25 فوریه 2024 - 05:52
گزارشی از هزینه سفر خانوار سه نفره به قشم و هرمز

تور خانوادگی به سواحل جنوب؛ چند؟

2 فوریه 2024 - 14:40 dsfr.ir/3m9qx

تور خانوادگی به سواحل جنوب؛ چند؟
تور خانوادگی به سواحل جنوب؛ چند؟
گزارشی از هزینه سفر خانوار سه نفره به قشم و هرمز

آذر و زمستان فصل سفر به مناطقی مانند سواحل و جزایر جنوبی و کویرهای ایران است. از همین روست که آژانس‏‏ های گردشگری تورهایی را به این مقاصد تعریف کرده‏‏ اند. با این حال نگاهی به برخی از این تورها نشان می‏‏ دهد یک خانوار سه نفره برای سفر به جنوب باید بیش از ۳۰ میلیون تومان هزینه کند که در شرایط اقتصادی فعلی برای بسیاری از خانواده امکان‏‏ پذیر نیست. بنابراین آن ها ناچارند از خیر رفتن با تورهای باکیفیت و استاندارد بگذرند و سراغ تورهای غیرمجاز ارزان بی‏‏ کیفیت بروند که در آنها اصول ایمنی و ... کمتر رعایت می شود.

به گزارش «دنیای سفر»، به نقل از روزنامه «دنیای اقتصاد» نمونه تورهای تعریف شده به جنوب نوار ساحلی پارسیان است. این تور برای سه روز بدون هزینه پرواز برای هر نفر ۴میلیون و ۲۵۰ هزار تومان است و در آن برنامه هایی مانند گشت زنی در ساحل تالار غار آبی بنود، بازدید از پنجره خلیج فارس یعنی تبن، دیدن از شهر پارسیان و روستای زیارت، گشت زنی درساحل مکسر، گردنه عشاق و ساحل تاب، جزیره مارو، مناطق جنگل حرا، خلیج نایبند و روستای هاله گنجانده شده است. اگر هزینه پرواز از سوی آژانس برگزارکننده پرداخت شود مبلغ این تور به ازای هر نفر ۱۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان خواهد بود.

سفر به قشم

قشم، هرمز و هنگام جزو پرطرفدارترین جزیره های جنوب برای گردشگری هستند. از این روست که اغلب آژانس ها به این مقاصد تورهایی تعریف کرده اند. یکی از این تورهای چهار روزه که در آنها خدماتی مانند بازدید از جزیره و سواحل زیبای قشم، منطقه حفاظت شده جنگل حرا (مانگرو) و پرنده های بومی و مهاجر، معماری بومی بندر بادگیرها؛ لافت، چاه های تل آو(طلا)، دره ستاره ها(ستاره افدیده)، تنگه چاهکوه، جزیره هنگام و جزیره رنگ ها؛ هرمز، الهه نمک، جویبار رنگ ها، و دره مجسمه ها گنجانده شده ، برای هر نفر ۸میلیون و ۲۷۰ هزار تومان هزینه دارد، البته مبلغ پرواز در این تور جداگانه محاسبه می شود و اقامت آن در خانه های بوم گردی است. همین تور با هزینه پرواز ۱۶ میلیون و ۴۸۰ هزار تومان به ازای هر نفر است و با حذف یکی از مقاصد یعنی جزیره «هنگام» با در نظر گرفتن هزینه پرواز توسط تور به ۱۴ میلیون و ۷۵۵ هزار تومان می رسد.

تورهای کویرگردی اغلب مربوط به استان اصفهان است. در یکی از این تورهای سه و نیم روزه خدماتی مانند گشت زنی در روستای خور، مصر و نخلستان های روستای گرمه، دیدن کردن از چشمه دکتر فیش، آبشار آهکی پتاس، کویر طبقه، شب نشینی در کنار آتش و مراسم ویژه یلدا شامل پذیرایی و موسیقی زنده، شتر سواری، سافاری به گردشگران شرکت کننده عرضه می شود. هزینه این تور به ازای هر نفر۴ میلیون و ۳۸۰ هزار تومان است.

تور خانوادگی به سواحل جنوب؛ چند؟

تورهای دو روزه بخش دیگری از تورهای کویرگردی در استان اصفهان هستند. هزینه یکی از آنها ۳ میلیون و ۴۸۰ هزار تومان به ازای هر نفر است و در آن خدماتی مانند دیدن کردن از شهر زیرزمینی نوش آباد، معروف به «شهر اویی» در آران و بیدگل، گشت وگذار در کویر سیازگه و پیاده روی روی رمل های کویری، تماشای غروب آفتاب گنجانده شده است. چنانچه گردشگر با ماشین شخصی سفر کند آنگاه این هزینه به ۲ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان می رسد. کویر لوت در کرمان بسیار شناخته شده و حتی جزو میراث طبیعی جهانی در یونسکو ثبت شده است. در توری به این مقصد گشت زنی در شهداد، بازدید از دریاچه رودشور، راهپیمایی میان کلوت ها و دیدن نبکاها، دیدار از مقبره شاه نعمت الله ولی و باغ شازده ماهان، اقامتگاه بوم گردی و حمل ونقل با پرواز و قطار تعریف شده است. این تور چهار و نیم روزه ۵میلیون و ۷۶۰ هزار تومان هزینه دارد.

1