25 فوریه 2024 - 05:58
رییس پژوهشگاه میراث:

شناخت پیشینه شهداد منوط به راه اندازی موزه مردم شناسی است

3 فوریه 2024 - 10:10 dsfr.ir/cu6hu

شناخت پیشینه شهداد منوط به راه اندازی موزه مردم شناسی است
کویر شهداد کرمان
شناخت پیشینه شهداد منوط به راه اندازی موزه مردم شناسی است

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور با اشاره به حضور گردشگران داخلی و خارجی در شهداد کرمان گفت:راه اندازی یک موزه محلی مردم شناسی در این منطقه می تواند گردشگران را با پیشینه تاریخی و تمدن این شهر کهن آشنا کند.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از پایگاه اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی کرمان، مصطفی ده پهلوان در حاشیه بازدید از ظرفیت های گردشگری و تاریخی شهداد به پیشنه تاریخی این منطقه اشاره کرد و افزود: ظرفیت های حوزه میراث فرهنگی منطقه ثبت جهانی شهداد بسیار بارز و برجسته است.

وی ادامه داد:اما به دلیل مشکلات مالی تاکنون اعتباری برای تعیین مسیرهای گردشگری شهداد اختصاص نیافته است.

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور افزود: تلاش می کنیم بستر فعالیت های علمی، پژوهشی و تاریخی منطقه شهداد را آماده کنیم و بازنگری و مطالعات باستان شناسی آن را در اولویت کار قرار دهیم.

ده پهلوان بیان کرد: باید در کنار جاذبه های لوت ظرفیت های میراث فرهنگی شهداد را هم به مردم معرفی کنیم.

او خاطرنشان کرد: سفر به شهداد مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت و امیدواریم بحث های علمی و پژوهشی مرتبط با شهداد پیگیری شود و با حمایت وزارت و اداره کل میراث فرهنگی شاهد راه اندازی موزه در شهر تاریخی شهداد باشیم.

معرفی پیشینه تاریخی شهداد به عنوان مکمل گردشگری

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان نیز از شهداد به عنوان یکی از مقاصد مهم گردشگری یاد کرد و گفت: باید پیشینه تاریخی شهداد هم در کنار جاذبه های طبیعی لوت به عنوان مکمل گردشگری به دنیا معرفی شود.

سعید شاهرخی افزود: غنای میراث فرهنگی شهداد به اندازه بیابان لوت ارزشمند و با اهمیت است.

وی با اشاره به اینکه سایت باستان شناسی شهداد مربوط به هزاره سوم قبل از میلاد است خاطرنشان کرد: میراث کشاورزی و قدمت پنج هزارساله شهداد که کرت بندی کشاورزی آن هنوز قابل مشاهده است در دنیا بی نظیر و بی بدیل است و قدمت این حوزه می تواند برای جامعه علمی و کشاورزی دنیا مهم باشد.

1