احیاء و بهره برداری از کاروانسرای تاریخی اصفاک

6 سپتامبر 2015 - 18:10 dsfr.ir/ma88s

با ورود سرمایه گذار بخش خصوصی پروژه مرمت و احیاء کاروانسرای تاریخی اصفاک آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی؛ هاشم اتفاقی مسئول میراث فرهنگی بشرویه گفت: طبق رایزنی های صورت گرفته و درخواست سرمایه گذار بخش خصوصی برای اجرای طرح احیاء کاروانسرای اصفاک با کاربری اقامتی و تفریحی عملیات اجرایی این طرح از ابتدای شهریور ماه جاری آغاز شد.

وی افزود: با توجه به قرارگیری این کاروانسرا در حاشیه مسیر ارتباطی جاده طبس-بشرویه و عبور سالانه بیش از 5 میلیون مسافر و گردشگر 4 استان مرکزی و جنوبی کشور به مشهد مقدس، این بنا دارای پتانسیل بسیار زیاد برای سرمایه گذاری و توسعه صنعت گردشگری در منطقه است که امیدواریم با جدیت سرمایه گذار خصوصی و همکاری کلیه ارگان ها هرچه زودتر شاهد بهره برداری از این اثر ارزشمند تاریخی باشیم.

وی اشاره کرد: طرح در نظر گرفته شده برای احیاء این بنا با هدف ایجاد اقامتگاه بوم گردی و یک مرکز تفریحی و گردشگری در دست اقدام می باشد و دارای بخش هایی شامل فضاهای اقامتی، سالن غذاخوری، مرکز تولید و عرضه صنایع دستی و سوغات محلی و... می شود.

مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بشرویه گفت: اعتبار پیش بینی شده برای فاز اول مرمت و احیاء کاروانسرای اصفاک بالغ بر 200 میلیون تومان می باشد که قرار است توسط سرمایه گذار بخش خصوصی با همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تأمین شود.

اتفاقی افزود: کاروانسرای تاریخی اصفاک از جمله سالم ترین کاروانسراهای دو ایوانه دوره صفویه است که بر سر راه تردد کاروان های عازم مشهد و شمال شرق ایران بزرگ از مسیر یزد و اصفهان بوده و از رونق بسیار زیادی در گذشته برخوردار بوده است و با شماره 16475 در تاریخ  27/8/85 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

1