17 آوریل 2024 - 01:34

جشنواره هنرهای سنتی از افطار تا سحر برگزار می شود

29 فوریه 2024 - 18:40 dsfr.ir/9c4q9

جشنواره هنرهای سنتی از افطار تا سحر برگزار می شود
جشنواره هنرهای سنتی از افطار تا سحر برگزار می شود
جشنواره هنرهای سنتی از افطار تا سحر برگزار می شود

معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: صنایع دستی، رکن اساسی هنرهای دینی است، امسال با توجه به همزمانی نوروز و ماه مبارک رمضان از افطار تا سحر جشنواره هنرهای سنتی و صنایع دستی برگزار می شود.

به گزارش «دنیای سفر»، نشست تخصصی معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی و معاونت امور مجلس، حقوقی و استان های وزارت میراث فرهنگی با عنوان «به استقبال نوروزی ماه مبارک رمضان» روز پنجشنبه (۱۰ اسفند) با حضور مریم جلالی دهکردی معاون صنایع دستی و مدیران کل این حوزه در سالن فجر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار شد.

جلالی معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی با قدردانی از معاونان صنایع دستی و مدیران کل استان ها در نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران گفت: استان ها در غرفه های نمایشگاه گردشگری پا به پای حوزه گردشگری، صنایع دستی خود را در طراحی هایشان لحاظ کردند و توجه ویژه مدیران کل به صنایع دستی به عنوان رویکرد اقتصادی قابل توجه بود.

وی افزود: استان ها به خوبی به ظرفیت های صنایع دستی شان توجه کردند و حضور صنایع دستی در غرفه های استان ها مزیت نمایشگاه گردشگری امسال بود.

جلالی تصریح کرد: راهبردهایی که معاونت صنایع دستی برای سال آینده تنظیم کرده و به همت معاونان صنایع دستی در جشنواره فجر صنایع دستی نیز مطرح شد، «پیوند نسلی و پاسداشت هویت در پهنه جهانی» است.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی گفت: تعداد آثار جشنواره فجر صنایع دستی (سرو سیمین ۸) رشد چشم گیری داشت و از ۴۰۰ اثر سال گذشته به ۱۳ هزار اثر رسید. شعار «پیوند نسلی و پاسداشت هویت در پهنه جهانی» تا جشنواره نهم مبنای راهبردی معاونت صنایع دستی خواهد بود.

جلالی اظهار داشت: تقارن نوروز و رمضان، فرصت استثنایی است صنایع دستی در ایام نوروز و ماه رمضان به عنوان مسیری موثر می تواند برای ایجاد گفتمان با سایر دستگاه ها باشد.

وی تاکید کرد: در نقشه گردشگری استان ها کارگاه های صنایع دستی ممتاز برای تورهای گردشگری در نظر گرفته شود که علاوه بر جذابیت دیداری به انتفاع اقتصادی کمک می کند.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی بیان کرد: استفاده از ظرفیت دانش آموزان در حوزه صنایع دستی نیز می تواند موثر باشد تا آنها سفیران صنایع دستی شوند. صنایع دستی قلاب محکمی با سایر دستگاه ها است و استان ها باید در این زمینه پیش قدم شوند و تنظیم طرح کنند.

وی با اشاره به ظرفیت پایگاه های میراث جهانی و ملی و موزه ها برای راه اندازی بازارچه های صنایع دستی گفت: تمام پایگاه های میراثی و موزه ها موظفند پیوست صنایع دستی داشته باشند و استان ها بر اساس مزیت هویتی موزه این پیوست را طراحی کنند. همچنین اطلس ویژه صنایع دستی در استان ها برای نوروز طراحی شود.

جلالی گفت: سفره های هفت سین و افطار دستگاه ها باید محلی برای معرفی صنایع دستی استان باشد، همچنین در هتل ها و بوم گردی ها نیز باید از صنایع دستی استفاده شود.

وی افزود: بر اساس ابلاغ رئیس جمهوری، شهرداری ها و استانداری ها موظف شدند در مبادی ورودی شهرها، بازارچه های صنایع دستی ایجاد کنند. کارگروه سوغات ملی در معاونت صنایع دستی راه اندازی کردیم تا از ظرفیت سوغات استان ها به خوبی استفاده کنیم. مدیران کل استان ها، سوغات فرهنگی هر استان را با صنایع دستی پیوند بزنند و ما می توانیم از این ظرفیت برای رونق بازارچه هاب صنایع دستی استفاده کنیم.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور بیان کرد: افطار تا سحر جشنواره هنرهای سنتی و صنایع دستی برگزار می شود، صنایع دستی، رکن اساسی هنرهای دینی است جشنواره هایی در این زمینه برگزار شود.

خودنمایی شهرها و روستاهای جهانی در نوروز و رمضان

محمد حسین عسکرپور مدیرکل حمایت از تولید معاونت صنلیع دستی در ادامه گفت: شهرها و روستاهای جهانی در نوروز می تواند خودنمایی کند. معافیت مالیاتی برای سال آینده نداریم نرخ صفر درصد است و همه تولیدکنندگان صنایع دستی باید در سامانه جامع تجارت برای سال آینده فاکتور الکترونیکی لحاظ کنند و مدیران کل استان ها به واحدهای تولیدی اطمینان موضوع را اطلاع رسانی کنند.

ممناعت از فروش صنایع دستی غیرایرانی

فرزاد اوجانی مدیرکل دفتر بازاریابی، فروش و تجاری سازی معاونت صنایع دستی در ادامه گفت: در بازارچه های نوروزی صنایع دستی از توان بخش خصوصی استفاده و نظارت کامل انجام شود تا کالاهای صنایع دستی خارجی در بازارچه ها ارائه نشود.

وی به توسعه بازارچه های صنایع دستی در موزه ها، پایگاه های میراث ملی و جهانی اشاره و نکاتی را در این زمینه مطرح کرد.

بهبود کانال های توزیع در صنایع دستی و رفع مشکلات تولیدکنندگان از دیگر مواردی بود که اوجانی به آن اشاره کرد.

استفاده از ظرفیت قانونی صندوق برای توسعه صنایع دستی

شهاب طلایی مدیرعامل صندوق توسعه و احیا در ادامه درباره ظرفیت های قانونی صندوق برای توسعه و رونق صنایع دستی نکاتی را مطرح کرد.

وی گفت: بناهایی که ظرفیت رونق صنایع دستی دارند برای واگذاری به بخش خصوصی از آن استفاده می شود.

جواد واحدی معاون امور مجلس، حقوقی و استان های وزارت میراث فرهنگی در ادامه بیان کرد: یکی از محورهایی که در استان ها دنبال می کنیم، بازاریابی و فروش و صنایع دستی است، باید صنایع دستی را جدی بگیریم و راه تولید و صادرات را باز کنیم.

وی افزود: استان ها از ظرفیت های صنایع دستی استفاده و آن ها را شناسایی کنند، صنایع دستی فاخری داریم. همچنین باید مدیران کل استان ها با استانداری ها تعاملات سازنده داشته باشند و از ظرفیت ائمه جمعه استفاده شود.

واحدی تصریح کرد: ساماندهی سرویس های بهداشتی در استان ها در دستورکار و پیگیری قرار بگیرد.

در ادامه مدیران کل استان ها و معاونان صنایع دستی نکاتی را درباره مسائل و مشکلات خود در حوزه صنایع دستی مطرح کردند.

1