13 آوریل 2024 - 07:27
بی اطلاعی وزارت امور خارجه از پیشنهاد سازمان میراث فرهنگی

پیشنهاد لغو روادید با 28 کشور به کجا رسید؟

7 سپتامبر 2015 - 10:40 dsfr.ir/bz1hv

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، برنامه حذف روادید با 28 کشور را در حالی مطرح کرده است که تا کنون نامی از این کشورها برده نشده و جزئیات آن نیز همچنان در پرده ای از ابهام است.

به گزارش «دنیای اقتصاد»، مسعود سلطانی فر هفته گذشته با اعلام این خبر گفته بود: «لغو روادید دو طرفه است و در حال حاضر از مجاری دیپلماتیک دنبال می شود.» به گفته او، از میان 215 کشور در دنیا، 40 کشور به عنوان اولویت اصلی جذب گردشگر انتخاب شده و برای 28 کشور پیشنهاد لغو روادید داریم.

مسوول امور روادید وزارت امور خارجه ایران اما در این درباره فت: «کسی یا جایی که این خبر را اعلام کرده مسوول آن است و وزارت خارجه تا کنون در جریان این امر قرار نگرفته است.»

غلامرضا گل حسنی اضافه کرد: «روند لغو روادید به صورت یک یا دو طرفه به توافق دو کشور بستگی دارد. همچنین مدت زمان لغو روادید یا مدت ماندگاری گردشگران کشورهایی که لغو روادید با آن ها صورت گرفته نیز بستگی به توافق طرفین دارد که در این مورد تا کنون چیزی اعلام نشده است.» در همین باره همچنین، بنفشه خواه، کارشناس لغو روادید وزارت امور خارجه نیز بر ابلاغ نشدن اطلاعاتی مبنی بر لغو روادید با 28 کشور تاکید و از آن اظهار بی اطلاعی کرد.

لغو روادید با دیگر کشورها از جمله اقداماتی است که در عرف دیپلماتیک باید به صورت متقابل اعمال شود تا شأن شهروندان کشور لغو کننده نیز حفظ شود و رئیس سازمان میراث فرهنگی هم در این خبر اعلام کرده که این لغو روادیدها دو طرفه خواهد بود. ایران در حال حاضر برای تمام کشورها غیر از 10 کشور کلمبیا، سومالی، انگلیس، کانادا، آمریکا، بنگلادش، اردن، عراق، افغانستان و پاکستان امکان صدور ویزا در فرودگاه را فراهم کرده است. مردادماه امسال نیز مدت زمان ویزای فرودگاهی با تصویب در هیات دولت از 14 روز به یک ماه افزایش یافت. علاوه بر صدور ویزای فرودگاهی که دولت ایران امکان آن را به عنوان راهی برای تسهیل سفر اتباع و گردشگران خارجی به این کشور فراهم کرده، اتباع هفت کشور سوریه، لبنان، ترکیه، جمهوری آذربایجان، بولیوی، مصر و گرجستان می توانند بدون ویزا و تنها با داشتن گذرنامه معتبر، مهر ورود به ایران را دریافت کنند و برای مدت زمانی مشخص بر اساس آنچه دولت ایران با توجه به توافقات دیپلماتیک و قوانین حاکمیتی تعیین کرده است، به کشور ما سفر کنند.

اما آنچه محل سوال است و از دورنمای این خبر دیده می شود این است که لغو روادید با کدام 28 کشور و بر چه اساسی قرار است صورت گیرد؟ در صورتی که این اتفاق بیفتد چه تبعات و چه مزایایی برای ایران دارد؟ که البته به هیچ یک از این سوالات، پاسخی از سوی سازمان میراث فرهنگی به عنوان منبع انتشار این خبر، داده نشد.

سازمان میراث فرهنگی در شرایطی چنین مساله ای را مطرح می کند که در یک فضای محدودتر، یعنی ارتباط با خبرنگاران داخلی، باید از هفت خوان عبور کرد؛ بنابراین در چنین شرایطی که امور داخلی روزمره مان با سازمان میراث فرهنگی پس از سال ها و با تغییر دولت های مختلف حل نشده، سخن گفتن از پیشنهاد لغو روادید با چند کشور چه می تواند باشد جز کاری نمایشی؟

چه بسا این امر بتواند در میزان ورود و خروج گردشگران به ایران موثر باشد، اما عامل دست و پاگیری برای این ورود و خروج هم نیست؛ چراکه آژانس داران در این زمینه مشکل خاصی ندارند و معتقدند که مشکل و دغدغه اصلی آن ها مساله روادید نیست؛ بلکه مساله کمبود زیرساخت های خدماتی است که با ورود توریست ها به ایران در فصل سفر با آن مواجهند.

دفاتر خدمات مسافرتی در ایران برای دریافت روادید مسافران شان چه برای ورود به ایران چه برای خارج شدن از ایران به طور مستقیم با وزارت امور خارجه کار می کنند و با سازمان میراث فرهنگی کاری ندارند. هرچند آن ها می گویند که برداشته شدن روادید فارغ از اینکه با کدام کشورها است از نظر روانی تاثیر بسیار خوبی هم روی آژانس دارها و هم مسافران دارد، اما در حال حاضر وزارت امور خارجه در ایران و دفاتر کنسولی در خارج از ایران به خوبی همکاری می کنند.

در حالی که لغو روادید می تواند اتفاقی مثبت در عرصه گردشگری کشور باشد، اما دغدغه نخست فعالان این حوزه نیست و مشکلات و دغدغه های بسیار بیشتری در مسیر فعالیت آژانس داران و دفاتر خدمات مسافرتی وجود دارد که رسیدگی به آن ها باید در اولویت قرار گیرد؛ چراکه در شرایط کنونی بدون لغو روادید سفرها انجام می شود و میهمانان و توریست ها به ایران می آیند، اما در صورتی که امکانات و زیرساخت های مورد نیاز فراهم نباشد، نمی توان به ادامه روند کنونی ورود گردشگران به کشور خوش بین بود.

1