17 آوریل 2024 - 01:53
مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری تاکید کرد

تغییر قیمت خدمات گردشگری در نوروز ممنوع است

16 مارس 2024 - 16:30 dsfr.ir/ng5vf

تغییر قیمت خدمات گردشگری در نوروز ممنوع است
تغییر قیمت خدمات گردشگری در نوروز ممنوع است
تغییر قیمت خدمات گردشگری در نوروز ممنوع است

مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تاکید کرد: تأسیسات گردشگری سراسر کشور مجاز به هیچ گونه افزایش نرخی در ایام نوروز ۱۴۰۳ نیستند.

به گزارش «دنیای سفر»، یحیی نقی زاده محجوب گفت: بر اساس مفاد دستورالعمل نرخ گذاری تأسیسات گردشگری، بازه زمانی اعتبار نرخنامه تمام تأسیسات گردشگری از ابتدای مهرماه هر سال تا پایان شهریورماه سال بعد بوده و بر همین اساس معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در بخشنامه شماره ۱۹۵۰۵/۱۴۰۲۲۴۰۰ مورخ ۱۴۰۲/۹/۲۹ با اعلام سقف افزایش نرخ تأسیسات گردشگری که با توجه به شعار سال و سیاست های دولت در امر مهار تورم و رشد تولید و با درنظر گرفتن شاخص نرخ تورم اعلام شده از سوی بانک مرکزی تهیه و برای اجرا به ادارات کل استانی ابلاغ شده، تاکید شده است که تأسیسات گردشگری در بازه زمانی اعتبار نرخنامه، مجاز به هیچ گونه افزایش نرخی نخواهند بود.

او افزود: با توجه به پایان مهلت زمانی تعریف شده از سوی اداره کل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری به منظور بارگذاری نرخنامه ها در سامانه مربوطه، تاسیسات گردشگری اساساً امکان تغییر نرخنامه های جدید را که به صورت الکترونیک صادر شده و دارای کد اعتبارسنجی است، نداشته و هرگونه ادعایی مبنی بر عدم ابلاغ نرخ یا احتمال تغییر آن از سوی تاسیسات گردشگری صحت ندارد.

تغییر قیمت خدمات گردشگری در نوروز ممنوع است

نقی زاده ادامه داد: با توجه به الزام تأسیسات گردشگری به نصب نرخنامه صادره در مکان مناسب و فراهم بودن امکان رویت مستقیم آن از سوی مشتریان، مسافران و گردشگران می توانند در صورت مشاهده هرگونه تخلف در این زمینه، نسبت به ثبت شکایت در سامانه ۰۹۶۲۹ و یا تماس با شماره تلفن های قیدشده در نرخنامه اقدام کنند.

مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری گفت: فروش خدمات مراکز اقامتی در سایت های رزرواسیون، فراتر از نرخ مصوب ابلاغ شده از سوی وزارت متبوع برخلاف مقررات بوده، در صورت مشاهده هرگونه تخلف علاوه بر مرکز رزرواسیون متخلف، با واحد گردشگری نیز برخورد خواهد شد. لذا به مدیران تاسیسات گردشگری توصیه اکید می شود قیمت های مندرج در سایت های طرف قرارداد را به صورت مستمر رصد کرده تا تبعات ناشی از گرانفروشی سایت های رزرواسیون گریبان گیر آنها نشود.

نقی زاده در پایان یادآور شد: با توجه به نزدیکی تعطیلات نوروزی و افزایش سفرهای هموطنان عزیز، مراتب به ادارات کل استانی نیز ابلاغ شده تا ضمن تشدید نظارت های میدانی، موضوع برخورد با گرانفروشی و افزایش قیمت نامتعارف مراکز اقامتی را به صورت ویژه و با قید فوریت در دستور کار قرار دهند.

1