مرمت خانه نصیرالملک در بافت تاریخی شیراز

8 سپتامبر 2015 - 13:00 dsfr.ir/4h6in

خانه قاجاری نصیرالملک در بافت تاریخی شیراز مرمت شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس این خانه تاریخی با اعتباری بالغ بر 840 میلیون ریال مرمت شد.

با توجه به ارزشمندی بنا، کف سازی و کف فرش حیاط ضلع جنوبی، اجرای سیستم کانال دفع نم حیاط، مرمت سنگ ازاره های حیاط جنوبی، مرمت زیر زمین ضلع غربی حیاط جنوبی، بازسازی سقف ساختمان ضلع شمالی بنا، تعمیرات مورد نیاز سرویس بهداشتی و تعمیرات آجرکاری و بند کشی بخشی از پشت بام شامل مرمت شد.

گفتنی است خانه نصیرالملک از خانه های دوران قاجاریه در شیراز است که در محله گود عربان، در مجاورت خیابان لطفعلی خان زند و در کنار مسجد نصیرالملک واقع شده است.

این خانه بخشی از مجموعه بزرگ جلو خان (فضایی شبیه به میدان) حمام، آب انبار و مسجد بوده که توسط حاجی میرزا حسنعلی خان نصیرالملک، فرزند سوم حاجی قوام الملک و از حاکمان فارس در دوره قاجاریه، ساخته شده و هم اینک جلو خان و حمام آن تخریب شده است.

منزل نصیرالملک دارای زیرزمین وسیع و پیچ در پیچی است که قوس ها و نورگیری های مشبک سنگی زیبایی دارد. این مشبک های سنگی به همراه تزیینات پیچک و گلدان، ارسی های گره چینی با شیشه های رنگی، طاق های اطراف و حوض مستطیل شکل بزرگ مقابل تالار، به تالار زیبایی بخشیده است.

تزیینات گچ و آینه عمده ترین تزیینات منزل نصیرالملک را تشکیل می دهند. اتاق های طبقه دوم دارای دو ردیف طاقچه با تزیینات گچ و آینه است. تالار و اتاق ها شامل طاقچه ها، رف ها با تزیینات گچ و آینه با نقوش ترکیبی ایرانی و اروپایی است. سقف در دو طبقه به صورت تخت کوبی و دارای نقاشی هایی به سبک اروپایی است.

1