17 آوریل 2024 - 00:02

یک دغدغه همیشگی برای نوروز / بلیت دارید؟

4 مارس 2024 - 18:30 dsfr.ir/bm3pf

یک دغدغه همیشگی برای نوروز / بلیت دارید؟
خرید بلیط اتوبوس | خرید بلیط قطار | خرید بلیط هواپیما
یک دغدغه همیشگی برای نوروز / بلیت دارید؟

نوروز امسال هم مانند چند سال قبل بسیاری از مسافران با مشکل حمل و نقل مواجه خواهند شد با این حال متولیان می گویند توزیع عادلانه بلیت حمل و نقل عمومی مورد تاکید آن هاست.

به گزارش «دنیای سفر»، یکی از مهم ترین دغدغه های مسافران در طول سال پیدا کردن بلیت وسایل حمل و نقل عمومی است این دغدغه در ایام نوروز بیشتر از قبل هم می شود به خصوص که در یکی دو سال اخیر بلیت هواپیما کمیاب شده است و امسال هم از اواسط دی ماه قیمت بلیت های هواپیمایی با افزایش رو به رو شده است و از دو ماه پیش بلیتی در بازار پیدا نمی شود چه برسد در روزهای باقی مانده به نوروز. شرکت های هواپیمایی مدعی هستند که دلیل گرانی بلیت ثابت بودن نرخ در طول دو سال گذشته است.

همچنین اخباری مبنی بر آزادسازی سوخت هواپیما و حذف یارانه ها مطرح شده است و این شرکت ها مدعی هستند یارانه سوخت هواپیما عدد قابل توجهی نیست در حالی که مسئولان وزارت راه و شهرسازی و سازمان هواپیمایی می گویند قیمت سوخت یارانه ای موجب کاهش چشمگیر بلیت هواپیما می شود.

طی روزهای اخیر سه سایت گران فروش بلیت هواپیما نیز توقیف شدند. براساس ابلاغ معاون دادستان و جانشین سرپرست دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ۳۰ ویژه فرودگاه های تهران به شرکت های هواپیمایی، «شرکت های موج زمزم، چارتر ۷۲۴ و زیرمجموعه های آن و گروه نرم افزاری آپ» به علت گران فروشی بلیت هواپیما، از هرگونه واگذاری و فروش بلیت تا اطلاع ثانوی ممنوع شدند.

بلیت قطار نیز برای ایام اسفند، پیش فروش شده است و برای ایام نوروز نیز اعلام خواهد شد و البته به گفته متولیان در شرکت راه آهن افزایش نرخ نخواهد داشت و مانند ماه اسفند، اینترنتی فروخته می شود. البته اعلام فروش اینترنتی بلیت قطار در روزهای پایانی اسفند برنامه ریزی برای مسافران را محدود می کند چون آنها نیاز دارند از بلیت رفت و برگشت خود مطمئن شوند و در بازه زمانی کوتاه خرید بلیت، ممکن است خیلی ها نتوانند بلیت تهیه کنند چرا که آژانس های مسافرتی نیروهای خود را برای رزرو بلیت و در اختیار قرار گرفتن آن ها، به اختیار می گیرند!

بلیط اتوبوس | خرید بلیط اتوبوس | بلیت اتوبوس

یک دغدغه همیشگی برای نوروز / بلیت دارید؟

به نقل از خبرگزاری مهر، از آنجا که تعداد ناوگان اتوبوسرانی نیز در خیلی از مسیرها کم شده است، احتمال اینکه کمتر بتوان بلیت اتوبوس هم در خیلی از مسیرها پیدا شود بعید است بنابراین از هم اکنون باید به فکر رزرو بلیت اتوبوس نیز بود.

حمیدرضا شهرکی، معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در نشستی گفته است: تمامی ظرفیت های موجود در قالب بیش از ۲ هزار و ۴۰۰ شرکت حمل و نقل و بیش از ۹۵ هزار راننده در خدمت به گردشگران در نوروز ۱۴۰۳ خواهند بود.

وی افزود: پیش بینی ما این است که سفرهای نوروزی امسال ۵ درصد رشد داشته باشد از مجموع ناوگانی که در دسترس داریم تلاش می کنیم به بهترین نحو مطلوب استفاده کنیم چرا که پیش بینی ما این است که ۵۵ درصد سفرها در داخل استان ها و ۴۵ درصد برون استانی است.

شهرکی تصریح کرد: بالغ بر ۱۰ هزار نیروی راهداری، یک هزار و ۵۳ فعالیت و هشت هزار دستگاه ماشین آلات، ۹ هزار دستگاه اتوبوس و یک هزار و ۱۱۳ دوربین در خدمت گردشگران در نوروز ۱۴۰۳ هستند.

همچنین سردار هادیان فر معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: باید توزیع بلیت مسافر در تمام بخش های حمل و نقل ساماندهی و دست دلالان و چارترکنندگان از سفرهای نوروزی کوتاه شود. همچنین برای تعیین نرخ بلیت ناوگان حمل و نقل مسافر در هفته آینده جلسه ای برگزار و متناسب با سفرهای کوتاه، متوسط و بلند، نرخ مناسب با رعایت حال مردم و شرکت های حمل و نقلی در ایام برگزاری سفرهای نوروزی در وزارت راه و شهرسازی تعیین و اعلام می شود.

بلیط اتوبوس | بلیط قطار | بلیط هواپیما

یک دغدغه همیشگی برای نوروز / بلیت دارید؟

وی با تأکید بر توزیع عادلانه بلیت و دسترسی راحت مردم به خدمات حمل و نقل گفت: همه بلیت ها نباید در یک روز خاص عرصه شوند، بلکه ۲۰ تا ۳۰ درصد بلیت ها قبل از ۴۸ یا ۲۴ ساعت هر روز ارائه شود و تا آخرین روز ایام طرح نوروزی روز بلیت وجود داشته باشد. ۶۰ تا ۷۰ درصد بلیت ها نیز باید به صورت رفت و برگشت به فروش برسد. باید جلسات آموزشی برای نیروهای متخصص و مسئولان در حوزه سفرها برای ارائه خدمات مطلوب ارائه شود.

در راستای برنامه ریزی برای سفرهای نوروزی جلسات متعددی در ارگان های دولتی برگزار می شود. شصتمین نشست ستاد تسهیلات سفر که در روزهای اخیر با حضور نمایندگانی از دستگاه های دولتی برگزار شد، نمایندگانی از سازمان هواپیمایی اعلام کردند که افزایش نرخ نخواهند داشت. همچنین محسن طباطبایی، مدیرکل برنامه ریزی و نظارت بر خدمات مسافری راه آهن گفت: برای نوروز امسال یک هزار و ۱۲۰ واگن و ۱۰۰ رام قطار مسافربری داریم که بالغ بر یک میلیون و ۱۰۰ هزار صندلی در خدمت مسافران نوروزی است.

آنچه که از گفته های مسئولان دولتی و متولیان در حوزه حمل و نقل می توان استنباط کرد این است که بر توزیع عادلانه بلیت های حمل و نقل عمومی تاکید دارند حالا باید دید در ایام نزدیک به نوروز این عدالت تا چه حد رعایت می شود و چقدر مردم در پیدا کردن بلیت به مشکل برمی خورند با این وجود بهتر آن است که از هم اکنون نسبت به رزرو قطعی بلیت های قطار و هواپیما و اتوبوس حتی تاکسی های بین شهری اقدام شود.

1