کشف پرتره مومیایی ها در یک مقبره

5 مارس 2024 - 19:40 dsfr.ir/pf4pp

کشف پرتره مومیایی ها در یک مقبره
کشف پرتره مومیایی های مصری در یک مقبره
Fayum Mummy Portraits: Striking Ancient Egyptian Paintings

باستان شناسان با کاوش در یکی از محوطه های تاریخی مصر، تابوت های چوبی و پرتره مومیایی کشف کردند.

به گزارش «دنیای سفر»، باستان شناسان، یک بنای خاکسپاری عظیم را که تصویر متوفیان روی آن نقش بسته بود را در محوطه باستان شناسی «جارزا» در کشور مصر کشف کردند. 

این بنا که به دوران «بطلمیوسی مصر» تعلق دارد در محوطه ای کشف شده است که باستان شناسان، کاوش در آن مکان را از سال ۲۰۱۶ آغاز کرده اند. این بنا در ۸۰ کیلومتری جنوب قاهره قرار دارد و در قرن سوم پیش از میلاد ساخته شده است.

این بنای خاکسپاری با استفاده از تکه سنگ های بزرگ ساخته شده است و چندین طبقه زیرزمینی را شامل می شود. مجموعه ای از درهایی طاق دار به تالارهای خاکسپاری منتهی می شود که در برخی از آن ها تابوت های چوبی پرنقش و نگار با عبارات حکاکی شده مصری و یونانی وجود دارد.

قابل توجه ترین اکتشاف این کاوش در حقیقت مجموعه ای از پرتره های بسیار سالم است. این پرتره ها که با نام پرتره های مومیایی نیز شناخته می شوند، تصاویر دقیقی از متوفیان است که مستقیما روی تابوت های چوبی نقاشی می شدند. نقاشی کردن چهره متوفیان روی تابوت از دوران رومی مصر (سال ۱۰۰ پیش از میلاد) آغاز شد. این تصاویر قابل توجه در سبک های مختلفی خلق می شدند و اکنون شاخصه این دوره از تاریخ مصر محسوب می شوند. موزه های مختلفی در سراسر جهان خانه این تابوت های چوبی نقاشی شده هستند.

این نخستین کشف بزرگ پرتره های فایوم مومیایی در بیش از یک قرن گذشته است. پیش تر «فلندرز پتری»، باستان شناس بریتانیایی با کاوش در «هواره» مجموعه ای از این آثار تاریخی را در سال ۱۸۸۷ میلادی خلق کرده بود. «وون کافمان» باستان شناس آلمانی نیز در سال ۱۹۱۰ آثار مشابهی را کشف کرده بود.

باستان شناسان همچنین با کاوش در این بنای خاکسپاری یک مجسمه سفالین را در تابوت چوبی و مجموعه ای از اسناد پاپیروسی سالم را کشف کردند.

گفتنی است؛ مجسمه های «اوشابتی» که به اعتقاد مصریان باستان قرار است در دنیای پس از مرگ برای متوفی کار کنند و پرتره های مومیایی که چهره متوفی ها را به تصویر کشیده اند، از جمله اشیائی به شمار می روند که به طور مدوام در مقبره ها و گورهای مصریان باستان کشف شده اند.

1