22 ژوئیه 2024 - 14:02
جزئیات بررسی سیاست های کلان پیش نویس «سند ملی صنایع دستی»

سند ملی صنایع دستی در گام پایانی

5 مارس 2024 - 18:50 dsfr.ir/f70fz

سند ملی صنایع دستی در گام پایانی
شورای عالی انقلاب فرهنگی | بررسی پیش نویس سند ملی صنایع دستی
شورای عالی انقلاب فرهنگی | بررسی پیش نویس سند ملی صنایع دستی

دهمین جلسه شورای معین ستاد هماهنگی و راهبری اجرای نقشه مهندسی فرهنگی کشور با موضوع بررسی سیاست های کلان پیش نویس «سند ملی صنایع دستی» در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

به گزارش «دنیای سفر» از روابط عمومی شورای عالی انقلاب فرهنگی؛ در ابتدای جلسه حاجیلویی - دبیر ستاد فرهنگی و اجتماعی با ارائه گزارشی از جلسات شورای معین ستاد هماهنگی و راهبری اجرای نقشه مهندسی فرهنگی کشور، عنوان کرد: این شورا با هدف بحث و بررسی کارشناسی و آماده سازی مباحث و موضوعات جهت تصویب نهایی در ستاد هماهنگی و راهبری اجرای نقشه مهندسی فرهنگی کشور تمهید و تاکنون ۱۰ جلسه آن برگزار شده است و ۱۸ موضوع در دستور بررسی جلسه قرار گرفته است.

در ادامه جلسه جلالی - دبیر میز صنایع دستی ستاد فرهنگی و اجتماعی و معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی پیرامون تدوین پیش نویس سند ملی صنایع دستی، بیان کرد: طی ۹ ماه گذشته با همراهی ستاد فرهنگی و اجتماعی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و همچنین مشارکت دستگاه های ذیربط و سایر ذینفعان پیش نویس سند ملی صنایع دستی تهیه و تدوین شده است و همچنین پیوست های زیادی از جمله بیانات امامین انقلاب اسلامی، پیرامون بحث صنایع دستی جمع بندی و ارائه شده است.

وی همچنین اظهار کرد: رویکرد ما این است که فرهنگ جزء ذاتی صنایع دستی است و اتکای به فرهنگ بومی جزئی از آن است و در بخش مبانی، اصول و ارزش های این سند به فرهنگ بنیان بودن این صنعت اشاره شده و سعی بر آن بوده تا آنچه که در سیاست ها، اقدامات و فعالیت های اجرایی نیز آورده می شود با این رویکرد نگاشته شود.

در ادامه جلسه بخش سیاست های پیش نویس سند، مورد بحث و بررسی اعضای جلسه قرار گرفت.

کلانتری - معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز با اشاره به اینکه اسناد مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی، باید ناظر به مسائلی باشد که فراتر از یک وزارتخانه است، اضافه کرد: لازم است تمامی مسائلی که صرفا ناظر به وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی است، در درون همان وزارتخانه به بحث و بررسی گذاشته شود و آوردن اینگونه موارد در این سند لازم نیست.

وی با اشاره به نقش آفرینی آموزش و پرورش و آموزش عالی در ذائقه سازی پیرامون میراث فرهنگی، عنوان کرد: یکی از مسائل مهم در بحث ذائقه سازی میراث فرهنگی توجه به آموزش و پرورش و آموزش عالی در این عرصه است که می توان به عنوان مثال در بخشی از دروس عمومی به مبانی هویتی -تمدنی پرداخته شود، همچنین می توان رشته های در حال افول عرصه صنایع دستی را جزء رشته های استاد - شاگردی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مصوب کنیم.

دارابی - معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز پیرامون اهمیت بحث میراث فرهنگی، بیان کرد: به عنوان یکی از سیاست های حاکم بر تدوین این سند می توان بحث مرجعیت یابی صنایع دستی را مدنظر قرار داد و سپس موضوعات و مسائلی که پیرامون آن مرتبط با سایر دستگاه های فرهنگی است، در سند آورده شود.

سید مجید امامی - دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور نیز اظهار کرد: باید رابطه و تعامل سه عرصه مهم زندگی شامل مُد، چیدمان داخلی و همچنین عرصه بازی و سرگرمی با صنایع دستی باز طراحی شود و می توان این سه موضوع را در بحث اقدامات سند مد نظر قرار داد و متناظر با آن فعالیت های اجرایی پیش بینی کرد.

همچنین ساعی - عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی پیرامون تدوین سند مذکور، عنوان کرد: در عبارت پردازی های سند باید دقت کافی صورت گیرد تا مسائل و موضوعات و همچنین وظایف دستگاه های ناظر به هر یک از سیاست ها و اقدامات کاملاً روشن و مشخص باشد.

وی همچنین با اشاره به ضرورت توجه به عرصه حقوقی صنایع دستی، بیان کرد: تشکیل گروه علمی حقوق با گرایش صنایع دستی مصوب وزارت علوم می تواند از جمله اقدامات این سند قرار گیرد.

در پایان جلسه مقرر شد، پس از اخذ نظرات اعضای جلسه پیرامون سایر بخش های سند و اعمال اصلاحات مدنظر، جهت طرح و تصویب در شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شود.

لازم به ذکر است این نشست با حضور دبیر ستاد فرهنگی و اجتماعی معاون گردشگری و معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی؛ دبیر شورای فرهنگ عموی کشور؛ معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری؛ نماینده شورای عالی فضای مجازی؛ دبیر ستاد خانواده و زنان؛ نماینده شورای تخصصی حوزوی؛ نماینده دانشگاه آزاد اسلامی و اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی و معاونین ستاد فرهنگی و اجتماعی برگزار شد.

1