21 ژوئن 2024 - 03:25

کشف دیوارنگاره افسانه ای در شهر باستانی «پمپئی»

2 مارس 2024 - 20:00 dsfr.ir/pd63b

کشف دیوارنگاره افسانه ای در شهر باستانی «پمپئی»
Part of the fresco depicting the Greek mythological siblings Phrixus and Helle. Photograph: Pompeii Archaeological Park
کشف دیوارنگاره افسانه ای در شهر باستانی «پمپئی»

باستان شناسان با کاوش در شهر باستانی «پمپئی» ، بقایای یک نقاشی دیواری را که تصویرگر اساطیر یونان است، کشف کردند.

به گزارش «دنیای سفر»، یک اکتشاف قابل توجه در شهر رومی «پمپئی» به آشکار شدن یک فرسکو، تصویرگر «فریکسوس» و «هله» ، شخصیت هایی از اساطیر یونان، منجر شد.

«گاردین» نوشت این نقاشی که پس از گذشت بیش از ۲۰۰۰ سال هنوز رنگارنگ است، در میان چندین نقاشی دیواریِ کشف شده در پروژه مرمت «عمارت لدا» پیدا شد.

این اثر هنری صحنه ای از داستان اساطیری خواهر و برادری به نام «فریکسوس» و «هله» را روایت می کند که سوار بر یک قوچ جادویی از نامادری خود فرار می کنند. در این نقاشی دیواری «فریکسوس» سوار بر قوچ و خواهرش درحال غرق شدن به تصویر کشیده شده است.

این اثر به شکل یک نقاشی قاب شده خلق شده و گویی روی دیوار زردی آویخته شده است.

در همان محوطه دیوارنگاره هایی با موضوع طبیعت بی جان نیز کشف شده است. کاوش در «عمارت لدا» از قرن هجدهم میلادی آغاز و در سال ۲۰۱۸ از سرگرفته شد.

کشف دیوارنگاره افسانه ای در شهر باستانی «پمپئی»

 هنگامی که کوه وزوویوس در سال ۷۹ پس از میلاد منفجر شد، پمپئی و اطراف آن، زیر خاکستر آتشفشانی مدفون شد و هزاران رومی که اصلاً نمی دانستند در زیر یکی از بزرگترین آتشفشان های اروپا زندگی می کنند، جانشان را از دست دادند.

با فوران این آتشفشان، شهر زیر لایه ای ضخیم از خاکستر مدفون شد. در سال های اخیر فعالیت های باستان شناسی زیادی با هدف پایان دادن به روند پوسیدگی و سال ها بی توجهی در این محوطه باستان شناسی انجام شده است. وزیر فرهنگ ایتالیا به تازگی گفته است که پروژه های حفاظتی و تحقیقاتی ادامه خواهد داشت.

در دهه های گذشته، کاوش ها در «پمپئی» بیشتر روی عمارت های مجلل ساکنان طبقه اشراف زاده این شهر تمرکز داشت، اما در سال های اخیر تمرکز بر کاوش درباره زندگی مردم طبقه متوسط و حتی خدمتکاران این شهر افزایش یافته است.

1