24 آوریل 2024 - 11:00
مدیرعامل هواپیمایی هما:

بلیط پروازهای ایران ایر یک ریال بیشتر از مصوب نیست

20 فوریه 2024 - 16:20 dsfr.ir/cm7qw

بلیط پروازهای ایران ایر یک ریال بیشتر از مصوب نیست
پرواز داخلی هواپیمایی هما (ایران ایر)
بلیط پروازهای ایران ایر یک ریال بیشتر از مصوب نیست

مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) ضمن تاکید بر اینکه حذف یارانه سوخت هواپیماها، صرفاً هزینه خرید بلیط برای خریداران را بالا می برد، از ارائه برنامه های ویژه و خاص این شرکت هواپیمایی برای نوروز امسال خبر داد.

به گزارش «دنیای سفر»، شمس الدین فرزادی پور، بر موضوع عدم تعادل عرضه و تقاضا در بلیط های هواپیمایی و تأثیر مستقیم آن بر قیمت بلیط ها تاکید و اظهار کرد: مشکل در این حوزه، تا زمانیکه عرضه و تقاضا متعادل نیست هرکجا که عرضه با تقاضا همخوانی ندارد، این مشکلات وجود دارد. راهکار هم فقط این است که عرضه و تقاضا را متعادل کرد و در حقیقت متناسب با تقاضا، عرضه را افزایش داد؛ تقاضا که بالا می رود، چنانچه عرضه متناسب نباشد، طبیعتاً منجر به صف و افزایش قیمت می شود. 

مدیرعامل هواپیمایی ایران ایر ادامه داد: بخشی از صنعت هوانوردی، توسط بخش خصوصی سرمایه گذاری می شود و طبیعتاً براساس میزان سرمایه گذاری خود، انتظار سود دارد؛ چنانچه سود مورد نظر محقق شود، سرمایه گذاری و به دنبال آن صنعت هم توسعه پیدا خواهد کرد اما اگر سود مورد انتظار، محقق نشود، مدتی کجدار و مریض طی مسیر خواهند و سپس بعد از مدتی ممکن است از صنعت خارج هم شود. 

مشکل فعلی، سرمایه گذاری نیست؛ بلکه محدودیت هایی است که ایجاد شده است

وی تصریح کرد: البته مشکل فعلی ما بحث سرمایه گذاری نیست؛ مشکل محدودیت هایی است که برای کشور ما ایجاد شده است. بررسی کنیم که طی ٢٠ سال اخیر، چند فروند هواپیمای نو یا مناسب توانسته ایم بصورت مستقیم از شرکت های بویینگ و ایرباس تهیه کنیم؟ تعداد آن ها به انگشتان دست هم نمی رسد. طی چند سال اخیر، سه فروند هواپیمای تقریباً نو (حدود دو تا دو نیم سال) توانستیم از شرکت ایرباس خریداری کنیم؛ فلذا تخصیص منابع، مشکل ما نیست؛ مشکل اصلی ما این است که محصولات بازار بصورت مستقیم به ما فروخته نمی شود؛ وگرنه اعتقاد همه ما بر این است که صنعت هوانوردی کشور، کشش و ظرفیت تهیه آن را دارد. 

فرزادی پور ادامه داد: در حال حاضر میزان نیاز کشور به هواپیما با موجودی مان فاصله قابل توجهی دارد. ٢ الی ٢.۵ برابر بایستی افزایش پیدا کند؛ اما باید دید آیا در اختیارمان قرار خواهد گرفت یا خیر. به نظر بنده مشکلی در تامین سرمایه داشته باشیم. مشکل این است که نمی توانیم متناسب با نیاز، خرید انجام دهیم. 

 مدیرعامل ایران ایر در رابطه با در رابطه با قیمت های نامتعارف برخی پروازها، تصریح کرد: تصریح کرد: در مورد هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران این اطمینان را می دهیم که حتی یک ریال بالاتر از قیمت مصوب سازمان هواپیمایی، عرضه و فروش نخواهیم داشت.

فرزادی پور خاطر نشان کرد: راهکار دیگر این است که تقاضا برای هواپیما را کم کرده و به سمت سایر روش های حمل ونقل حرکت دهیم، افرادی که مدیریت صنعت و حمل ونقل را برعهده دارند، بایستی کنترل شرایط داشته باشند و مسیر توسعه صنعت ریلی یا صنعت حمل ونقل جاده ای را دنبال کنیم.

مدیرعامل هواپیمایی ایران ایر در رابطه با حذف یارانه سوخت به سبب ناترازی در مصرف سوخت کشور، تصریح کرد: حذف یا عدم حذف یارانه سوخت به صنعت هوانوردی، برای شرکت های هواپیمایی تاثیری نخواهد داشت و بیشتر هزینه خریداران بلیط را بالاتر می برد. همانطور که اشاره شد، امر سرمایه گذار احساس کند که صنعتی زیان ده است، دیگر ادامه نخواهد داد. قطعا و حتماً در قیمت بلیط تاثیر خواهد داشت که درصد آن نیز مشخص شده است. در بالاترین حالت، ۴٠ الی ۵٠ درصد قیمت بلیط را افزایش خواهد داد اما دامنه محدود نخواهد شد.

وی افزود: در موضوعاتی همچون سوخت، اگر تاثیرات آن صرفاً بر بلیط هواپیما باشد، راه بر جایی نخواهد داشت. این مسافر هواپیما است که متضرر با منافع خواهد شد؛ اما برای شرکت هواپیمایی تاثیری ندارد و ممکن است دست شرکت ها را هم برای اعمال افزایش قیمت ها باز بگذارد؛ چراکه دیگر یارانه ای دریافت نمی کنند که بخواهند تابع قیمت مصوب باشند. 

فرزادی پور در رابطه با میزان واردات هواپیما شرکت ایران ایر در سال جاری و اظهار کرد: در مجموع ٨٠ فروند هواپیما و بالگرد واردات کشور شده است که تعدادی از این ها وارد خطوط پروازی شده است. 

مدیرعامل هواپیمایی ایران ایر در پایان پیرامون برنامه های این شرکت برای نوروز ١۴٠٣، نیز گفت: طبق روال سال های گذشته، برنامه خواهیم داشت و تلاش می شود که قطعا امسال برنامه ها و خدماتی ویژه و خاص تر هم به لحاظ کیفی و کمی برای مسافران داشته باشیم.

1