فرماندار دزفول:

بافت تاریخی دزفول به زنگ خطری برای میراث کشور تبدیل شده است

8 سپتامبر 2015 - 12:00 dsfr.ir/t37ls

فرماندار شهرستان دزفول گفت: وضع اقتصادی نامناسب ساکنان بافت تاریخی دزفول، باعث شده تا این منطقه به یک بافت فرسوده تبدیل شود و این زنگ خطری برای میراث کشور است.

به گزارش خبرگزاری مهر، حبیب الله آصفی در "ستاد بازآفرینی شهرستان دزفول" که با حضور مسئولانی از وزارت مسکن و شهرسازی در فرمانداری دزفول برگزار شد، اظهار کرد: بافت قدیم دزفول یکی از آثار منحصر به فرد در کشور محسوب می‌شود که متاسفانه تا کنون نسبت به آن بی مهری صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه ساکنان بافت قدیم دزفول در شرایط اقتصادی نامناسبی قرار دارند، گفت: همین امر موجب شده تا بافت قدیم به یک بافت فرسوده تبدیل شود و این زنگ خطری برای میراث کشور است.

فرماندار ویژه دزفول به تاسیس دفتر یونسکو در دهه 30 در این شهرستان اشاره کرد و افزود: در آن زمان افرادی که این دفتر را تاسیس کردند؛ قطعا درک درستی از بافت قدیم شهرستان داشته اند اما متاسفانه این دفتر به خاطر وقوع جنگ تحمیلی، نتوانست فعالیت به خصوصی داشته باشد.

آصفی با بیان اینکه بافت قدیم دزفول به دلیل بی توجهی ها در حال تبدیل شدن به بافت فرسوده است، گفت: این بافت نیازمند یک نگاه ملی است تا بتوان به رفع مشکلات آن امیدوار بود اما اگر قرار باشد این روال بی توجهی ادامه داشته باشد تا 20 سال آینده چیزی از بافت باقی نخواهد ماند.

وی عنوان کرد: نباید اجازه داد تا نگاه ناچیزی که از سوی استان به دلایل مختلف نسبت به دزفول شده؛ نگاه ملی را نیز از این سرزمین پر ظرفیت دور کند. ضمن اینکه اگر پیوند منطقی و علمی در خصوص بافت قدیم دزفول بین میراث فرهنگی و مسئولان کشوری برقرار شود باعث ایجاد صد‌ها واحد اقامتی و گردشگری با ارزش تجاری و تاریخی در این بافت می شود.

فرماندار ویژه دزفول همچنین با اشاره به جایگاه نامناسب خوزستان در شاخص های توسعه عنوان کرد: شهرستان دزفول نیز در تمام موارد توسعه رتبه های بالا‌تر از 20 را بین شهرستان های استان دارد که همین امر نیاز توجه ویژه به این شهرستان را افزایش می دهد. دزفول در زمان جنگ تحمیلی آسیب های فراوانی دید بنابراین نیاز است که با اهتمام بیشتری در صدد رفع مشکلات آن بود.

شهردار دزفول نیز با اشاره به تصویب سند ملی راهبردی احیا، بازسازی، بهسازی و توانمندسازی بافت های فرسوده توسط هیئت وزیران در سال گذشته اظهار کرد: ستاد بازآفرینی شهرستان دزفول در واقع دومین جلسه این مصوبه در سطح کشور است تا بتوانیم به واسطه آن در بافت قدیم دزفول اقدامات مثبتی انجام دهیم.

محمدرضا کرمی نژاد با بیان اینکه بافت قدیم دزفول با 200 هکتار وسعت و حضور در مرکز شهر تلفیقی از بافت قدیم و فرسوده است، افزود: بسیاری از مساجد، گذر‌ها و خانه های این بافت نیازمند بازسازی و علاج بخشی فوری هستند.

وی به انجام 12 پروژه محرک سازی در بخش های مختلف بافت قدیم در سال گذشته اشاره کرد و گفت: اکنون نیز طرح جامع مطالعات راهبردی بافت قدیم دزفول در سه سطح انجام پذیرفته است که یک سطح آن تاکنون تصویب شده است.

شهردار دزفول با بیان اینکه در گذشته به بافت قدیم این شهرستان توجه ویژه ای نشده و تخریب های زیادی در آن صورت گرفته است، تصریح کرد: اکنون توجه ها بیشتر شده و ما سعی می کنیم بافت قدیم را که در استان و حتی کشور نظیر آن پیدا نمی شود را احیا کنیم.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 11 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1