجاد تسهیلات لازم برای حضور هنرمندان دو کشور در نمایشگاه ها و رویدادهای هنری دو کشور بسیار اهمیت دارد تاکید کرد: ما آمادگی تبادل هنرمندان و ایجاد شرایط فعالیت در زمینه های اقتصادی، نمایشگاهی و آموزشی را داریم، همچنین معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی علاقمند است تا تجربیات خود را در زمینه های بازرگانی، فروش مجازی و برپایی نمایشگاه های بین المللی در اختیار فعالان عرصه صنایع دستی تاجیکستان قرار دهد.

نعمت الله امامزاده سفیر تاجیکستان نیز با تاکید بر اینکه ایران و تاجیکستان فرهنگ و پیشینه مشترکی دارند و ما دارای یگانگی فرهنگی، زبانی و اعتقادی با یکدیگر هستیم افزود: با وجود اشتراکات موجود نسبت به صنایع دستی مشترک کمتر توجه داشته ایم که امیدواریم با این نشست مبنایی برای توسعه بیشتر روابط در این نشست مبنایی برای توسعه بیشتر روابط در این زمینه باشد. در تلاش هستم با سفر به نقاط مختلف ایران بیشتر فرهنگ و هنر به ویژه صنایع دستی ایران را بشناسم بی تردید فعالیت های معاونت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی در این شناخت بسیار موثر است.

همچنین در نشست مشترک معاون صنایع دستی با جوانشیر آخوندف سفیر کشور آذربایجان در خصوص اقدامات و همکاری های دو کشور بحث و تبادل نظر شد.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی در این دیدار بر ایجاد همکاری های دوجانبه تاکید کرد و خواستار ایجاد دو مرکز فروش صنایع دستی ایران در آذربایجان شد.

وی افزود: با کشور آذربایجان به دلیل قرابت های فرهنگی می توان تبادلات خوبی در زمینه های مختلف صنایع دستی داشت، انجام پروژه های مشترک مبنای موثری برای توسعه فعالیت ها و گسترش بازارهای فروش است. با تامین مواد اولیه به ویژه ابریشم نیز می توان بسیار موثرتر درحوزه تولید فعالیت کرد.

نامور تاکید کرد: امیدواریم گروه هایی از هر دو کشور به منظور بازدید و آشنایی با صنایع دستی به کشور مقابل سفر کنند تا هر دو کشور از نزدیک با ظرفیت های یکدیگر آشنا شوند.

جوانشیر آخوندف نیز در ادامه این نشست گفت: باید برای انتشار منابع علمی، کتاب و بروشور صنایع دستی دانشکده های صنایع دستی ایران و آذربایجان با یکدیگر همکاری داشته باشیم. مسئله بازار موضوع بسیار مهمی است که می تواند به توسعه ارتباطات فرهنگی و اقتصادی بین فعالان صنایع دستی کمک کند، همچنین برگزارسی نمایشگاه ها در معرفی صنایع دستی استان ها بسیار حائز اهمیت است که می تواند با هماهنگی میان دو کشور به افزایش سطح ارتباطی کشورها کمک کننده باشد.

سفیر آذربایجان در پایان سخنانش افزود: تاسیس مرکز تجاری صنایع دستی ایران در باکو می تواند موجب آشنایی بیشتر فروش صنایع دستی ایران شود.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی همچنین با سفیر ترکیه  ملاقات و در حوزه های علمی و تجاری و گسترش فعالیت های دو کشور در بخش صنایع دستی گفتگو کردند.

بهمن نامورمطلق معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی در این دیدار بر ایجاد همکاری های دو جانبه میان ایران و ترکیه تاکید کرد و گفت: ما تعاملات خوبی با ترکیه در زمینه صنایع دستی داریم و علاقمندیم این روند توسعه یابد.خوشبختانه در ایران و ترکیه بازارهای مشترک خوبی وجود دارد که دیگر کشورها از آن بهره برداری می کنند.

وی افزود: علاقمندیم با ترکیه نشست های علمی مشترکی در عرصه های هنرهای سنتی و صنایع دستی داشته باشیم تا روابط دو کشور بیش از گذشته توسعه توسعه یابد. کشور ترکیه هفتمین هدف صادرات صنایع دستی ایران است و امید است با نشست و گفتگو این شرایط مطلوب تر شود. دعوت از هنرمندان صنایع دستی ترکیه در نمایشگاه روز جهانی صنایع دستی هم در راستای توسعه این تعاملات بوده است.

 وی در پایان افزود: آمادگی لازم را داریم تا سرمایه گذاران ترکیه در حوزه صنایع دستی فعالیت کنند و زمینه همکاری با آن ها مهیاست.

سفیر ترکیه نیز در ادامه این نشست گفت: ایران و ترکیه فرهنگ مشترکی دارند که امیدواریم با این نشست ها بتواند در راستای توسعه و تحکیم روابط دو کشور موثر واقع شود. باید تلاش کنیم تا با وجود اشتراکات موجود نسبت به صنایع دستی مشترک شناخته شده بررسی های کارشناسی لازم، با این نشست مبنایی برای توسعه بیشتر روابط بین دو کشور ایجاد شود.

سفیر ترکیه در بخش دیگری از سخنانش افزود: ترکیه به واسطه گردشگران زیادی که سالانه به آن سفر می کنند، ظرفیت زیادی برای فروش صنایع دستی دارد و می توان در کنار عرضه و فروش صنایع دستی ترکیه آثار سنتی و صنایع دستی ایران را نیز به گردشگران عرضه کرد.

وی در پایان افزود: اگر در ایران در حوزه صنایع دستی، فروش و صادرات آن با ارتباط مستقیم داشته باشیم می توانیم از این تجربیات برای فعالیت های مشترک ایران و ترکیه استفاده کنیم.

گفتنی است، در پایان این دیدارها سفرای کشورهای تاجیکستان، آذربایجان و ترکیه از شوروم های صنایع دستی معاونت صنایع دستی مستقر در ساختمان شماره یک سازمان دیدن کردند.

1