چادرنشینی خبرنگاران خارجی در ایران

7 سپتامبر 2015 - 11:00 dsfr.ir/6j2km

پروژه آشناسازی خبرنگاران رسانه های خارجی با ظرفیت ها و جاذبه های گردشگری کشور آغاز شد که در نخستین مرحله 9 خبرنگار خارجی در تور عشایر چهارمحال و بختیاری شرکت کردند.

سیدمصطفی نعمت زاده، مدیر موسسه خدمات رسان به خبرنگاران خارجی در ایران که مسؤولیت اجرای این تورهای آشناسازی را بر عهده دارد، گفت: این برنامه با همکاری معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و با هدف معرفی نقاط ناشناخته و کمتر شناخته شده ایران در رسانه های خارجی اجرا می شود. در نخستین مرحله برگزاری تور عشایر ایران به رسانه های خارجی پیشنهاد شد که تعدادی از نمایندگان رسانه های خارجی مقیم ایران از آن استقبال کردند.

وی اضافه کرد: قرار است این تورهای خاص در مقاصد غیرمرسوم ایران برگزار شود و از رسانه های خارجی دیگری نیز دعوت خواهد شد تا با این مناطق آشنا شوند. متاسفانه بیشتر خبرنگاران خارجی چون فقط برای کار به ایران می آیند فرصت و امکان دیدن نقاط دیگر را ندارند یا به بازدید از تهران، اصفهان و شیراز محدود می شوند، اکنون شرایط برای آشنایی بیشتر آن ها فراهم شده است.

به گفته او، در تور عشایر که در ارتفاعات استان چهارمحال و بختیاری برگزار شد نمایندگان رسانه هایی چون فرانس 24، راشاتودی انگلیسی زبان (روسیه)، تلویزیون کویت، کانال 5 و شبکه هلال ترکیه، شبکه های آفاق و الاتجاة عراق و خبرگزاری تیما از انگلستان که اخبار رویترز را نیز در ایران پوشش می دهد حضور داشتند و به تهیه گزارش پرداختند.

موسی نعمت زاده، سرپرست گروه رسانه های خارجی نیز که این گروه را همراهی می کرد، گفت: این خبرنگاران از منطقه طبیعی «چغاخور» و همچنین تالاب آن دیدن کردند و سپس راهی ارتفاعات کوهرنگ شدند تا زندگی عشایری را همراه ایل بختیاری تجربه کنند و در جریان زندگی عشایر ایرانی قرار گیرند.

وی اضافه کرد: مراسم تیراندازی و موسیقی سنتی عشایر بختیاری از جمله برنامه هایی بود که در جریان زندگی عشایری برای این خبرنگاران به اجرا گذاشته شد.

نعمت زاده همچنین گفت: خبرنگاران خارجی معمولا زیاد سفر می کنند، اما ما سعی داریم در این تورهای آشناسازی آن ها را با مناطقی آشنا کنیم که کمتر دیده اند. گروهی که در تور عشایر بختیاری شرکت کردند، با وجود آن که سفرهای زیادی را در سراسر جهان تا به حال تجربه کرده اند، اما معترف شدند مهمان نوازی مردم این خطه از ایران آن ها را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1