9 ژوئن 2024 - 19:51

کیسه پاریس برای جیب گردشگران

2 مارس 2024 - 20:00 dsfr.ir/jc2fg

کیسه پاریس برای جیب گردشگران
موزه لوور پاریس | Louvre Museum
موزه لوور پاریس | Louvre Museum

افزایش بهای بلیت موزه های پاریس از جمله لوور همزمان با نزدیک شدن به برگزاری بازی های المپیک، خشم عمومی را در فرانسه برانگیخته است.

به گزارش «دنیای سفر»، از آنجایی که مقدمات نهایی پاریس برای میزبانی بازی های المپیک در تابستان امسال در حال انجام است، موزه های این شهر قیمت بلیت ها را تا ۳۰ درصد افزایش داده اند. ورودی کلی موزه لوور از ۱۷ یورو (۱۸.۳۰ دلار) به ۲۲ یورو (۲۳.۷۰ دلار) در ابتدای سال جاری افزایش یافت که البته شامل یک یورو (۱.۱ دلار) اضافی برای ورود به موزه پیکاسو، ۱.۵ یورو برای کاخ ورسای و ۲ یورو برای موزه رودن نیز خواهد بود.

مفسران عنوان کرده اند که این قیمت های جدید همزمان با پیش بینی حضور حدود ۱۵ میلیون مسافر برای تماشای بازی های المپیک ۲۰۲۴ پاریس اعمال شده است.

موزه لوور از اظهارنظر علنی درباره دلایل افزایش قیمت خودداری کرده است، اما یکی از کارکنان ناشناس این موزه اعلام کرده است لوور برای تامین مالی پروژه های مختلف، از جمله ساخت ورودی جدید تحت فشار است و دولت فرانسه از تامین بودجه بیشتر دولتی خودداری کرده است.

یکی از نمایشگاه گردانان در موزه لوور در این باره می گوید: «ما با افزایش قیمت ها موافق بودیم، اما نه به این میزان، به ویژه در شرایط تورم. این افزایش مخاطبان محلی را دور می کند و جذب آنها چالش برانگیز خواهد بود.»

مجله فرانسوی آلترناتیو اکونومیک تخمین زده است که تصمیم موزه لوور برای افزایش بهای بلیت همزمان با افزایش شمار گردشگران به بهانه المپیک پاریس، ۴۴.۳ میلیون یورو (۴۷.۸ میلیون دلار) درآمد برای آنها خواهد داشت.

«اریک آنسو»، استاد دانشگاه سوربن در این باره به تایمز گفت: «شرم آور است که موزه لوور بهای بلیت ورودی خود را با چنین مبلغ نجومی افزایش دهد.»

۳۰ درصد از بازدیدکنندگان از موزه های شهرداری فرانسه که معمولا رایگان هستند، از پیشینه اجتماعی اقتصادی پایین تری برخوردار هستند، این در حالی است که تنها ۱۳ درصد بازدیدکنندگان از موزه های دولتی بسیار گران تر پاریس محلی هستند و ۷۰ درصد از بازدیدکنندگان را مسافران خارجی تشکیل می دهند.

استاد دیگری در دانشگاه پاریس به مجله آلترناتیو اکونومیک گفت: «با چنین افزایش قیمتی، بازدید از موزه به چیزی استثنایی تبدیل می شود. با این حال، موزه ای مانند لوور را در یک بازدید نمی توان دید. بازدیدکنندگان محلی باید تشویق شوند که به طور منظم، برای دوره های زمانی کوتاه، به عنوان مثال هنگام ناهار، برای بازدید مراجعه کنند.»

1