مسعود سلطانی فر در همایش تجاری ایران و اسپانیا تاکید کرد:

دعوت به همکاری از تمام سرمایه گذاران و پیمان کاران اروپایی

7 سپتامبر 2015 - 16:00 dsfr.ir/195x6

مسعود سلطانی فر معاون رییس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در همایش تجاری ایران و اسپانیا از تمامی سرمایه گذاران و پیمان کاران اروپایی به ویژه از کشور اسپانیا دعوت به همکاری کرد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری؛ سلطانی فر در همایش تجاری ایران و اسپانیا که روز دوشنبه 16 شهریور در سالن همایش اتاق بازرگانی ایران، برگزار شد، عنوان کرد: برنامه ریزی در جهت بهبود و توسعه روابط همه جانبه با کشورها و سرمایه گذاری وسیع داخلی و خارجی در زمینه ساختارهای زیربنایی نظیر ساخت هتل ها و واحدهای اقامتی، توسعه جاده ها و بزرگراه ها و فرودگاه ها، تقویت صنعت حمل و نقل شهری، بین شهری و بین المللی در اولویت سیاست های دولت یازدهم جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته است.

او در ادامه افزود: ثبات سیاسی، امنیت فراگیر، روحیه میهمان نوازی، ارزان بودن خدمات، جاذبه های منحصر به فرد تمدنی-تاریخی، فرهنگی، مذهبی، هنری، طبیعی و تنوع آب و هوایی، از جمله عناصر اساسی در توسعه صنعت گردشگری هر کشوری به شمار می رود که ایران از اغلب آن ها برخوردار است.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برخورداری از 32 هزار اثر ثبت ملی و 19 ثبت جهانی یونسکو و دارا بودن 360 رشته از 460 رشته صنایع دستی شناخته شده در دنیا، که ایران را در جایگاه نخست جهانی قرار داده است گواه این ادعا دانست.

او به اهداف سند چشم انداز اشاره کرد و گفت: بر این اساس  باید میزبان 20 میلیون گردشگر باشیم. تعداد هتل های مورد نیاز با درجه سه ستاره تا پنج ستاره حدود 300 هتل است. یعنی سالیانه باید 30 هتل ساخته شود و این یک فرصت مناسب است برای حضور سرمایه گذاران خارجی که در صنعت هتل سازی ایران مشارکت داشته باشند.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سهم جمهوری اسلامی ایران از صنعت گردشگری جهان در سال 2014 جذب حدود 5 میلیون گردشگر بین المللی اعلام کرد که این رقم گویای رشد تقریبا 5 درصدی  گردشگر ورودی نسبت به سال ما قبل می باشد. او افزود: لازم به ذکر است تعداد گردشگران ورودی از کشور اسپانیا به ایران در سال 2014 با حدود 70 درصد رشد به 6800 نفر رسیده است که علی رغم این رشد چشمگیر هنوز تا رقم درخور و شایسته روابط دو کشور فاصله زیادی وجود دارد.

معاون رییس جمهوری در ادامه یادآور شد: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری نیز بر اساس سند چشم انداز 20 ساله، سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری برای برنامه ششم توسعه کشور و تاکیدات و برنامه های دولت تدبیر و امید، ارتقای همه جانبه صنعت گردشگری را به عنوان یکی از مهم ترین راه های توسعه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی کشور و ابزار موثری برای "برون رفت از نظام تک محصولی مبتنی بر نفت" در سرلوحه کاری خود قرار داده است.

او تاکید کرد: این صنعت می تواند تاثیر بسزایی در ایجاد اشتغال و درآمد ارزی مستقیم داشته باشد. سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان نهاد متولی گردشگری کشور اخیرا اقدام به بازنگری فهرست کشورهای بازار هدف گردشگری خود کرده و اهتمام ویژه ای را به ارتقای همه جانبه صنعت گردشگری در سطح ملی و بین المللی معطوف داشته است. متعاقب این امر با توجه به زمینه هایی که بواسطه توافق هسته ای 1+5 برای تعامل سازنده و ارتباط بیش از پیش با ملت های مختلف فراهم شده، برنامه ریزی یکپارچه و فراگیر در جهت  گسترش امر گردشگری را در دستور کار جدی خود قرار داده است.

او سپس صنعت گردشگری را به عنوان سومین صنعت بزرگ جهان (پس از صنعت نفت و خودروسازی) معرفی کرد که نه تنها برای مقاصد گردشگری درآمدزدایی، سودآوری اقتصادی و اشتغال آفرینی به همراه دارد، بلکه در صورت اعمال مدیریت کارآمد و اثربخش توسعه پایدار فرهنگی، اجتماعی و زیست محیطی را در جوامع میزبان نیز به دنبال خواهد داشت.

سلطانی فر در همین زمینه ادامه داد: مضافا آنکه، این صنعت به عنوان یکی از کارآمدترین ابزارهای دیپلماسی عمومی در سطح بین المللی می تواند به مثابه پل ارتباطی میان ملت ها، اقوام و نژادهای گوناگون عمل نماید، به گونه ای که تعامل، همزیستی مسالمت آمیز و درک متقابل فرهنگی را در سرتاسر جهان گسترانیده و از این رهگذر صلح، ثبات و آرامش را برای دنیای امروزی که شدیدا از افراطی گری و خشونت رنج می برد به ارمغان می آورد.

معاون رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنانش گفت: سازمان ملل متحد در اهداف توسعه هزاره، آرمان هایی را هدف گذاری کرده که نیل به اغلب آن ها از جمله فقرزدائی، پایداری محیط زیست و مشارکت جهانی در گرو اهتمام ویژه تمامی نهادهای متولی و نقش آفرینان عرصه گردشگری به امر توسعه پایدار این صنعت می باشد. به رغم فراز و فرودهای اقتصاد جهانی در بسیاری از بازارهای مولد گردشگر، تعداد گردشگران بین المللی کماکان به رشد چشمگیرخود ادامه می دهد.

سلطانی فر به آمارهای منتشره از سوی سازمان جهانی جهانگردی اشاره کرد و گفت: این آمارها حکایت از آن دارد که در سال گذشته تعداد گردشگران بین المللی از مرز 1 میلیارد و 133 میلیون نفر فراتر رفته و از این رهگذر حدود 1300 میلیارد دلار آمریکا را عاید کشورها و جوامع میزبان کرده است. این آمار و ارقام نشان می دهند از هر 11 شغل جهان 1 شغل و از کلGDP جهانی 0/09 به طور مستقیم، غیرمستقیم و القائی به گردشگری مربوط می شود.

او در پایان از حضور مقامات و تجار کشور اسپانیا در این نشست قدردانی و اظهار امیدواری کرد: این نوع مشارکت های جدی و تعاملات نزدیک ادامه یابد و در آینده ای نه چندان دور شاهد توسعه هر چه بیشتر روابط و مناسبات همه جانبه میان دو کشور، بویژه در حوزه گردشگری، باشیم.

گفتنی است؛ هیات وزیران کشور اسپانیا متشکل از وزیر امور خارجه، وزیر صنعت، انرژی و گردشگری و رییس افتخاری اتاق بازرگانی کشور اسپانیا و جلال پور رییس اتاق بازرگانی ایران در همایش تجاری ایران و اسپانیا حضور داشتند.

1