لحظه تحویل سال ۱۴۰۳ + ساعت دقیق، رنگ و حیوان سال جدید و عید نوروز

لحظه تحویل سال ۱۴۰۳ + ساعت دقیق، رنگ و حیوان سال جدید

2 مارس 2024 - 15:30 dsfr.ir/is8ee

لحظه تحویل سال ۱۴۰۳ + ساعت دقیق، رنگ و حیوان سال جدید
لحظه تحویل سال ۱۴۰۳ + ساعت دقیق، رنگ و حیوان سال جدید و عید نوروز
لحظه تحویل سال ۱۴۰۳ + ساعت دقیق، رنگ و حیوان سال جدید و عید نوروز

لحظه تحویل سال، رنگ سال و حیوان سال از جمله مواردی است که برای اکثریت جامعه مهم است و همواره قبل از شروع سال جدید در پی یافتن پاسخ برای آن هستند.

به گزارش «دنیای سفر»، هر سال جدید با شروع فصل بهار و جشن نوروز آغاز می شود، که این شروع برای هرکسی نمادی از شروع دوباره و امید روزهای خوب است. در ماه های پایانی سال ۱۴۰۲ و با نزدیک شدن به سال ۱۴۰۳ مانند بسیاری از سال های دیگر، زمان تحویل سال ۱۴۰۳، رنگ سال ۱۴۰۳ و حیوان سال ۱۴۰۳، جز موارد مهمی هستند که بسیاری از افراد به دنبال کسب اطلاعات در مورد آن ها هستند.

لحظه تحویل سال ۱۴۰۳

لحظه تحویل سال ۱۴۰۳ در تقویم ایرانیان برابر با ساعت شش و ۳۶ دقیقه صبح است.

تاریخ شروع سال ۱۴۰۳ در تقویم شمسی برابر با چهارشنبه اول فروردین است.
تاریخ شروع سال ۱۴۰۳ در تقویم میلادی برابر با ۲۰ مارس ۲۰۲۴ است.
تاریخ شروع سال ۱۴۰۳ در تقویم قمری برابر با ۹ رمضان ۱۴۴۵ است.

حیوان سال ۱۴۰۳ چیست؟

نسبت دادن هر سال به یک حیوان در هر فرهنگ باعث می شود تا بر اساس ویژگی های هر کدام از حیوان ها، اقدام به ارائه طالع بینی متولدین مختلف در سال های متفاوت کنند. در فرهنگ ایرانی، هر سال جدید را به یکی از گونه های حیوانی در طبیعت نسبت می دهند. نماد حیوان سال ۱۴۰۳ نیز اژدها است. اژدها در بسیاری از افسانه ها و داستان های قدیمی نماد قدرت، اقتدار، مقام، احترام، شانس، موفقیت، ظرفیت، پیشرفت، سمبل بخت و اقبال نیک زندگی است. اژدها را در کشورهایی مثل چین، هند، ژاپن و بسیاری از جزایر اطراف آن نیز نماد تندرستی، نجابت و طول عمر می دانند.

نماد حیوان سال 1403 اژدها است. اژدها سمبل قدرت، اقتدار، مقام، احترام، شانس، موفقیت، و ظرفیت است

۱۴۰۳ سال کبیسه است؟

اسفند ماه ۱۴۰۳ سی روز کامل است و این سال دارای ۳۶۶ روز هست پس سال کبیسه محسوب می شود.

سال کبیسه چیست؟

سال کبیسه به سال هایی اطلاق می شود که یک روز اضافی یا مقطعی از یک روز به پایان کوتاه ترین ماه یعنی اسفند اضافه شده و این ماه به جای ۲۹ روز ۳۰ روز می شود. سال های کبیسه به جای ۳۶۵ روز معمول ۳۶۶ روز دارند.

سال کبیسه چند سال یک بار است؟

می توان گفت که به طور معمول هر ۴ سال یک بار سال کبیسه اتفاق می افتد؛ اما در این میان شاهد کبیسه های ۵ ساله در تقویم شمسی هم بوده ایم.

نماد حیوان سال 1403 اژدها است

نوروز چیست؟

یکی از کهن ترین جشن های به جا مانده از دوران ایران باستان نوروز است. نوروز به اعتدال بهاری و نخستین روز از فصل بهار که برابر با یکم فروردین ماه است گفته می شود. چنانچه آغاز سال، قبل از ظهر و در نیمهٔ اول شبانه روز تحویل شود، همان روز نوروز است و اگر تحویل سال بعد از ظهر باشد، فردای آن روز، نوروز است.

ریشه واژه نوروز

واژه نوروز از زبان فارسی میانه (nōgrōz) گرفته شده که ریشه در زبان اوستایی دارد. مورخان، معادل اوستایی آن را navaka raocah حدس زده اند. امروزه در فارسی این واژه برای دو معنی استفاده می شود:

نوروز عام: روز آغاز اعتدال بهاری (برابری شب و روز) و آغاز سال نو
نوروز خاص: روز ششم فروردین با نام «روز خرداد»

رنگ سال ۱۴۰۳ چیست؟

مؤسسه پنتون هر سال قبل از شروع سال جدید میلادی، رنگ سال را اعلام می کند، سپس طراحان مد و استایل و طراحان دکوراسیون داخلی طرح هایی را مطابق با رنگ سال ارائه می دهند. رنگ سال ۲۰۲۴ به عنوان «هلویی»، «زردآلویی» یا «صورتی هلویی» معرفی شده است.

نام دیگر عید نوروز

ایرانیان باستان از نوروز با عنوان «ناوا سرِدا» به معنی سال نو یاد می کردند. مردمان ایرانی آسیای میانه مانند سغدیان و خوارزمیان، نوروز را نوسارد و نوسارجی، به معنای سال نو می نامیدند.

ماه رمضان در عید نوروز

نوروز امسال مصادف با ماه پر برکت رمضان بوده که اولین روز از فروردین و نوروز ۱۴۰۳ مصادف با نهمین روز از ماه رمضان است.

1