9 ژوئن 2024 - 19:51

پیش بینی سفرهای نوروزی؛ از هوا تا مدرسه هایی برای خواب

2 مارس 2024 - 19:50 dsfr.ir/uk3ae

پیش بینی سفرهای نوروزی؛ از هوا تا مدرسه هایی برای خواب
پیش بینی سفرهای نوروزی؛ از هوا تا مدرسه هایی برای خواب
پیش بینی سفرهای نوروزی؛ از هوا تا مدرسه هایی برای خواب

ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر با پیش بینی انجام سفرهای نوروزی در محدوده زمانی ۲۴ اسفند تا ۲۴ فروردین ماه، برخی مصوبه ها، دستورالعمل ها و خدمات قابل عرضه در تعطیلات نوروز را تشریح کرد.

به گزارش «دنیای سفر»، علی اصغر شالبافیان، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در شصتمین نشست ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر که با حضور عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و نمایندگان حدود ۲۷ دستگاه مرتبط با موضوع سفر، شنبه ۱۲ اسفندماه در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار شد، گفت: درباره نحوه عملکرد و برخورد با گردشگران در نوروز ۱۴۰۳ که امسال مصادف با ماه رمضان است، مصوبه شورای فرهنگ عمومی منشور فعالیت است.

معاون گردشگری ادامه داد: این مصوبه از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به وزیران مربوطه و استان ها ابلاغ شده است. نحوه عملکرد در چارچوبی مشخص و با رعایت حرمت گردشگران و ماه رمضان تعیین شده است.

شالبافیان با اشاره به تقویم تعطیلات نوروز ۱۴۰۳ اظهار کرد: با توجه به اینکه عید فطر مصادف با روزهای پایانی فروردین ماه است، تعطیلات تا ۲۴ فروردین ماه ادامه خواهد داشت و استان های دارای گردشگر بیشتر باید در این باره برنامه ریزی بیشتر و دقیق تری داشته باشند.

او فعالیت ستاد سفر در طول سال را دائمی دانست و افزود: جمعیتی بالغ بر یک میلیون نفر به صورت مستمر مشغول خدمت رسانی به مسافران خواهند بود.

 شالبافیان همچنین با بیان اینکه معرفی شهرهای مکمل و جایگزین در دستور کار قرار دارد، گفت: مبنای معرفی شهرهای مکمل و جایگزین ستاد سفر را نظر استان قرار داده ایم که برنامه ریزی و خدمات رسانی به صورت کامل انجام گیرد.

معاون گردشگری از استان هایی که در تأمین سوخت، کارت سوخت و مواد غذایی سال گذشته با مشکلاتی مواجه بودند، درخواست کرد از حالا اعلام کنند تا پیگیری لازم با دستگاه مربوطه برای رفع مشکلات انجام شود.

در ادامه این نشست، نمایندگان هر یک از دستگاه ها، پیش بینی ها، برنامه ریزی ها و کمبودها و خواسته های خود را مطرح کردند.

صادق ضیاییان، رئیس مرکز پیش بینی سازمان هواشناسی کشور نیز با بیان اینکه در نوروز بیش از ۱۵۰۰ نفر پایش و رصد شرایط جوی را انجام می دهند، گفت: پیش بینی های هواشناسی ۱۰ روزه خواهد بود، که از ۲۴ اسفند برای ۴۵۰ شهر به منظور برنامه ریزی سفر ارائه می شود.

او افزود: انتظار داریم در شروع هفته اول تعطیلات ابتدا نوار جنوبی و در پایان هفته، نوار شمالی با بارش همراه باشد. بنابراین آغاز سفر با بارش همراه است.

رئیس مرکز پیش بینی سازمان هواشناسی گفت: در بازه زمانی از ۲۵ اسفند تا ۵ فروردین، سامانه های بارشی مختلفی وارد کشور می شود که بیشتر نیمه غربی کشور را درگیر می کند.

ضیاییان افزود: در نوروز عبور متناوب امواج، را که منجر به ایجاد سامانه بارشی می شود، شاهد خواهیم بود، بنابراین تقریبا هیچ استانی در نوروز بی نصیب از بارش های جوی نخواهد ماند و نیاز است مردم برای سفرهای نوروزی به گزارش های هواشناسی توجه کنند.

رئیس مرکز پیش بینی سازمان هواشناسی گفت: تا پایان اسفندماه کاهش دما را تجربه می کنیم و هر سه هفتۀ آغازین فروردین دما بیش از حد معمول خواهد بود که کمک می کند بارش ها به صورت برف نباشد و بیشتر بارندگی باشد.

عزت الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در ادامه این سخنان، بر ضرورت اطلاع رسانی دائمی و لحظه ای هواشناسی به منظور تصمیم گیری درست برای سفرها، تاکید کرد و گفت: در این حوزه خست به خرج ندهید و دست و دلبازانه در این حوزه اطلاع رسانی شود.

رضا صدیقی نیا نماینده سازمان هواپیمایی کشوری نیز از تشکیل کمیته امنیت هوانوردی به منظور آمادگی سطوح ایمنی در فرودگاه ها و تشکیل جلسه های فنی و عملیاتی برای استفاده از حداکثر ناوگان خبر داد و با اشاره به رشد پروازهای داخلی از پیش بینی ۳۶۹ پرواز فوق العاده برای تعطیلات نوروز خبر داد.

او با اشاره به دستور لغو پروازهای چارتری، اظهار کرد: با توجه به آسیب شناسی موضوع، تلاش بر این است که صدور مجوز این پروازها (چارتری) در نوروز و برای مناطق ویژه و آزاد که سفر به آنجا شرایط خاصی دارد، ادامه یابد و بعد از تطعیلات درباره آسیب های آن صحبت خواهیم کرد. 

عزت الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در ادامه این اظهارات، گفت: پروازها و سفرهای هوایی در نوروز یکی از مسائل جدی است که خواهش می کنم برنامه ریزی آنها به گونه ای باشد که تاخیرها به حداقل برسد و خدمات داخل فرودگاه مناسب با نیاز مسافران باشد.

او افزود: درباره پروازهای چارتری، اصل بر این است که به تصمیم سازمان هواپیمایی احترام بگذاریم، اما برخی نقاط شرایط خاص خود را دارد و اگر ما هم نقاط خاصی مد نظرمان بود اعلام می کنیم تا شرایط ویژه برخی مناطق برای اجرای آن قانون درنظر گرفته شود.

رضا نفیسی رئیس مرکز تدوین مقررات، ایمنی حمل و نقل، پدافند غیرعامل و مدیریت بحران وزارت راه و شهرسازی نیز از پیش بینی هایی برای عرضه عادلانه بلیت های حمل و نقل عمومی و فروش روزانه بلیت ها علاوه بر پیش فروش، خبر داد.

محمدفرزاد میرزایی مدیرکل گردشگری شورای عالی مناطق آزاد گفت: قیمت گذاری سوخت کشتی ها و شناورهای تفریحی در مناطق آزاد و در جلسات مختلف بررسی شده است و مشکلی برای تأمین سوخت امسال نخواهیم داشت.

حمیدرضا شهرکی معاون حمل ونقل سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای هم در گزارشی اظهار کرد: بیش از ۲ هزار و ۴۰۰ شرکت حمل و نقل و بیش از ۹۵ هزار راننده در نوروز خدمات رسانی می کنند.

او همچنین با این پیش بینی که سفرهای نوروزی ۵ درصد رشد داشته باشند، گفت: از مجموع ناوگانی که در دسترس داریم تلاش می کنیم به بهترین نحو مطلوب استفاده کنیم؛ چرا که پیش بینی ما این است که ۵۵ درصد سفرها در داخل استان ها و ۴۵ درصد برون استانی باشد.

شهرکی افزود: بالغ بر ۱۰ هزار نیروی راهداری، ۸ هزار دستگاه ماشین آلات، ۹ هزار دستگاه اتوبوس و یک هزار و ۱۱۳ دوربین برای خدمات رسانی در نوروز فعال خواهند بود.

همچنین سرهنگ سیروس حسن زاده سرپرست معاونت اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهور انتظامی کشور از انجام رزمایش ترافیکی نوروزی در ۲۰ اسفندماه و در محل دانشگاه امام حسن مجتبی (ع) خبر داد و گفت: طرح ترافیکی نوروزی از ۲۴ اسفند آغاز می شود و امید داریم امسال با کاهش تصادف ها همراه باشیم.

او اضافه کرد: بیش از ۴۰۰ مرکز در جاده های کشور تعیین شده تا راننده ها در مسیر بتوانند دقایقی را استراحت کنند.

سیدکاظم موسوی، مدیرکل فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه، با اشاره به فعال بودن ۲ هزار امامزاده در نوروز، افزود: حدود ۴۲۵ امامزاده امکان اسکان دارند که جمعا ۵۰۵ اتاق در کل کشور می شود. سال گذشته در بازه ۲۴ اسفند تا ۱۴ فروردین، آمار مسافران بین ۳۰ تا ۳۵ هزار نفر زیارت ثبت شد.

او از دستگاه های مرتبط با سفر، درخواست کرد با توجه به مصوبه شورای فرهنگ عمومی منشور فعالیت، درباره حفظ حرمت ماه رمضان و روزه خواری نکردن مسافران در ملأ عام، تاکید ویژه شود.

احمد احمدی، نماینده سازمان امداد و نجات نیز از استقرار ۱۵۰۰ پایگاه ثابت و موقت در محورهای پرتردد و پرخطر و استفاده از ۱۸ فروند هلی کوپتر تجهیزشده برای نوروز خبر داد و گفت: در جاده ها نیز۳۵۰۰ دستگاه عملیاتی و ۲۵ هزار نیروی نجاتگر بازآموزی شده، برای عملیات های امداد و نجات نوروز، درنظر گرفته شده است.

او افزود: پیشنهاد شده برای جلوگیری از خواب آلودگی رانندگان، قهوه رایگان توزیع شود که باید ببینیم می توانیم آن را عملیاتی کنیم.

ضرغامی در ادامه این سخنان، راه اندازی پویش های جمع آوری زباله و استفاده از نیروهای داوطلب را پیشنهاد کرد و این درخواست را داشت که ائمه جمعه با کمک مردم محیط های گردشگری را پاکسازی کنند و گفت: این کار هم فرهنگی است و هم اجتماعی و سیاسی، و به کشور هم خیلی کمک می کند.

حسن بیگی سرپرست اداره کل نظارت و هماهنگی گشت های مشترک سازمان تعزیرات گفت: ستاد نوروزی سازمان تعزیرات حکومتی تشکیل شده و نظارت بر ارائه خدمات از ۱۵ اسفند تا ۲۱ فروردین ادامه دارد، که با حضور ۷۰۰ قاضی با تخلفات احتمالی برخورد می شود.

او سامانه تلفنی ۱۳۵ و سامانه پیامکی ۳۰۰۰۰۰۱۳۵ را برای دریافت شکایت های مردم درباره گران فروشی و تخلف ها اعلام کرد و افزود: قضات در برخورد با متخلفان هیچ معذوریتی ندارند و درصورت مواجهه با تخلف، واحد را پلمب می کنند و بنر نصب می شود و به از ۱۰ تا ۲۰ برابر مبلغ گزارش شده، محکوم می شوند.

ضرغامی نیز این میان یادآور شد: سامانه ۰۹۶۲۹ زیرنظر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای دریافت شکایت و ارائه اطلاعات است، که خوب کار می کند و مرتب با آن در تماس هستم.

جعفر میعادفر، رئیس سازمان اورژانس کشور (وزارت بهداشت) با بیان اینکه فعالیت های اورژانس از اول اسفندماه آغاز شده و نظارت ها بر مراکز ارائه مواد غذایی درحال انجام است، افزود: ۳ هزار و ۳۰۰ پایگاه اورژانس در جاده ها و ۵۳ پایگاه هوایی برای نوروز در نظر گرفته شده است. همچنین ۲ هواپیما برای ارائه خدمات پزشکی به مسافران در تهران و هرمزگان در نظر گرفته شده است که در طول شبانه روز به ارائه خدمات درمانی می پردازند.

او نیز علاوه بر شماره ۱۱۵ اورژانس، شماره ۱۹۰ را برای دریافت شکایت مردمی در حوزه بهداشت و درمان اعلام کرد.

حجت الاسلام هاشم حسینی المدنی رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر با اشاره به آمادگی ۹۵ هزار و ۴۰۰ نفر از جمعیت هلال احمر برای خدمات رسانی در نوروز گفت: ۳ هزار و ۵۰۰ نفر از این افراد، عضو رسمی جمعیت هستند و مابقی کاملا داوطلبانه فعالیت خواهند کرد.

به گفته او، ۲ هزار و ۴۰۰ پایگاه در سطح کشور در نظر گرفته شده است و تعداد زیادی از امدادگران با کیف امدادی، پیاده و یا یا دوچرخه از نزدیک ترین مرکز به فرد مصدوم در نخستین دقایق مراجعه می کنند.

حسینی ادامه داد: سعی داریم خدمات مان را به ۳۰ کیلومتری شهرها ببریم و در کنار پایگاه های امداد و نجات، مراکز خدمات رفاهی خود را برپا کنیم تا رانندگان در صورت نیاز دقایقی را در این مراکز استراحت کنند، اما در این محدوده ها معمولا زیرساخت آب و برق وجود ندارد.

او همچنین به راه اندازی پویش «غرق نشویم» در تابستان امسال در استان های مازندران و گیلان اشاره کرد که به ترتیب میزان غرق شدگی در این استان ها را ۵۰ و ۷۰ درصد کاهش داد و از قصد این سازمان برای اجرای پویش مشابه در استان های جنوبی سخن گفت.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر همچنین گفت: از عروسک های مدد و مهربان برای توجه مردم و تشویق آنها به توقف به منظور رفع خستگی و استراحت موقت استفاده می شود.

مهدی جمالی نژاد معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری ها نیز با اشاره به برنامه هایی که وزارت کشور معمولا در نوروز انجام می دهد، به آسیب های نبود آمار یکپارچه از سفرها اشاره کرد و افزود: از مشکلات ما نداشتن آمار یکپارچه است. هر سال شاهدیم که هر استانی آمار مخصوص خود را می دهد و خود را پرسفر اعلام می کند.. ضمن اینکه با وجود ۴۵۰ شهر در کشور، اما سفرها همیشه بین هفت هشت استان توزیع شده است. در حالی که اگر آمار یکپارچه داشته باشیم می توانیم برای توزیع و مدیریت سفر برنامه ریزی کنیم.

او تاکید کرد: از نگرانی های ما تصادف های جاده ای است برای همین پیشنهاد می شود ایده هایی مثل ایجاد مراکز استراحت گاه ها در فاصله ۳۰ کیلومتری جاده ها تقویت شود.

علی اکبر عرب عامری، مدیر عملیات شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی گفت: در نوروز تمام تلاش بر این است که مسافران برای تأمین بنزین و سوخت در سفر هیچ مشکلی نداشته باشند و به همین منظور تعدادی کارت مازاد برای جایگاه های سوخت پیش بینی شده است. با استان هرمزگان هم برنامه ویژه ای داریم تا درباره تأمین سوخت شناورهای تفریحی مشکلی نداشته باشیم.

او همچنین با اشاره به توقف نفتکش ها در نوروز گذشته، گفت: سال های قبل موجودی انبار سوخت مناسب بود، اما امسال با توجه به وضعیت فرآورده های نفتی، حمل سوخت حالت تدارکاتی دارد و تردد جاده ای قطعا بیشتر خواهد بود و لازم است تدابیر ویژه ای درنظر گرفته شود تا سوخت رسانی با مشکل مواجه نشود.

عرب عامری با اشاره به مشکل تامین سوخت قایق های تفریحی، افزود: سال گذشته شیوه نامه ای برای تأمین سوخت قایق های تفریحی ارسال شد که ستاد قاچاق در این باره نظرهایی داشت که امیدواریم این شیوه نامه برای امسال حل مسأله شود.

او همچنین سامانه ۰۹۶۲۷ را برای پاسخگویی به مردم درباره سوخت اعلام کرد.

ضرغامی در این بخش نیز گفت: تقاضا می کنم با توجه به اینکه در سفرهای هوایی و ریلی محدودیت هایی وجود دارد و آنچه برای مردم می ماند استفاده از امکانات جاده ای است، مسأله سوخت گردشگران را باید ویژه تر درنظر گرفت، چون مردم در نوروز سفر تفریحی و سرگرمی می روند و اگر در جاده بمانند، فضای مجازی هم هست، سریع اطلاع رسانی می کند که نوروز است و در جاده مانده اند، بنابراین باید تمهید ویژه درنظر گرفت که مردم به خاطر سوخت در جاده ها معطل نشوند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درباره تأمین سوخت قایق های گردشگری که مصوبه دولت بوده است، اظهار کرد: اجرای آن مصوبه به خاطر قاچاق سوخت با مشکلاتی مواجه شد، که البته به من اطلاع دادند در بوشهر، شناورها از سوخت یارانه ای استفاده می کنند. با این حال، گردشگری دریایی ما خیلی عقب مانده است و شاید یک دلیل آن، مشکل سرمایه گذار در تأمین سوخت باشد.

محسن طباطبایی مدیرکل برنامه ریزی و نظارت بر خدمات مسافری راه آهن نیز گفت: برای نوروز ۱۴۰۳ یک هزار و ۱۲۰ واگن و ۱۰۰ رام قطار مسافربری درنظر گرفته شده که که بالغ بر یک میلیون و ۱۰۰ هزار صندلی در خدمت مسافران نوروزی می شود..

او یادآور شد که پیش فروش بلیت قطارهای نوروزی از هفتم تا نهم اسفندمان انجام شد و در این ۳ روز ۴۵ درصد بلیت های نوروزی به فروش رسیده است.

مهدی میزبان معاون زیربنایی سازمان امور عشایر گفت: سال گذشته یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از ۸۰۰ چادر عشایر مستقر در مبادی ورودی شهرها خدمات دریافت کردند. همچنین بیش از ۴ میلیون نفر از مناطق عشایری بازدید کردند. با توجه به این آمار، امسال تعداد چادرها را افزایش خواهیم داد.

شهیاد آبنار نماینده وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به تشکیل ستاد نوروزی در این وزارتخانه برای تامین کالاها و نهاده های مورد نیاز افزود: کالاهای استانی برای عرضه در نمایشگاه ها و فروشگاه های زنجیره ای را اعلام کرده ایم که در اختیار کارگروه ستاد تنظیم بازار قرار بگیرد.

او هماهنگی برای تسهیل و تسریع تردد کامیون های حامل اقلام اساسی و نهاده دامی، هماهنگی وزارت کشور برای کشیک و تامین سهمیه آرد نانوایی ها، ترخیص ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تن کالای مانده در بنادر و ارسال به استان ها و تامین سوخت را ضروری دانست.

سامانه ۱۲۴ نیز برای نظارت و بازرسی گزارش های گران فروشی و احتکار اعلام شد.

الله مراد عفیفی پور سرپرست اداره کل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی از آمادگی شناورها برای جابه جایی مسافران از سرزمین اصلی به جزایر قشم، هرمز، لارک، هنگام، ابوموسی و کیش و استقرار ۱۸۰ شناور برای امداد و نجات دریایی خبر داد.

به گفته او، در ۱۱ ماه گذشته ۱۵ میلیون تردد دریایی انجام شده و پیش بینی می شود از ۲۵ اسفند تا ۷ فروردین، ۶ میلیون تردد انجام شود.

سرپرست اداره کل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی همچنین بر تامین به موقع سوخت قایق های تفریخی، کنترل ترافیک خودروها در بنادری که حمل خودرو می کنند (پل، آفتاب، چارک)، کنترل ترددهای غیرمجاز شناورهای غیرمجاز و مبادی غیرمجاز توسط نیروهای نظامی و انتظامی و اعلام مبادی تفریحی دریایی از سوی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به سازمان بنادر و دریانوردی، تاکید کرد.

سعید مقدم زاده مدیرکل رفاه و پشتیبانی آموزش و پرورش از فعالیت ۶ هزار و ۴۰۷ واحد آموزشی، ۶۱ هزار و ۴۵۱ کلاس درس، ۴۰۵ اقامتگاه فرهنگیان و خانه معلم، ۳۰۰ اردوگاه و دانشگاه فرهنگیان و ۵۰ پردیس برای طرح اسکان نوروزی مسافران خبر داد و افزود: ۲۰ هزار و ۱۵۸ نفر به عنوان عوامل اجرای اسکان در نوروز هستند.

مقدم زاده ادامه داد: سال گذشته در استان های فارس، اصفهان، خراسان رضوی، خورستان و یزد به ترتیب بیشترین پذیرش مسافر را داشتند که احتمالا آمار امسال همین گونه باشد.

او اضافه کرد: در شهرهای مذهبی مانند مشهد و قم به دلیل تقارن نوروز و ماه رمضان، افزایش ظرفیت خواهیم داشت.

مقدم زاده با اعلام سایت eskan.medu.ir برای رزرو اسکان نوروزی، یادآور شد: مراکز فرهنگی علاوه بر فرهنگیان، گردشگران را می پذیرند و محدودیتی وجود نداد.

به دنبال این اظهارات، مصطفی فاطمی دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر متذکر شد که اسکان مدارس، برای مواقع اضطراری است و اولویت با اقامتگاه های رسمی و دارای مجوز از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است. 

محمدحسین صوفی مدیرعامل کانون جهانگردی و اتومبیلرانی نیز از فعالیت یک هزار و ۷۰۰ دستگاه امداد خودرو برای نوروز خبر داد و نصب کانکس در ورودی شهرها با مجوز وزارت راه و شهرسازی برای ارائه خدمات به گردشگران را الزامی دانست.

او همچنین سامانه ۰۹۶۲۹ را برای معرفی و اطلاع رسانی خدمات و جاذبه های گردشگری و دریافت شکایت ها اعلام کرد و گفت: شماره ۱۴۲۳ پاسخگوی مسافران درباره امداد خودرو است.

حاجیان نماینده شرکت فرودگاه ها با اشاره به مشکلات موجود، اظهار کرد: ظرفیت ناوگان هوایی متناسب با فرودگاه و مسافر نیست، با این شرایط، همزمانی با نوروز و زمستان تأخیرهای اجتناب ناپذیری را ایجاد می کند. ما در فرودگاه ها میزبان مسافران هستیم و اگر پرواز انجام نشود فشار آن روی فرودگاه است، درحالی که ارتباطی به ما ندارد.

در این میان ضرغامی گفت: دقیقا به همین دلیل بارها تاکید کرده ام خدمات فرودگاه به گونه ای باشد که مسافر سرگرم شود، مثلا از مانیتورهای فرودگاه تصاویر بدون کلام مثل دوربین مخفی و طنز و یا «مستر بین» پخش شود. شاید بدترین ضربه به روحانیت آن باشد که مردم، ایشان را در صفحه تلویزیون ببینند، درحالی که صدای آنها پخش نمی شود و فقط لب می زنند. حالا من یک حرفی زدم که تام و جری پخش کنند، اما عده ای به شوخی گرفتند. این ها موارد ساده ای است که می توان در فرودگاه رعایت کرد، ولی عموما به آن توجهی ندارند.

نمانیده شرکت فرودگاه ها سپس گفت که این موارد پیشنهادهای خوبی است، ولی با وجود دستگاه های ناظر عملا امکان این کار وجود ندارد.

عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در پایان گفت که این گزارش ها را در جلسه هیأت دولت مطرح می کند تا تاکیدهای لازم به دستگاه های دخیل در سفر صورت گیرد و توجه ویژه ای بر مصوبه ها و دستورها شود.

1