23 ژوئن 2024 - 18:49
نویسنده فیلمنامه در نشست خبری مطرح کرد:

تماشای «فیلم نوروز» وظیفه هر ایرانی است

9 فوریه 2024 - 09:10 dsfr.ir/ls5bj

تماشای «فیلم نوروز» وظیفه هر ایرانی است
فیلم سینمایی نوروز | پوستر فیلم نوروز | دانلود فیلم سینمایی نوروز
فیلم سینمایی نوروز | پوستر فیلم نوروز | دانلود فیلم سینمایی نوروز

نویسنده فیلمنامه در نشست خبری مطرح کرد: تماشای «فیلم سینمایی نوروز» وظیفه ملی هر ایرانی است.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از خبرگزاری ایرنا، فیلم سینمایی نوروز به کارگردانی سهیل موفق در هشتمین روز جشنواره، شامگاه پنجشنبه -19 بهمن- در خانه رسانه چهل ودومین جشنواره فیلم فجر اکران شد و سپس نشست خبری فیلم با حضور سهیل موفق کارگردان، محمدرضا نادری تهیه کننده، حمزه ساعی نویسنده، بهرام دهقاندار آهنگساز، کاوه ایمانی تدوینگر، منصور شهبازی صدابردار، آزاده قوام طراح لباس، سیاوش چراغی پور، سحر حسینی، طاها شادی فر از جمله بازیگران این فیلم سینمایی و اهالی رسانه برگزار شد.

نوروز ارثیه ارزشمند ماست

محمدرضا نادری تهیه کننده این فیلم، گفت: نوروز ارثیه ارزشمندی است که سالیان سال طول کشیده، به ما برسد، ما هم باید از این ارزش نگهداری داریم. همچنین همین ابتدا می خواهم از فرشته طائرپور یادی کنم. نوروز مسئله مهمی در کشور ماست و ما به آن توجهی نداریم. متاسفانه میکی موس در شبکه اجتماعی، نوروز را تبریک می گوید و خودمان نسبت به این موضوع بی اهمیت هستیم.

فیلم سینمایی نوروز به کارگردانی سهیل موفق، محمدرضا نادری (تهیه‌کننده)، حمزه ساعی (نویسنده)، بهرام دهقاندار (آهنگساز)، کاوه ایمانی (تدوینگر)، منصور شهبازی (صدابردار)، آزاده قوام (طراح لباس)، سیاوش چراغی‌پور، سحر حسینی، طاها شادی فر بازیگران فیلم هستند

باید فیلم رویایی ساخت

سهیل موفق کارگردان فیلم «نوروز» بیان داشت: همواره سعی می کنم در تمامی کارهایم، خانواده را در نظر بگیرم و فیلمی را بسازم که کودکان بتوانند در کنار خانواده هایشان آن را تماشا کنند. زمانی که فیلم «پاستاریونی» را می ساختم، توجه دخترم به بابانوئل و کریسمس جلب شده بود و من را به مغازه هایی می برد که وسایل این جشن به فروش می رسد. از آن زمان به بعد این مساله برایم دغدغه ای شد و تصمیم گرفتیم تا فیلم بعدی ام، درباره نوروز باشد.

وی افزود: حدود ۵ سال به دنبال سرمایه گذار بودیم. چندین کشور نوروز را جشن می گیرند و محدود به مرز جغرافیایی ما نیست. برای ما درد بود که نمی توانستیم سرمایه گذار پیدا کنیم.

کارگردان گفت: از آقای دهقانیار برای تیتراژ که پایه موسیقی رپ دارد، اجازه گرفته بودم. اگر از هر نوجوانی بپرسید، می گویند که ما شنونده این نوع ژانر موسیقی هستیم. قاعدتا اگر این اثر رپ، مخاطب را اذیت کند در فیلم های بعدی به کار نخواهیم برد.

کارگردان فیلم نوروز ادامه داد: من معقتد هستم که برای خانواده ها باید فیلم رویایی ساخت. این که شخصیت ها از طبقه متوسط باشد یا فقیر جامعه، فرقی نمی کند؛ بلکه مهم حرفی است که ما می زنیم. فیلم «نوروز» در ژانر رئال فانتزی است و در بخش هایی چاره ای نداشتیم جز این که از پرده سبز استفاده کنیم.

پوستر فیلم نوروز | دانلود فیلم نوروز

هر چه از اسطوره های ایران فیلم بسازیم تمام نمی شوند

حمزه صالحی نویسنده فیلم نوروز تشریح کرد: در این چند سال، در سینمای بدنه زیاد نوشته ام؛ اما درد عجیب غریبی دارم. پس از فیلم «پاستاریونی» همه مرا تشویق کردند و گفتند که فیلم بعدی تان را ما حمایت می کنیم؛ در حالی که برای ساخت فیلم «نوروز» کمکی نکردند.

وی افزود: متاسفانه کودکان ما اطلاعی از عید نوروز ندارد و هر سال، چندین انیمیشن در کشور ساخته می شود، اما توجهی به آیین های ما نمی شود. ادبیات ما صرفاً غنی نیست؛ بلکه عجیب و غریب است. به قدری ادبیات ما از اسطوره غنی است که ما هر چقدر از آن ها بسازیم باز هم تمام نمی شود.

این نویسنده ادامه داد: اگر این فیلم بفروشد یا نفروشد، صادقانه به لحاظ مالی برای من اتفاقی نمی افتد، اما می خواهم این را بگویم که پس از این همه سال، اثری درباره نوروز و آیین ساخته شده، حتما این فیلم را در سالن سینما تماشا کنید.

وی افزود: دغدغه من در فیلم نوروز، فروش نیست؛ بلکه بحث ما دیده شدن این فیلم است. امروز دیدن «نوروز» برای هر ایرانی یک وظیفه ملی است.

در همین رابطه: نشست خبری فیلم سینمایی «نوروز» در هشتمین روز جشنواره فیلم فجر

صالحی نویسنده فیلم «نوروز» عنوان کرد: اکثر فیلم هایی که درباره کریسمس ساخته می شود، یک قالب دارد که بازیگر کودک، ماموریتی می گیرد. در این فیلم هم ما از این قالب سفر قهرمانانه استفاده کردیم.

سیاوش چراغی پور یکی از بازیگران فیلم نوروز عنوان کرد: من به تنها چیزی که فکر نمی کنم جایزه و سیمرغ است. سال های سال است که دارم کار می کنم و در جشنواره فیلم فجر دیده نشده است. البته همین که شما عزیزان اثر را ببینید برای من کافی است. مهم ترین دغدغه ام تجربه کردن نقش های متفاوت است.

چراغی پور اظهار داشت: نقش های زیادی در رویاهایم است و در ذهن دارم و امیدوارم کارگردانان برای آن ها به سراغم بیایند و بتوانم در نقش های رویایی ام بدرخشم. به جز فیلم «نوروز» فیلم «دو روز دیرتر» را هم در این جشنواره دارم که متاسفانه هنوز موفق به دیدن آن نشده ام.

فیلم سینمایی نوروز | پوستر فیلم نوروز

بهرام دهقانیار، آهنگساز فیلم نوروز بیان داشت: در روند تولید فیلم، آقای نصیریان در شرایطی نبودند که بتوانند در استودیو حضور داشته باشند و صدای ایشان را در یک بخش ضبط کردیم و خودم هم آن را تنظیم کردم. زمانی که فیلمنامه را خواندم، عاشقش شدم و احساس کردم که ظرفیت زیادی برای ساخت موسیقی دارد.

وی گفت: این فیلم ۹۰ دقیقه است و ۸۹ دقیقه آن، موسیقی دارد. «نوروز» پرحجم ترین اثری بود که در آن موسیقی وجود داشت و کارگردان هم سکانس به سکانس، ضرب به ضرب در کنار ما برای تولید بود.

دهقانیار تاکید کرد: در این اثر، موسیقی الکترونیک سینمای روز جهان، به کار گرفته شده است. هر آن چه در فیلم نوروز به کار بردیم، چیزی کمتر از آثار خارجی نداشت و باید بگویم که موسیقی «نوروز» به روز ساخته شده است. موسیقی رپ این فیلم، انتخابی بوده و اکیداً تصمیم من نبوده است.

کاوه ایمانی تدوینگر فیلم نوروز بیان داشت: در سال ۱۳۹۷، با سهیل موفق «پاستاریونی» را کار کردم و پس از آن هم در «نوروز» با هم همکاری کردیم. ما نسخه ۱۰۰ دقیقه ای به جشنواره تحویل دادیم و باید بگویم که در ابتدا ۱۷۰ دقیقه بود اما کارگردان سه روز پیش تاکید کرد که کوتاه تر شود و اکنون شما نسخه ۹۰ دقیقه ای «نوروز» را تماشا کردید.

طاها شادی فر بازیگر کودک «نوروز»: خود من هم تاکنون نمی دانستم که چنین افسانه هایی درباره عید نوروز وجود وارد و هدف این فیلم هم نشان دادن افسانه‌ و اسطوره های عید نوروز ما بود

وی در ادامه عنوان کرد: ۵۰ دقیقه فیلم نوروز، دارای جلوه های ویژه بصری است و من سعی کردم پا به پای تمامی عوامل، تدوین خوبی از نسخه ۹۰ دقیقه ای ارائه دهم. از نظر من، تصاویر این فیلم بسیار زیباست.

سحر حسینی بازیگر کودک فیلم «نوروز» گفت: بسیار خوشحال هستم که در کنار تک تک شما عزیزان هستم . این پروژه حال بسیار خوبی داشتم و تنها خاطره تلخم زمانی بود که من سر صحنه بودم و برادرم تصادف کرده بود.

طاها شادی فر بازیگر کودک فیلم «نوروز» گفت: من نقش نامی را در این فیلم بازی کرده ام. اول از همه، خداوند را شاکر هستم و سپس از کارگردان تشکر می کنم که این نقش را به من داد. خود من هم تاکنون نمی دانستم که چنین افسانه هایی درباره عید نوروز وجود وارد و هدف این فیلم هم نشان دادن افسانه و اسطوره های عید نوروز ما بود.

این بازیگر کودک افزود: نقش پسر نترس را بازی کردم و باعث افتخار من بود که کنار افرادی همچون استاد علی نصیریان بازی کردم . طی مدت فیلمبرداری یک بار هم خم به ابروی آقای موفق نیامد و از نظرم اگر او سری به رشته بازیگری هم بزنند قطعا موفق خواهد شد.

سحر حسینی دیگر بازیگر کودک فیلم «نوروز» اضافه کرد: از نظر من هم آقای موفق خیلی کارگردان خوبی است و از همکاری با ایشان لذت بردم.

آزاده قوام طراح لباس فیلم نوروز گفت: نوروز نخستین تجربه من با سهیل موفق بود؛ اما چندین پروژه با حمزه صالحی کار کرده بودم . «نوروز» از لحاظ طراحی صحنه و لباس، اثر سختی بود.

1